طرح آبرسانی به زرین دشت و سد هایقر در استان فارس به بهره برداری رسید

شیراز - ایرنا- همزمان با افتتاح طرح‌های وزارت نیرو دو طرح آبرسانی به شهرستان زرین دشت از محل سد رودبال و همچنین طرح سد هایقر با حضورویدئو کنفرانسی رییس جمهوری و وزیر نیرو و در قالب پویش الف- ب- ایران در استان فارس به بهره‌برداری رسید.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس، رشنبه با بیان مشخصات طرح های یاد شده اظهار داشت : آغاز بهره برداری از فاز نخست عملیات آبرسانی از سد رودبال به شهرستان زرین دشت با حضور از راه دور حجت الاسلام دکتر حسن روحانی انجام می شود.

حمیدرضا دهقانی اظهار کرد:فاز نخست پروژه آبرسانی به زرین دشت از سد رودبال  دارای یک خط لوله ۴۱ کیلومتری تا منطقه خسویه است که ۱۲۰ لیتر بر ثانیه آب را با تایید اداره بهداشت زرین دشت انتقال می دهد.

وی افزود: ظرفیت کل این پروژه، انتقال  ۳۶۰ لیتر بر ثانیه آب است که با تامین بودجه از سوی نهادهای ذی ربط در آینده به بهره برداری خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای فارس بیان کرد: در سالهای اخیر پروژه های مختلف آبرسانی در استان فارس به بهره برداری رسید که فاز نخست خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شیراز،  آبرسانی به جهرم از سد سلمان فارسی، آبرسانی به سعادتشهر از چاههای تنگ سیوند، آبرسانی به داراب از سد رودبال، آبرسانی به فسا از سد رودبال،آبرسانی به زرین دشت از سد رودبال از آن جمله است.

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای فارس،  طرح هایی همچون فاز دوم آبرسانی به شیراز از سد درودزن ، آبرسانی به شهرستان قیرو کارزین از سد سلمان فارسی، آبرسانی به فیروزآباد از سد تنگاب و آبرسانی به ارسنجان از چاههای تنگ سیوند در دست اقدام است.

دهقانی درباره ویژگی‌های سد مخزنی هایقر گفت: این سد به حجم کل مخزن سد معادل ۲۲۷ میلیون متر مکعب در فاصله حدود ۴۵ کیلومتری جنوب شرق شهر فیروزآباد فارس در محلی بنام تنگ عرب ها یا تنگ هایقر بر روی رودخانه فیروزآباد احداث شده است.

وی  افزود: این سد با طول تاج ۲۳۵ متر از نوع سد بتنی غلتکی است و هدف از احداث این سد کنترل و ذخیره سازی سیلاب‌ها ، تنظیم جریان و ذخیره سازی آب رودخانه قبل از شور شدن و بهره گیری از آن برای آشامیدن، صنعت و کشاورزی و تأمین نیاز آب آشامیدنی شهرهای جنوبی استان فارس و تأمین نیاز آب اراضی پایاب است.

دهقانی اضافه کرد:تنظیم جریان ذخیره سازی آب رودخانه قبل ازشور شدن و بهره گیری از آن برای آشامیدن، صنعت و کشاورزی ، تأمین نیاز آب آشامیدنی شهرهای جنوبی استان فارس، تأمین نیاز آب صنعتی ، تأمین نیاز آبی اراضی پایاب به مقدار ۱۰۰۰ هکتار به لحاظ تأمین آب اراضی مناسب پایاب و کاهش تنش های اجتماعی در مسیر خط  انتقال و کنترل وذخیره سازی سیلاب های نابهنگام و فرارسیده به محل سد وگریز بسمت خلیج فارس بدون هیچگونه بهره گیری از اهداف ساخت این سد است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای فارس ادامه داد :سد هایقر امسال با بارندگی های فصلی آبگیری نشد امید است در فصل پاییز آبگیری آن انجام شود، عملیات اجرایی خاصی از سد بر زمین نمانده است، بارش های اخیر ۴۶ درصد کمتر از متوسط سالانه است و یکی از سخت ترین سالهاست. 

زرین شهر به مرکزیت حاجی آباد در جنوب شرقی فارس واقع شده و فیروزآباد در جنوب غرب این استان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha