روسیه اروپا را از برخورد سیاسی با واکسن اسپوتنیک وی برحذر داشت

مسکو - ایرنا - وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای سران کشورها و سیاستمداران اروپایی را از برخورد سیاسی با واکسن اسپوتنیک وی برحذر داشت.

به گزارش ایرنا از شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه، وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه در بیانیه خود به سیاستمداران و مقامهای اروپایی توصیه کرد که در موضع گیریهای خود در مورد واکسن اسپوتنیک وی به اطلاعات علمی منتشر شده در منابع غربی توجه کنند.

وزارت خارجه روسیه از سیاستمداران اروپایی خواسته است در قضاوت در مورد واکسن اسپوتنیک وی به تبلیغات سیاسی که برای رقابت های ناسالم بکار گرفته می شود، توجه نکنند.

 در بیانیه وزارت خارجه روسیه خاطرنشان شده است که این درخواست (در مورد واکسن وی) را در وهله اول از کلمان بون، وزیر مشاور در امور اروپایی فرانسه و هایکو ماس وزیر خارجه آلمان می کند. 

«به این سیاستمداران یادآوری می شود که موضوع زندگی و سلامتی انسانها و نه اختلافات ژئوپلیتیکی و منافع شرکت های داروسازی مطرح است.»

در بیانیه گفته شده است: در موضع گیری در مورد واکسن اسپوتنیک وی به منابع علمی توجه شود ازجمله نشریه انگلیسی نیچر به تازگی در مقاله ای به کارایی بالای واکسن روسی اشاره کرد. 

واکسن اسپوتنیک وی واکسن اصلی روسیه در مورد ویروس کرونا است که در مهر ماه سال گذشته در این کشور ثبت شده است و حدود ۷۰ کشور جهان آن را تایید کرده اند.

 روسیه در ماههای اخیر چند بار از مواضع سیاستمداران اروپایی در مورد واکسن اسپوتنیک وی که نخستین واکسن روسی علیه ویروس کووید-۱۹ است انتقاد کرد. 

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه به تازگی اظهارات وزیر مشاور امور اروپایی فرانسه درباره واکسن روسی را محکوم کرد و آن را احیای تبعیض نئونازیسم در اروپا دانست.

به گزارش ایرنا، زاخارووا در کانال تلگرام خود نوشت: اظهارات تند کلمان بون، وزیر مشاور در امور اروپایی فرانسه در مورد واکسن روسی، روح تبعیض نئونازیسم را در اروپا احیا می کند. 

کلمان بون پیشتر نیز گفته بود که اگر کشورهای اروپایی واکسن‌های کووید-۱۹ تولید چین یا روسیه را که هنوز تایید نشده‌اند، انتخاب کنند وحدت بین کشورهای اتحادیه اروپا تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

 به گزارش رسانه ها، گردشگران خارجی که واکسن‌های تایید نشده در اروپا از جمله چینی و روسی زده‌اند،  امکان ورود به فرانسه را ندارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha