ائمه جمعه با رویکرد جوان محوری انتخاب می‌شوند

تهران- ایرنا- سخنگوی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه گفت: در سال‌های اخیر رویکرد انتخاب ائمه جمعه جوان محور بوده است و ائمه جمعه از گروه‌های سنی ۲۵ تا ۴۰ سال انتخاب شده‌اند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری صدا و سیما «حجت الاسلام علی نوری» در گفتگوی قرآنی روز جمعه با تشریح رویکرد شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در آستانه چهل و دومین سال برگزاری نماز جمعه افزود: انتخاب ائمه جمعه با تعیین افراد شاخص از سوی مقام معظم رهبری انجام می‌شود و ۹ نفر از شخصیت‌های فاضل، خبره و صاحب نظر از علما و روحانیون صاحب تجربه بعنوان شورای سیاست گذاری، ائمه جمعه سراسر کشور را انتخاب می‌کنند.

سخنگوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ادامه داد: مردمی بودن در گزینش ائمه جمعه یکی از مهمترین شاخص هاست چرا که رسیدگی به امور مردم، اولویت کار هر امام جمعه‌ای است و افرادی که به عنوان امام جمعه انتخاب می‌شوند یکی از شرح وظایف آن‌ها دیدارهای مردمی و حل مشکلات مردم است.

وی با اشاره به انتخاب ۱۹۳ تا ۲۰۰ امام جمعه جدید توسط این شورا در سراسر کشور اظهار کرد: بخش زیادی از طیف ۲۵ تا ۴۰ سال به عنوان ائمه جمعه انتخاب شده اند. در واقع با رویکرد جوان گرایی تصمیم گرفتیم با حفظ حرمت پیشکسوت‌ها و علمای صاحب نظر شبکه نهاد ائمه جمعه را جوان‌سازی کنیم

حجت الاسلام نوری درباره حضور جوانان در سال‌های پس از انقلاب در نماز جمعه افزود: در این سال‌ها حضور جوانان و نوجوانان در صفوف نماز جمعه بسیار چشمگیر بوده است البته نماز جمعه در دهه‌های مختلف شرایط خودش را داشته در دهه ۶۰ و دوران دفاع مقدس و دهه‌های ۷۰، ۸۰ و ۹۰ نیز با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بوده است، اما جوانان و نوجوانان ما جزو مخاطبان کلیدی و اصلی نماز جمعه بوده و هستند.

وی تصریح کرد: ما با جوان سازی شبکه ائمه جمعه در کشور و همراهی تشکل‌های دانش آموزی و دانشجویی این امکان را فراهم می‌کنیم که حضور جوانان در نماز جمعه پررنگ‌تر شود ضمن اینکه در تمام این سال‌ها جوانان شرکت کننده در نماز جمعه از کنش‌گری و جریان‌سازی بالایی برخوردار بوده اند.

سخنگوی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه تاکید کرد: ترغیب جوانان و نوجوانان به حضور در نماز جمعه چند وجهی است یعنی هم به ائمه جمعه بستگی دارد، هم به برنامه‌های ستاد و هم سبک زندگی، تنظیم اوقات فراغت و مناسبت‌های اجتماعی دنیای امروز که مجموعه همه این‌ها در حضور جوانان در این فریضه عبادی سیاسی موثر است.

وی با اشاره به فراز و فرودهای برگزاری نماز جمعه در دوران شیوع ویروس کرونا گفت: در یک سال و نیم گذشته متناسب با فراز و نشیب کرونا ما هم نماز جمعه را براساس دستورالعمل‌های بهداشتی و مناطق مختلف برگزار کرده ایم و هرگز برگزاری این فریضه عبادی سیاسی به صفر نرسیده است و جزو نهادهای اول در رعایت دستورالعمل‌ها بودیم یعنی در سراسر کشور نماز جمعه کم و زیاد شده، اما این فریضه هیچ گاه تعطیل نشده است.

حجت الاسلام نوری درباره شعار ستاد ائمه جمعه در آستانه چهل و دومین سال برپایی نماز جمعه افزود: ما امسال با شعار " نماز جمعه همیشه مردمی، همیشه انقلابی" در برنامه‌ها حاضر خواهیم شد و بسته به شرایط فعلی کرونا برنامه‌هایی تدارک دیده ایم و تلاش می‌کنیم شرایط برگزاری نماز جمعه با اثرگذاری خوبی دنبال شود.

وی با اشاره به برنامه های در مرکز ارتباطات و رسانه ستاد گفت: ما شبکه‌های اجتماعی را بازبینی و سایت ستاد را بازطراحی کرده ایم که این سایت ۵ مرداد رونمایی می‌شود و مردم در سراسر کشور می‌توانند از طریق همین سایت با ائمه جمعه ارتباط بگیرند ضمن این که آثار گرافیکی و رسانه‌ای خوبی هم در این خصوص تولید شده است، برای بزرگداشت پیشکسوتان ائمه جمعه هم برنامه داریم.

سخنگوی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در پایان تاکید کرد: دنیای امروز دنیای تقابل اراده هاست و هر کس بتواند در حوزه شک و یقین و حب و بغض‌ها کنترل را به دست بگیرد، پیروز جنگ نرم خواهد بود و نماز جمعه مناسکی است که می‌تواند نقش موثری به خصوص در آگاهی بخشی و توسعه نشاط معنوی مردم و تقویت سبک زندگی اسلامی ایرانی داشته باشد و ما باید تلاش کنیم نماز جمعه در سبد مناسکی مردم و خانواده‌ها قرار بگیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha