آتش ۷۶۰ هکتار از نیزارهای تالاب گروس مهاباد را از بین برد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: آتش سوزی روز گذشته تالاب گروس این شهرستان، ۷۶۰ هکتار از نیزارهای فصلی آن را از بین برد.

فاروق سخنور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این آتش سوزی که روز گذشته در این تالاب روی داد پس از ۱۰ ساعت تلاش مستمر مهار شد ولی سپس دوباره شروع و در ساعت ۱:۳۰ دقیقه بامداد با تلاش ماموران آتش نشانی، محیط بانان، ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی و اهالی روستاهای اطراف به طور کامل مهار شد.

وی ادامه داد: براساس گزارش کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست امکان عمدی بودن آتش سوزی به علت اینکه در  چند قسمت تالاب آتش شعله ور شده بود، کم است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد اظهار داشت: فاصله آتش سوزی از تالاب بین المللی تالاب کانی برازان این شهرستان زیاد بوده و در این حادثه خطری این تالاب را تهدید نکرده است.

سخنور اضافه کرد: میزان خسارت به محیط زیست و جانداران این منطقه نیز توسط کارشناسان در حال برآورد است.

به گزارش ایرنا، آتش‌سوزی در نیزارهای تالاب گروس به دلیل نزدیکی آن با تالاب بین المللی کانی برازان توسط آتش نشانی و دیگر رسانه ها ، این تالاب بین المللی اعلام شده بود.

تالاب فصلی گروس در نزدیکی تالاب کانی برازان و از تالاب‌های اقماری جنوب دریاچه ارومیه است.

مهاباد در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است که علاوه بر تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" دارای تالاب‌های دایمی "حسن‌خان" و "قوپی‌باباعلی" و تالاب‌های فصلی دیگری از جمله "گروس"، "داشخانه" و "قره‌قشلاق" نیز است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha