کرونا در هرمزگان و نفس‌هایی که به شماره می‌افتند

بندرعباس- ایرنا- هرمزگان این روزها وارد موج پنجم شیوع کرونا شده و در سراسر این استان شاهد اوج گیری ویروس از هر دو نوع جهش یافته انگلیسی و هندی هستیم که با این خیز بلند ویروس تاجدار، نفس های بسیاری در هرمزگان به شماره افتاده است.

اگرچه که واکسیناسیون کرونا در هرمزگان با سرعت هر چه تمامتر در حال انجام است، اما سرعت شیوع ویروس بسیار بالاتر از روند ایمن‌سازی بوده و از همین رو شاهد شرایط چندان خوبی در این استان نیستیم.

متاسفانه با وجود هشدارهای بسیار مسوولان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان مبنی بر اهمیت رعایت پروتکلهای بهداشتی، بسیاری ها توجه چندانی به این مساله نداشته و با این بی تفاوتی ، راه را برای شیوع بیشتر کرونا در این استان هموارتر کردند.

در تازه ترین رکورد ثبت شده از آمار فوتی های کرونا در هرمزگان، ۱۰ نفر در یکم مردادماه جان خود را بر اثر ابتلا به این ویروس از دست دادند و آمار قربانیان تا سوم مردادماه به یک هزار و ۶۰۲ نفر رسیده است.

اگر تا دیروز سویه غالب کرونا در هرمزگان از نوع انگلیسی بود، امروز مسوولان علوم پزشکی استان می گویند که ویروس دلتای هندی در سراسر شهرها و روستاهای هرمزگان پراکنده شده است و در صورت رعایت نشدن شیوه نامه‌های بهداشتی، بزودی این ویروس، ویروس غالب در استان خواهد شد.

گونه هندی کرونا یک نوع جهش یافته است که نسبت به سایر گونه های شناسایی شده از آن، قدرت سرایت، شیوع و ابتلای بیشتری دارد؛ هم اکنون براساس آمارهای اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی بیش از ۸۰ کشور و حتی کشورهایی که واکسیناسیون عمومی کرونا در آن انجام شده، درگیر این گونه جهش یافته هستند.

بستری شدن ۹۶۱ نفر در بیمارستان های هرمزگان

همانگونه که در ابتدای گزارش عنوان شد، وضعیت شیوع کرونا در هرمزگان بسیار بحرانی بوده و هر روز بر شمار فوتی ها و بستری های این ویروس در استان اضافه می شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با انتقاد شدید از کسانی که با وجود شرایط بحرانی همچنان نسبت به رعایت پروتکلهای بهداشتی بی توجه هستند، گفت: از مدتها پیش نسبت به احتمال ایجاد این شرایط بحرانی هشدار داده بودیم و از همه مردم خواستار رعایت پروتکلها به ویژه پرهیز از برگزاری هر گونه تجمع و دورهمی بودیم که متاسفانه به دلیل بی توجهی برخی ها، امروز شاهد این شرایط در هرمزگان هستیم.

دکتر فاطمه نوروزیان به خبرنگاران اظهار داشت: در شبانه روز گذشته ۱۹۲ مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری شدند و مجموع بستری ها به ۹۶۱ نفر رسید.

وی بیان داشت: از مجموع بستری ها ۱۰۹ نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند که حال ۲۲ نفر از آنها بسیار وخیم گزارش شده و پزشکان امید چندانی به بهبودی آنها ندارند.

نوروزیان آخرین آمار فوتی های کرونا در هرمزگان را یک هزار و ۶۰۲ نفر اعلام کرد و گفت: این شمار با احتساب ۹ فوتی ثبت شده در شبانه روز گذشته است.

وی سویه غالب کرونا در هرمزگان را از هر دو نوع انگلیسی و هندی عنوان کرد و بیان داشت: وضعیت شیوع کرونا در استان حاد و بحرانی بوده و ضروری است مردم به هشدارهای دانشگاه علوم پزشکی به صورت جدی توجه کنند تا از ابتلا به این ویروس مرگبار در امان بمانند.

کرونا سه گروه شغلی را به تعطیلی کشاند

به منظور مقابله با موج پنجم شیوع کرونا در هرمزگان از هفته گذشته فعالیت گروه های شغلی ۲، ۳ و ۴ در استان تعطیل شد که این تعطیلی تا پایان هفته تمدید شده است و کاش کسانی که بی توجه به رعایت پروتکلهای بهداشتی هستند و با این بی توجهی به شیوع بیشتر این ویروس کمک می کنند، بدانند که این بی توجهی آنها، بسیاری را علاوه بر مشکلات بیماری و درمان با مشکلات اقتصادی بسیاری نیز مواجه کرده و چه بسا کسانی که کسب و کارشان تعطیل شده و امروز گرفتار گذران معیشت روزانه هاشان هستند که این گرفتاری به طور یقین تبعات سوء بسیاری برای جامعه به دنبال خواهد داشت.

سخنگوی ستاد استانی کرونا در هرمزگان گفت: با توجه به وضعیت بحرانی و قرمز کرونایی در بیشتر مناطق استان گروه های شغلی ۲، سه و چهار تا پایان هفته همچنان تعطیل است.

علی رئوفی در نشست ستاد استانی مدیریت کرونا افزود: دستگاه های اجرایی در شهرهای قرمز کرونایی هرمزگان با یک سوم ظرفیت فعالیت خواهند کرد و نماز جمعه هم در این مناطق برگزار نمی‌شود.

وی بیان داشت: همچنین با توجه به وضعیت حاد کرونایی هرمزگان درخواست تعطیلی یک هفته ای استان به ستاد ملی کرونا مجدد جهت بررسی و اعلام نظر ارسال شده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، اظهارداشت طرح شهید سلیمانی در استان هم با توجه به نقش مهم و بسزایی که در شناسایی افراد مبتلا به ویروس کرونا و غربالگری دارد، همچنان  با امکانات بسیج با قوت تداوم دارد.

سخنگوی ستاد استانی کرونا در هرمزگان از مردم استان خواست: با توجه به سرایت ویروس دلتای هندی به اغلب مناطق استان برای حفظ سلامتی خود و همنوعان تا جایی که امکان دارذ  از مراجعه حضوری به دستگاه های اجرایی در هفته جاری خودداری کنند تا از گسترش هرچه بیشتر ویروس در سطح استان پیشگیری شود.

تزریق بیش از ۲۱۸ هزار دز واکسن کرونا

به اعتقاد بسیاری از محققان بهداشتی، برای کند کردن و در نهایت توقف انتقال ویروس کرونا، باید سطح قابل قبولی از ایمنی در جامعه ایجاد شود که یکی از راه های تحقق این مهم، واکسیناسیون است که در استان هرمزگان و مطابق با برنامه کشوری در حال اجرا است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در خصوص روند اجرای واکسیناسیون کرونا در استان گفت: تاکنون ۲۱۸ هزار و ۵۷۱ دز واکسن کرونا در استان تزریق شده است.

دکتر محمود حسین‌پور بیان داشت: ۱۷۹ هزار و ۴۱۵ نفر دز اول و ۳۹ هزار و ۱۵۶ نفر دز دوم را نیز دریافت کردند.

به گفته وی روزانه به طور میانگین بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ نفر در هرمزگان برابر کرونا واکسینه می شوند.

وی با اشاره به روند صعودی شیوع کرونا در هرمزگان و وضعیت بحرانی استان، تصریح کرد: در یک هفته اخیر شمار مبتلایان به کرونا در هرمزگان نسبت به هفته قبل تر بیش از ۲۸ درصد رشد داشته است.

دکتر حسین‌پور ادامه داد: هم اکنون ظرفیت بخش های کووید در بسیاری از بیمارستان های هرمزگان تکمیل شده و فشار بالایی بر کادر درمان وارد است.

این مقام مسوول تنها راه در امان ماندن از ابتلا به کرونا را رعایت پروتکلهای بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، پرهیز از حضور در هرگونه تجمع و دورهمی و اجتناب از انجام سفرهای غیرضروری عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری بر این باور هستند که با اجرای واکسیناسیون شماری از افراد جامعه، دیگر نگرانی نسبت به ابتلا به کرونا وجود ندارد، درحالی که زمانی می توان نسبت به نتیجه بخشی واکسیناسیون و ایمنی در جامعه امیدوار بود که بیش از ۹۰ درصد مردم برابر این ویروس ایمن شوند که هنوز تا رسیدن به این نقطه فاصله بسیاری داریم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha