سه طرح اقتصادی در قشم افتتاح شد

قشم- ایرنا- حسن روحانی روز دوشنبه در مراسمی از طریق ویدئوکنفرانس سه طرح صنعتی را در قشم با اعتباری افزون بر یک هزار و ۶۹ میلیارد ریال افتتاح کرد.

با افتتاح این سه طرح که توسط بخش خصوصی به ثمر نشست، برای ۱۳۲ نفر اشتغال ایجاد شد.

یک واحد شناورسازی با ظرفیت تولید ۵۰ فروند انواع لنج و شناورهای فلزی متوسط و فایبرگلاس در سال و سرمایه‌گذاری ۶۵۳ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.

شناورهای تفریحی فایبرگلاس و آلومینیوم در سایزهای کوچک و متوسط، پانتون‌بوت، انواع شناورهای چوبی، آلاچیق و کلبه آلاچیق و همچنین رستوران شناور از جمله تولیدات این واحد تولیدی است.

شرکت های شناورسازی فعال در منطقه آزاد قشم علاوه بر تامین‌ نیازهای داخل کشور، بخشی از سفارش‌های خارجی از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس را تامین می‌کنند.

افتتاح شرکت تولید لواز آرایشی و بهداشتی

همچنین شرکت تولید لوازم آرایشی و بهداشتی با ظرفیت تولید پنج هزار و ۱۰۰ تُن محصول در سال و اعتبار بیش از  ۱۳۶ میلیارد ریال از دیگر طرح‌های افتتاح شده به شمار می‌رود.

این طرح صنعتی در حوزه تولید عطر، اودکلن و لوازم آرایشی در راستای ایجاد محصولات جدید تحت برندهای جدید برای حضور در بازارهای داخلی به بهره‌برداری رسید.

یک واحد پرورش میگو در قشم به ثمر نشست

مرحله نخست یک مزرعه میگو با اعتباری افزون بر ۲۸۰ میلیارد ریال از دیگر طرح هایی است که از طریق ویدئو کنفرانس توسط رییس جمهوری به بهره‌برداری رسید.

این مزرعه پرورش میگو در زمینی به وسعت ۸۰ هکتار ساخته شده است و با افتتاح آن برای ۷۰ نفر مستقیم و ۱۵ نیروی کار  غیر مستقیم اشتغال ایجاد کرد.

زنجیره کامل تولید شامل تکثیر و پرورش میگو، کارخانه غذا و عمل‌آوری آن متعلق به سرمایه‌گذاری جامعه صیادی قشم علاوه بر تامین نیاز داخلی، به ارزآوری و صادرات این محصول ارزشمند کمک می‌کند.

رییس جمهوری ، ۹ طرح در حوزه عمرانی، انرژی، تولیدی، شیلاتی و گردشگری را به ارزش ۱۶ میلیون دلار و ۲ هزار و ۳۷۹  میلیارد ریال، روز دوشنبه از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح کرد.

یادآور می‌شود، منطقه آزاد قشم پیش ‌از این در پنج مرحله از افتتاح‌های ریاست جمهوری در دولت تدبیر و امید با ۷۸ طرح افتتاحی به اعتبار ریالی ۷۴ هزار و ۶۳۰ میلیاردی و ارزی ۳۹۳ میلیون یورو و ۲۸۱ میلیون دلاری، در دو بخش دولتی و خصوصی حضورداشته است.

جزیره قشم با مساحت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر در سال‌های ۱۳۶۹ و ۱۳۷۰ با تصمیم دولت به ۲ بخش منطقه آزاد با مساحت ۳۰۰ کیلومتر و منطقه ویژه اقتصادی با مساحت یکهزار و ۲۰۰ کیلومتر تقسیم شد.

پیوند اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی، انتقال تکنولوژی پیشرفته به منطقه، جذب سرمایه‌های خارجی، تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص و افزایش صادرات و کسب در آمدهای ارزی از جمله هدف‌های ایجاد منطقه آزاد قشم است.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات سواحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ کیلومتر و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha