جزای تهدید یا قدرت نمایی با سلاح سرد چیست؟

تهران - ایرنا - وکیل دادگستری گفت: مطابق قانون هر کس بوسیله چاقو و یا هر نوع اسلحه دیگر تظاهر یا قدرت‌نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد ‌یا با کسی گلاویز شود درصورتیکه از مصادیق محارب نباشد به حبس از ۶ ماه تا ٢ سال و تا(۷۴) ضربه شلاق محکوم می‌شود.

عبدالصمد خرمشاهی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار قضایی ایرنا افزود: حمل سلاح های سرد از چند دهه گذشته در قانون مجازات بوده و اولین قانون در زمینه حمل سلاح سرد با عنوان «قانون راجع به مجازات حمل چاقو و انواع سلاح سرد و اخلال در نظم و امنیت و آسایش عمومی» در سال ١٣٣۶ در هفت ماده مصوب شد.

در ماده یک این قانون تصریح شده است، «هر کس به وسیله چاقو یا هر نوع اسلحه سرد دیگر تظاهر یا قدرت‌نمایی کند و یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص و یا اخاذی و یا بدان‌ وسیله تهدید و یا با کسی گلاویز شود به سه ماه تا یک سال حبس تأدیبی و یا به اقامت اجباری از شش ماه تا یک سال در محلی غیر از محل اقامت خودمحکوم خواهد شد.» 

این حقوقدان اظهار داشت: نکته قابل توجه در ماده پنجم قانون مزبور این است که جرایم مشمول این قانون خارج از نوبت رسیدگی می‌ شود.

خرمشاهی تصریح کرد: قانون ۶۴ ساله سلاح سرد نشان می‌دهد که از قدیم چاقو ابزار تهدید، ارعاب و اخاذی بوده و بعدها نیز به مرور زمان همه قوانین این حوزه به نوعی متاثر از این قانون است.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته نیروی انتظامی آماری را منتشر کرد که طبق آن از هر سه قتل یک قتل با سلاح سرد رخ می‌دهد هرچند این آمار افزایش یافت از این رو قوه قضاییه با توجه به گزارش‌های نیروی انتظامی و سهولت دسترسی به سلاح سرد به این موضوع توجه کرد.

این وکیل دادگستری با اشاره به ماده ۶١٧ قانون مجازات اسلامی افزود: «هر کس به وسیله چاقو و یا هر نوع اسلحه دیگر تظاهر یا قدرت‌نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد ‌یا با کسی گلاویز شود در صورتی که از مصادیق محارب نباشد به حبس از ۶ ماه تا ٢ سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.»

خرمشاهی اضافه کرد: در سال ١٣٩٨ نیز قانون مجازات حمل سلاح سرد مصوب شد که براساس این قانون برای فردی که تظاهر یا قدرت‌نمایی کند به ۶ ماه تا ٢ سال و تا (٧۴) ضربه شلاق محکوم شود.

این حقوقدان با اشاره به ماده چهار قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات گفت: مطابق این قانون وارد کردن هر نوع سلاح اعم از سرد و گرم، نگهداری و حمل و معامله آنها بدون مجوز جرم است.
وی ادامه داد: همچنین حمل سلاح‌های سرد اگر به منظور درگیری باشد در قانون۶ ماه تا دو سال حبس مجازات در نظر گرفته شده است.

این وکیل دادگستری اظهار داشت: موارد اشاره شده در بالا از منظر تقنینی است و به قوانین در این زمینه اشاره شد اما از منظر روانشناسی جنایی سوال این است که چرا افراد با خود سلاح سرد حمل می‌کنند؟

وی افزود: پاسخ این پرسش این است که سطح خشونت و عدم آموزش افراد همچنین عوامل زمینه‌ای برای بروز جرم منجر می‌شود تا از نظر امنیت احساس مطلوبی ندارد و برای دفاع از خود سلاح حمل می‌کند.

خرمشاهی گفت: قبل از اینکه بخواهیم در مورد قوانین موجود در این باره سخن بگوییم باید ارتکاب بزه ریشه‌یابی شود و می‌دانیم که در این نوع جرایم عوامل دیگری زمینه ساز بروز بزه هستند.

وی ادامه داد: افرادی که زیر سن قانونی هستند در دادگاه اطفال رسیدگی می‌شود اما معمولا اگر منجر به قتل شود، این کودکان طبق قانون مجازات اسلامی به پزشکی قانونی معرفی میشوند تا بررسی شود که کودک زمان ارتکاب جرم درک کافی ای اقدامی که انجام داده داشته است یا نه.

خرمشاهی گفت: متاسفانه در بسیاری از موارد فردی که زیر سن قانونی مرتکب قتل می‌شود تحت تاثیر هیجان بوده و یک باره دست به اقدامی می زند که منجر به قتل می‌شود.

این حقوقدان افزود: معمولا سال‌های گذشته استفاده از سلاح سرد که منجر به قتل عمد می‌شد در بازه افراد ٢٠ تا ۴٠ سال بود اما اکنون سن ارتکاب جرم پایین تر است و مشکل عدم آموزش افراد و فقر فرهنگی است و یکی از مسائل مهم تاثیرگذار فشارهای اقتصادی از جمله گرانی است که باعث می‌شود زمینه بروز جرایم فراهم شود.

خرمشاهی گفت: دولت باید زمینه بروز این جرایم را از بین ببرد و افزایش سرانه مطالعه، ایجاد زمینه برای تفریحات سالم، فراهم سازی شرایطی برای تخلیه مثبت هیجانات از جمله ورزش، افزایش امنیت اقتصادی و ایجاد اشتغال می‌تواند باعث کاهش جرایمی از این قبیل شود و معتقدم با در نظر گرفتن شدیدترین مجازات مادامی که این معضلات حل نشود نمی‌توان انتظار داشت جرایم کاهش یابد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha