بهره برداری از سه نیروگاه برق با ظرفیت ۱۹.۷۶ مگاوات در فارس آغاز شد

شیراز - ایرنا- همزمان با برگزاری برنامه پویش الف – ب- ایران بهره برداری از سه نیروگاه برق با ظرفیت ۱۹.۷۶ مگاوات و با سرمایه گذاری ۱۶۰ میلیارد تومان در استان فارس آغاز شد.

غلامرضا نصیری مدیر عامل برق منطقه ای استان فارس شنبه در حاشیه  آیین افتتاح طرح های وزارت نیرو که با حضور ویدئو کنفرانس حجت لاسلام حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ، رضا اردکانیان وزیر نیرو استاندار فارس و جمعی از مسوولان کشوری  و استانی برگزار شد اظهار داشت : ظرفیت قرار دادی این سه نیروگاه ۲۳.۲ مگاوات و ظرفیت قابل بهره برداری ۱۹.۷۶ مگاوات است.

نصیری با بیان اینکه بهره برداری از طرح های یاد شده تاثیر بسزایی در تامین انرزی و برق مورد نیاز استان فارس به ویژه در شرایط اوج مصرف تابستانی دارد افزود: نیروگاه رعد فرازان در شیراز ، شایا توان جهرم در شهرک صنعتی جهرم و فرتک نیرو شیراز در شهرک صنعتی شیراز با دستور رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

به گفته وی  شرکت رعد فرازان انرژی شیراز، دارای قرارداد خرید تضمینی برق به ظرفیت ۷.۲ مگاوات و در حاشیه شهر شیراز است ،  در حال حاضر با دو عدد مولد ساخت آلمان و هر یک به ظرفیت ۲ مگاوات متصل به شبکه توزیع و در حال تولید است که میزان افت ولتاژ بر روی خطوط توزیع متصل شده بسیار کاهش یافته و ضمن رفع پرباری خطوط باعث بهبود ولتاژ در ایستگاه ۶۳کیلوولت صنعت برق شیراز نیز شده است.

نصیری افزود: قرارداد این نیروگاه در سال۹۴ منعقد شده و با تولید سالانه حدود ۳۵ هزار  مگاوات ساعت، بخشی از بار شبکه را تامین می کند. قرارداد خرید تضمینی این نیروگاه به مدت ۵ سال است که بهره برداری تجاری نیروگاه از   سال ۱۴۰۰ آغاز شده است.

مدیر عامل برق منطقه ای استان فارس گفت: شرکت شایا توان جهرم هم دارای قراردادخرید تضمینی به ظرفیت ۶/۴ مگاوات ودر شهرک صنعتی شهرستان جهرم با چهار دستگاه مولد به ظرفیت هر کدام ۱/۶مگاوات به شبکه برق و فیدرهای توزیع متصل شد و در حال تولید بوده که باعث کاهش افت ولتاژ  و رفع پرباری ایستگاه جهرم می شود.

وی همچنین با بیان اینکه نیروگاه فرتاک‌ نیرو با توان منصوبه ۹.۶ مگاوات با شش دستگاه مولد ساخت کشور آلمان هر کدام به ظرفیت ۱.۶مگاوات  آماده تولید تزریق به شبکه برق است افزود: با توجه به راندمان بالا و نو بودن دستگاههای فوق ۸.۵ مگاوات توان عملی به شبکه تزریق خواهد نمود که با این احتساب میزان حدود ۷۵ هزار مگاوات ساعت به شبکه توان تزریق وموجب کاهش افت ولتاژ در حاشیه شهر شیراز و تامین توان تعدادی از مشترکان صنعتی آن منطقه خواهد شد. نیروگاه مذکور بصورت قرارداد خرید تضمینی با برق منطقه ای فارس در مدار قرار گرفته است.

بهره برداری از سه نیروگاه برق با ظرفیت ۱۹.۷۶ مگاوات در فارس آغاز شد

مدیر عامل برق منطقه ای استان فارس با اشاره به اینکه حداکثر مصرف برق در استان فارس و جنوب کشور در سال گذشته  در روز  ۳۱ مرداد ماه رخ داد افزود: بر این اساس همچنان باید آمادگی داشته باشیم تا روزهای پر مصرف برق سپری شود ، در این روز ۶ هزار و ۱۵ مگاوات برق مصرف شده است ، پیش بینی مصرف برای سال جاری  حداکثر هفت درصد افزایش است بنا بر این باید برای مصرف ۶ هزار و ۴۳۶ مگاوات برنامه ریزی شود.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس ادامه داد : در همین تاریخ ۶ هزار و ۲۶۰ مگاوات برق و انرژی در استان فارس و جنوب کشور تولید شده است و  مازاد تولید بر مصرف به استان های همجوار داده شده ، مدیریت مصرف برق در سال ۹۹ حدود  ۹۸۶.۸  مگاوات بوده  که نزدیک به تولید یک نیروگاه هزار مگاواتی است و این موضوع جای تامل و توجه دارد.

بهره برداری از سه نیروگاه برق با ظرفیت ۱۹.۷۶ مگاوات در فارس آغاز شد

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha