۳ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۳۴
کد خبرنگار: 2161
کد خبر: 84413961
۰ نفر

برچسب‌ها

هواشناسی: گلستان بارانی و خنک می‌شود
عکس آرشیوی است

گرگان - ایرنا - مدیرکل هواشناسی گلستان گفت: بررسی مدل‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی نشان می‌دهد که با تقویت جریانات شمالی و مرطوب در روزهای پایانی هفته جاری شاهد بارش‌ باران، احتمال وقوع سیلاب و کاهش نسبی دما در این استان خواهیم بود.

نوربخش داداشی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت که سامانه ناپایدار بارشی به تدریج از روز سه‌شنبه /پنج مرداد/ به استان گلستان نفوذ پیدا کرده و فعالیت آن تا پایان هفته جاری ادامه خواهد داشت.

وی افزود: پیامد این سامانه ناپایدار جوی، بارش‌های نسبتا موثر در بیشتر نقاط گلستان است که می‌تواند بخشی از نیاز آبی اراضی زراعی و باغی استان را تامین کند.

داداشی اضافه کرد: اوج فعالیت این سامانه صبح روز چهارشنبه ۶ مرداد به مدت ۲۴ ساعت خواهد بود که در برخی نقاط گلستان تا ۱۰۰ میلی‌متر بارش نقطه‌ای خواهد بارید.

وی از مردم و دامداران گلستان خواست در زمان وقوع بارش‌ها از حضور در مناطق کوهپایه‌ای، حاشیه و مسیر رودخانه‌ها و مسیل‌ها پرهیز کنند.

وی، رعد و برق، تندباد موقتی، کاهش نسبی دما، مواج و طوفانی شدن دریا را از دیگر پیامدهای ورود سامانه ناپایدار جوی به گلستان برشمرد و تصریح کرد: هواشناسی برای شرایط جوی پیش روی استان، هشدار وضعیت نارنجی نزدیک به قرمز صادر کرده است.

مدیرکل هواشناسی گلستان با تاکید برضرورت آمادگی اعضای ستاد مدیریت بحران در شهرستان‌های استان برای مقابله با وقوع سیلاب احتمالی، گفت که تا قبل از ورود این سامانه بارشی، روزهای صاف و آفتابی با دمای متعادل در سطح استان خواهیم داشت.

استان گلستان با گستره افزون بر ۲۰ هزار کیلومتر مربع و برخورداری از هفت اقلیم آب و هوایی، ۲۸ مرکز باران سنجی برخط و ۱۴۰ مرکز ایستگاه هواشناسی دارد.

این استان شمالی همچنین با داشتن ۵۶۰ هزار هکتار اراضی زراعی، ۳۳ هزار هکتار اراضی باغی، چهار میلیون واحد دامی، ۸۶۰ هزار هکتار مرتع، ۴۵۲ هزار هکتار جنگل و دسترسی به ۱۱۰ کیلومتر ساحل دریای خزر، سالانه ۵.۲ میلیون تن انواع محصول و تولیدات زراعی، باغی و دامی را توسط افزون بر ۲۲۰ هزار بهره‌بردار به ارزش تقریبی ۱۹۰ هزار میلیارد ریال تولید و روانه بازار مصرف داخلی و خارجی می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha