مهم‌ترین رویدادهای خبری استان اردبیل در هفته‌ای که گذشت

اردبیل- ایرنا- برخورداری ۱۳۷۹ روستا از گاز طبیعی، تامین اعتبار طرح‌های زیربنایی و زمین مورد نیاز واحدهای کارگاهی، از سر گیری تردد مسافری از پایانه مرزی، قهرمانی در جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل عرب از جمله عناوین مهم‌ترین رویدادهای خبری استان اردبیل در یک هفته گذشته بود.

یک‌هزار و ۳۷۹ روستای استان اردبیل از گاز طبیعی بهره‌مند شدند

به گزارش ایرنا، مدیرعامل شرکت گاز استان اردبیل گفت: از زمان اجرای طرح‌های گازرسانی به این استان اهالی یک هزار و ۳۷۹ روستا از گاز طبیعی بهره‌مند شده‌اند.

سردار اسماعیلی در بازدید از پروژه‌های گازرسانی خلخال افزود:  استان اردبیل با توجه به عدم تمرکز روستاها و به لحاظ شرایط آب و هوایی از لحاظ گستردگی شبکه‌های گازرسانی و شبکه‌گذاری در مناطق کوهستانی جزو استان‌های سخت محسوب می‌شود.

وی اظهار کرد: با همت و تلاش کارکنان ، پیمانکاران و کارگران صنعت گاز تاکنون تعداد هزار و ۳۷۹ روستای استان با ضریب نفوذ بیش از ۹۶ درصدی از نعمت گاز طبیعی برخوردار شده‌اند.

اسماعیلی گفت: در حال حاضر پروژه‌های گازرسانی به ۱۲۱ روستای استان نیز در دست اقدام می‌باشد که با بهره‌مندی این روستاها از گاز طبیعی میزان ضریب نفوذ گاز طبیعی به بیش از ۹۸ درصد خواهد رسید.

اعتبار طرح‌های زیربنایی استان اردبیل تامین شد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت:امسال اعتبار مورد نیاز طرح‌های زیربنایی این استان براساس مجوز ماده ۲۳ بودحه تامین شده است.

داود شایقی در این زمینه افزود:  امسال اعتبار طرح‌هایی از قبیل دوبانده سربند - مشگین‌شهر، سد هشجین، فاضلاب نمین و همچنین اعتبار پروژه ریلی اردبیل – پارس‌آباد  تامین و در بودجه ۱۴۰۰ لحاظ شده است.

وی اظهار کرد: دولت توجه ویژه ای به طرح‌های زیربنایی این استان داشته و با تکمیل و راه‌اندازی این طرح‌ها تحول بزرگی در بخش راه‌سازی و آبرسانی ایجاد خواهد شد.

شایقی از افزایش ۷۸ درصدی اعتبارات استان خبر داد و گفت: جذب اعتبارات سال جاری شروع شده و بزودی زمینه تخصیص این منابع تحقق می‌یابد و از جمله این اعتبارات و منابع ویژه طرح‌های آبرسانی روستایی است که مجلس سهمیه ویژه‌ای برای این بخش در نظر گرفته بطوریکه سهم استان اردبیل از این منابع  ۲ هزار ۶۵۰  میلیارد ریال است.

زمین موردنیاز واحدهای کارگاهی استان اردبیل تامین می‌شود

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اردبیل گفت: زمین موردنیاز برای احداث واحدهای کارگاهی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی این استان آماده‌سازی و در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده می‌شود.

محمد اهلی به خبرنگاران اظهار کرد: به‌منظور ایجاد شرایط مناسب برای ورود سرمایه‌گذاران خرد و کوچک به بخش تولید، زمین موردنیاز برای احداث واحدهای کارگاهی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان اردبیل آماده‌سازی و در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده می‌شود.

وی اضافه کرد: در مرحله نخست آماده‌سازی ۳۸ قطعه کارگاهی در شهرک‌های صنعتی اردبیل و گرمی و ناحیه صنعتی نیر هدف‌گذاری شده است که این واحدهای کارگاهی محلی مناسب برای کسب‌وکارهای خرد و کوچک خواهد بود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اردبیل با اشاره به اینکه استقبال از واحدهای کارگاهی در استان قابل توجه است ادامه داد: درخواست‌های بسیاری برای واگذاری زمین جهت ایجاد واحدهای کارگاهی در شهرک‌های صنعتی استان وجود دارد بنابراین با بررسی‌های صورت گرفته قطعات موردنیاز این واحدها تا پایان سال‌جاری آماده‌سازی و در اختیار متقاضیان مربوطه قرار داده خواهد شد.

۵۸۰ هکتار از اراضی ملی استان اردبیل به بیت‌المال برگردانده شد

رئیس‌کل دادگستری استان اردبیل گفت: در سایه همکاری و هماهنگی‌های لازم بین دستگاه قضایی و دستگاه‌های اجرایی امسال ۵۸۰ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی این استان به بیت‌المال اعاده شد.

حجت‌الاسلام حسین کثیرلو در جلسه شورای حفظ حقوق بیت‌المال در امور اراضی ملی و منابع طبیعی با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین عوامل کاهش وقوع جرم و تخلف از بین بردن زمینه‌های وقوع جرم و تخلف است ، افزود: اجرای قانون حدنگار در اراضی ملی و منابع طبیعی از مهم‌ترین عوامل پیشگیری از تخریب ، تصرف و تعرض اراضی ملی می‌باشد لذا ضروری است تا دستگاه‌های متولی نسبت اجرای حدنگار و اخذ سند مالکیت اقدام کنند.

وی اظهارکرد: هر چند یکی از مهم‌ترین برنامه‌های‌ دستگاه قضایی استان توجه به مقوله پیشگیری از وقوع جرم است در صورتی که اقدامات پیشگیرانه اثربخش نباشد دستگاه قضایی با اتکا بر اقدامات قانونی با متصرفان ، مخربیا و متخلفان در این عرصه برخورد می‌کند.

رئیس‌کل دادگستری استان اردبیل گفت: مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز، برخورد با فعالیت‌های غیرقانونی تعاونی‌های مسکن و تغییر کاربری‌های غیرمجاز، اجرایی کردن جامع و کامل مصوبات جلسه و عدم واگذاری انشعابات به ساخت و سازهای غیر مجار از دیگر تاکیدات رئیس کل دادگستری استان در این جلسه بود.

تردد مسافران با اتوبوس از پایانه مرزی بیله‌سوار از سر گرفته شد

مدیر پایانه مرزی بیله‌سوار مغان گفت: اولین ورود و خروج اتوبوس حامل مسافران آذری از پایانه مرزی بیله‌سوار به مقصد نخجوان و باکو با انجام تست‌های کرونا و با همکاری شبکه بهداشت و درمان این شهرستان انجام شد.

لطف‌الله بابایی در گفت گو با ایرنا اظهارکرد: ۲ دستگاه اتوبوس ایرانی و آذری با تعداد ۲۱ مسافر ترانزیتی جهت حمل مسافر به نخجوان وارد پایانه مرزی بیله‌سوار و همچنین ۲ دستگاه اتوبوس ایرانی و آذری با تعداد ۶۰ مسافر از نخجوان به طرف باکو صبح امروز از پایانه مرزی بیله‌سوار  خارج شدند.

وی افزود: در درب مرزی ورودی اکیپ شبکه بهداشت و درمان بیله سوار ضمن تست کرونا با رعایت سایر مقررات بهداشتی حضور یافته و اقدامات لازم را در این زمینه انجام می‌دهند.

مدیر پایانه مرزی بیله‌سوار بیان کرد: خروج مسافر با اتوبوس از پایانه مسافربری مرز بیله‌سوار با توجه به شیوع ویروس کرونا از سال گذشته متوقف شده بود.

تعداد موزه‌های استان اردبیل به ۲۳ باب افزایش یافت

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: تعداد موزه‌های این استان با پیگیری‌های انجام شده در سال‌جاری به ۲۳ مورد افزایش یافته است.

نادر فلاحی در این زمینه اظهار کرد: اقدامات در راستای توسعه و افزایش تعداد موزه‌ها با هدف تحقق شعار اردبیل استان موزه‌ها پیگیری شده است و توانستیم شاهد تحقق این شعار باشیم.

وی افزود: سال ۹۶ در حالی که تعداد موزه‌های استان اردبیل ۱۱ باب بود، با پیگیری‌های صورت گرفته تعداد موزه‌ها به ۲۳ مورد افزایش یافت.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل با اشاره به راه‌اندازی موزه در شهرستان‌های این استان بیان کرد: با توجه به آثار و اشیای تاریخی که در شهرستان‌ها وجود دارد، راه‌اندازی موزه در تمامی شهرستان‌ها هدف‌گذاری و محقق شده است تا یکی از مطالبات مردم در حوزه میراث‌فرهنگی تحقق یابد.

طرح مشاغل خانگی برای ۳۹۰ اردبیلی ایجاد اشتغال کرد

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل گفت: با اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی برای بیش از ۳۹۰ نفر در این استان اشتغال‌زایی شده است.

مهران اوچی اردبیلی اظهار کرد: طرح ملی مشاغل خانگی که به کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و توسط جهاد دانشگاهی در کشور در حال اجراست، یکی از جامع‌ترین طرح‌های اشتغال‌زایی خانگی در کشور است.

 وی با بیان اینکه هدف نهایی اجرای این طرح در استان اردبیل اتصال به بازار ۲ هزار نفر متقاضی است، افزود: در حال حاضر فاز دوم طرح شامل استعدادسنجی، مشاوره، آموزش و اتصال به بازار متقاضیان در اردبیل در حال انجام است.

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل با تشریح بخشی از فعالیت‌های جهادی صورت گرفته در دبیرخانه مشاغل خانگی اردبیل در بهار امسال گفت:  امیدواریم در ادامه فاز اجرایی طرح، چشم انداز اشتغال ۲۰۰۰ نفر در استان محقق شود.

بحران کم آبی در کمین شهروندان استان اردبیل است

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: خشکسالی امسال در ۷۰ سال گذشته بی سابقه بوده و بحران کم آبی در کمین مردم این استان است.

فیروز ندایی در نشست خبری افزود: امسال متوسط بارندگی در کشور ۱۴۷ میلی متر ارزیابی شده که متوسط آن در سال گذشته ۳۰۶ میلی متر و در دراز مدت ۲۳۰ میلی متر برآورد شده  و بر اساس ارزیابی‌های بدست آمده استان اردبیل از نظر میانگین کشوری در سطح بالا است.

وی اضافه کرد: از نظر میزان بارندگی استان اردبیل  بیست و ششمین استان در بین ۳۱ استان قرار دارد و میزان بارندگی امسال ۲۴۹ میلی متر برآورد شده که متوسط آن  در سال گذشته ۲۸۸ میلی متر و در دراز مدت ۳۱۰ میلی متر می‌باشد. ولی بارشها از نظر مکانی و زمانی نامناسب بوده است. مخصوصا در ماههای فروردین اردیبهشتُ خرداد و تیر ماه به ترتیب میانگین بارش استانی ۷۶ُ ۵۰ ُ ۲۷ و ۷۴ در صد کاهش بارندگی بوده و بخاطر آن روان آب و رودخانه ها و حجم مخازن سدها بسیار بایین بوده است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل ادامه داد: میزان بارندگی در استان اردبیل نسبت به متوسط و دراز مدت در سال ۱۹ درصد کاهش داشته است.

تولید محصولات گلخانه‌ای به ۵۰۰ هزار تن افزایش می‌یابد

استاندار اردبیل گفت: در حال حاضر نزدیک به ۳۰ هزار تن محصولات کشاورزی گلخانه‌ای در این استان تولید می‌شود که در ۲ سال آینده با احداث گلخانه‌های جدید، مقدار تولیدات به ۵۰۰ هزار تن خواهد رسید.

اکبر بهنامجو در این زمینه گفت:  استان اردبیل بویژه در منطقه مغان در حال گام های جهشی در تولیدات گلخانه ای است  و با توجه به اشتغالزا بودن این بخش  رونق و حمایت از آن در برنامه دولت است .

وی افزود: در چهار سال گذشته گلخانه‌های استان از ۱۲ هکتار به ۱۴۵ هکتار رسیده و این مهم با تلاش همه مسوولان استان  و سرمایه گذاران محقق شده است.

استاندار اردبیل از افتتاح ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از شبکه آبیاری اراضی پایاب سد خداآفرین در منطقه مغان خبر داد و گفت: تلاش می‌شود ۴۵ هزار هکتار پایاب این سد به معنای واقعی به اتمام برسد.

عملیات اجرایی پالایشگاه و فرآوری غلات در استان اردبیل آغاز شد

عملیات اجرایی پالایشگاه و فرآوری غلات در آیینی با حضور نائب رئیس مجلس و استاندار اردبیل آغاز شد.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در این آیین گفت: محصول این کارخانه مواد فرآوری شده غلات بوده و سالانه ۲۰۰ هزار تن گندم در این واحد مورد نیاز است.

علی نیکزاد افزود: این واحد با سرمایه‌گذاری یک هزار میلیارد تومان ۳۵۰ نفر اشتغال‌زایی مستقیم و افزون بر یک هزار و ۱۰۰ نفر اشتغال غیرمستقیم فعالیت خواهد کرد.

وی بیان کرد: این کارخانه ظرف ۱۸ ماه به مرحله بهره‌برداری می‌رسد و با توجه به عملیات بالای اجرایی در این کارخانه ۵ تا ۶ مگاوات از برق مورد مصرف این کارخانه از پنل‌های خورشیدی تامین و با سیرکولاسیون آب مصرفی در صرفه‌جویی این ماده حیاتی نیز اقدام می‌شود.

اردبیل قهرمان دومین جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل عرب شد

رئیس هیات سوارکاری استان اردبیل گفت: این استان قهرمان دومین جشنواره سراسری و ملی زیبایی اسب اصیل عرب شد.

بهاءالدین ایلخانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس تقویم سالانه فدراسیون سوارکاری کشورمان دومین جشنواره سراسری و ملی زیبایی اسب اصیل عرب رده (CIKHO) از روز سه‌شنبه ۲۲ تیرماه تا روز جمعه ۲۴ تیرماه به مدت سه روز در مجموعه ورزشی جهان پهلوان تختی اردبیل در فضای باز و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار شد.

وی با بیان اینکه این دوره از مسابقات با نام جام "الجی داریج" و با شرکت ۱۲۰ راس اسب از اقصی نقاط کشور برای معرفی زیباترین اسب اصیل عرب برگزار شد، اظهارکرد: ۳۵ اسب از استان اردبیل در این جشنواره شرکت کرده بود که ۲۵ اسب این استان موفق به کسب مقام شد و اردبیل توانست قهرمان این دوره از رقابت‌ها شود.

رئیس هیات سوارکاری استان اردبیل با بیان اینکه دومین جشنواره زیبایی اسب عرب در اردبیل را داورانی از کشورهای روسیه و بلژیک به همراه کنترل‌کنندگان فدراسیون سوارکاری کشورمان در چهار رده آیندگان، زیر یک سال‌، رده نریان و مادیان ارزیابی و قضاوت کردند، اضافه کرد: بر اساس رای داروان زیباترین و اسب برتر نیز از این استان انتخاب شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha