رخت سیاه  تیرماه کرونایی برتن خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- تیرماه نخستین ماه ازفصل تابستان در حالی از خراسان شمالی خداحافظی کرد که ۶۹ بیمار کرونایی در این استان براثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرنگار ایرنا و طبق گزارش دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در همین مدت حدود یکهزار و ۲۰۰ تا یکهزار ۵۰۰ نفر  با تست مثبت ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان ها بستری شدند و این خطه شمالشرق کشور وارد موج پنجم  کرونا و سوبه دلتایی موسوم به هندی شد و از هشت شهرستان ، سه شهرستان بزرگ شامل بجنورد، اسفراین و شیروان که ۷۵ درصد از جمعیت حدود ۹۰۰ هزار نفری این استان را در خود جای دادند، در وضعیت قرمز، شهر ستان مانه و سملقان، جاجرم و راز و جرگلان در وضعیت نارنجی و  گرمه و فاروج نیز در وضعیت زرد قرار دارند.
مدافعان سلامت در استان خراسان شمالی تا پیش از همه گیری واکسیناسیون در سطح رعایت پروتکل های بهداشتی ، فاصله گذاری اجتماعی به خصوص استفاده از ماسک را تنها راهکار برای خارج شدن از وضعیت قرمز و نارنجی کرونایی و کاهش آمار ابتلا و مرگ ناشی از بیماری کووید ۱۹ می دانند.
استقرار اپیدمی کرونا
رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در مورد شرایط کنونی استان از لحاظ شیوع کرونا گفت: ملاک برای تشخیص وضعیت اپیدمی بیماری، موارد بستری، پذیرش بیماران حاد تنفسی و مرگ موارد مثبت است که این سه فاکتور نشان می‌دهد، طی تیرماه با افزایش چشمگیر آمار شیوع بیماری کووید ۱۹ مواجه بودیم که این روند همچنان در استان ادامه داد.

دکتر سید احمد هاشمی افزود : با بستری ۵۸ بیمار جدید کووید ۱۹  ،هم اکنون ۳۰۴ بیمار با نتیجه مثبت در بیمارستان های این استان بستری هستند و روزانه به طور میانگین ۴۰ تا ۶۰ بیمار جدید نیز به این جمع اضافه می شود.

وی خاطرنشان کرد : در حال حاضر به طور میانگین دو تا سه بیمار مبتلا به بیماری کووید ۱۹ بستری در بیمارستان های این استان جان خود را از دست می دهند و تا حدودی آمار مرگ و میر به حالت تثبیت در آمود.

رخت سیاه  تیرماه کرونایی برتن خراسان شمالی

دست رد نیمی از مردم به شیوه نامه های بهداشتی

رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در ادامه گفت: هم اکنون حدود ۴۹ درصد از مردم این استان پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند و میانگین رعایت این دستورالعمل از میانگین کشوری پایین تر است.

دکتر سیداحمد هاشمی اظهار داشت: کاهش سطح رعایت پروتکل های بهداشتی در این استان در روزهای اواخر تیرماه و در آستانه عید قربان نگران کننده بود و این رویه می تواند بار دیگر آمار بیماران را افزایش دهد.

وی اضافه کرد: اگرچه میزان شیوع کرونا در روزهای اواخر تیرماه روند کندی داشت، ولی بر اساس گزارش های واصله عادی انگاری در آیین عید قربان انجام شده و بسیاری از هم استانی های سنی مذهب بدون رعایت شیوه نامه بهداشتی این مراسم را برگزار کردند و احتمال صعودی بودن آمار ابتلا به کرونا در روزهای آتی وجود دارد.

دبیر ستاد استانی مقابله با کرونا خراسان شمالی گفت: خوشبختانه در هفته اخیر و روزهای پایانی تیرماه روند ابتلا به کرونا در استان ثابت بوده است به گونه ای که از هفته گذشته رنگبندی های کرونایی شهرستان ها تغییری پیدا نکرده است و همچنان ۶ شهرستان استان قرمز و نارنجی و ۲ شهرستان گرمه و فاروج نیز زرد هستند.

هاشمی با ابراز نگرانی از برگزاری مراسمات عروسی و فعالیت برخی از تالارها در سطح شهرستان ها تصریح کرد: علی رغم هشدارها و محدودیت ها همچنان در برخی از شهرستان ها و روستاها شاهد برگزاری مراسمات عروسی هستیم و همچنین برخی از شهرستان در انجام فعالیت های ورزشی برخلاف دستورالعمل های بهداشتی عمل می کنند.

رخت سیاه  تیرماه کرونایی برتن خراسان شمالی

ورود ۸۶ هزار دوز واکسن

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی خراسان شمالی در ادامه گفت:  تاکنون ۸۶ هزار دوز واکسن وارد استان شده و  ۷۲ هزار دوز نیز تزریق شد که  یکهزار و ۵۰۰ واکسن کوو برکت  ایرانی نیز به استان تحویل شد که به افراد واجد شرایط تزریق می شود.

دکترافشین دلشاد به بیان اینکه تزریق واکسن کرونا در تیرماه به کندی انجام شد، افزود: خوشبختانه در این روزها این روند با تزریق یکهزار دوز دیگر بهتر شد و تزریق واکسن در گروه سنی زیر ۶۰ سال نیز هفته جاری آغاز شد و با توجه به این که تنها راه کاهش مرگ و میرهای کرونایی تزریق واکسن است نسبت به آن اقدام کنند و علاوه بر آن پروتکل ها بهداشتی نیز باید هم چنان رعایت شود تا از موج سویه جدید کرونا نیز عبور کنیم.  

وی با بیان اینکه فرایند واکسیناسیون علیه بیماری کوید ۱۹ در استان سرعت و شتاب بسیار زیادی گرفته است، افزود: مراکز تجمیعی واکسیناسیون در استان همه روزه در حال ارائه خدمات هستند و حتی در روزهای تعطیلات رسمی نیز فعالیت داشته و تزریق واکسن را انجام می‌دهند.

دلشاد بیان کرد: تیم‌های واکسیناسیون قبل از ساعت هشت صبح داخل پایگاه‌های تجمیعی حضور دارند و در دو شیفت کاری صبح و ظهر در حال ارائه خدمت هستند

وی خاطرنشان کرد: به منظور تکمیل فرایند واکسیناسیون باید افرادی که دوز اول را دریافت کردند برای دوز دوم نیز اقدام کنند و با مراجعه به مراکز تجمیعی واکسیناسیون، تزریق را انجام هند.

استان خراسان شمالی که از اواخر سال ۹۸ وارد همه گیری ویروس کرونا شد، تاکنون چهار موج از این بیماری را پشت سرگذاشت و از هفته جاری وارد موج پنجم بیماری کووید ۱۹ و سوه جدید آن ویروس کرونای دلتایی موسوم به هندی شد.

براساس آمار رسمی تا پایان موج چهارم ویروس کرونا یکهزار و ۴۰۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان خراسان شمالی جان خود را از دست دادند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha