۲ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۰۰
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84414348
۰ نفر

برچسب‌ها

محبوبیت بایدن به پایین ترین سطح رسید

تهران-ایرنا- تازه ترین نظرسنجی موسسه گالوپ نشان می دهد که میزان محبوبیت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به ۵۰ درصد رسیده که پایین ترین سطح از زمان روی کار آمدنش در بهمن ماه گذشته است.

به گزارش ایرنا، تارنمای گالوپ نوشت: محبویت بایدن به عنوان رئیس جمهوری آمریکا در ماه ژوئن (خرداد) ۵۶ درصد بوده است.  

نظرسنجی گالوپ که در بازه زمانی بین ۶ تا ۲۱ ژوئیه (۳۰-۱۵ تیر) انجام شد همچنین نشان می دهد که ۴۵ درصد بزرگسالان آمریکایی عملکرد بایدن را قبول ندارند و تنها ۵ درصد مخالف این نظر هستند.

این نتایج در شرایطی به دست آمده که پیشرفت در مبارزه با کرونا در آمریکا متوقف  شده، واکسیناسیون روند کُندی در پیش گرفته و شمار مبتلایان رو به فزونی است. روند رشد اقتصادی در این کشور ادامه دارد و بیکاری کاهش یافته و ارزش بازار سهام به میزان بی سابقه ای افزایش یافته است. اما مصرف کنندگان هزینه هنگفت تری را برای بنزین و دیگر کالاها پرداخت می کنند.

بایدن همچنین با عمل به وعده هایش برای مشارکت بیشتر هر دو حزب اصلی در آمریکا دست و پنجه نرم می کند و مذاکرات درباره طرح زیرساخت ها در مجلس سنا درجریان است.

این نظرسنجی نشان داد ۹۰ درصد دموکرات و تنها ۱۲ درصد جمهوریخواهان و ۴۸ درصد افراد مستقل عملکرد بایدن را قبول دارند.

میزان مقبولیت شغلی بایدن نزد دموکرات ها و افراد مستقل پایین ترین سطح تاکنون در بین این دو گروه بوده است. این اولین بار است که مقبولیت او نزد مستقل ها به کمتر از اکثریت می رسد.

گالوپ خاطرنشان می کند کاهش سه نقطه ای در متوسط رضایت از عملکرد روسای جمهوری آمریکا در سه ماهه اول و دوم تصدی خود در این کرسی امری متعارف است. این میزان هم سطح کاهش محبوبیت شغلی  رئیسان جمهوری پیشین آمریکا از جمله جورج بوش، دونالد ترامپ است و اندکی بیش از کاهش یک درصدی در متوسط میزان محبوبیت باراک اوباما در این بازه زمانی است. بیل کلینتون در سه ماه نخست و دوم ریاست جمهوری خود تقریبا ۱۱ درصد از محبوبیت شغلی خود را از دست داد.  

میزان مقبولیت شغلی روسای جمهوری آمریکا در سه ماهه سوم حضور آنها در کاخ سفید به طور معمول کاهش می یابد. بنابراین پیش بینی می شود که این روند نزولی همچنان در سه ماه سوم حضور بایدن در کاخ سفید ادامه یابد. اوباما بیشترین کاهش را در سه ماهه سوم ریاست جمهوری خود تجربه کرد. پذیرش عملکرد او نزد رای دهندگان آمریکایی به دلیل افزایش بیکاری و جنجال ها بر سر اصلاحات بهداشتی تقریبا کاهشی ۱۰ نقطه ای را داشت. دیگر روسای جمهوری مانند آیزنهاور، نیکسون، کارتر، ریگان و ترامپ در سه ماهه سوم ریاست جمهوری شان شاهد افت دو تا چهار درصدی مقبولیت شغلی شان بودند.

این موضوع در رابطه با جورج بوش پدر (۵ نقطه) و جورج بوش پسر (۱۶ نقطه) استثنا بود و این افزایش محبوبیت به ترتیب  به دلیل افزایش حمایت از کاهش جنگ سرد و حملات تروریستی یازده سپتامبر بوده است.

بلومبرگ نوشت: اگر روند کاهشی مقبولیت بایدن از نظر عملکردش به عنوان رئیس جمهور کاهش یابد می تواند نشان دهد که دوره ماه عسل ریاست جمهوری او به پایان رسیده است و با توجه به این که جمهوریخواهان از همان ابتدای دوران ریاست جمهوری اش تمایلی به حمایت از او نداشتند تغییرات در میزان مقبولیت بایدن از سوی دموکرات ها و مستقل ها خواهد بود که عملکرد وی را ارزیابی خواهند کرد.

نظرسنجی گالوپ با مشارکت ۱۰۰۷ نفر از بزرگسالان و با  ضریب خطای ۴ درصد انجام شده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha