ساماندهی حریم روستاها نیازمند اقدام فوری است

تهران- ایرنا- عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب یک فوریت طرح ساماندهی حریم روستاها گفت: در مورد ساخت و ساز و ساماندهی حریم روستاهای کشور نوعی تعارض و تداخل اختیارات وجود دارد که باید حل شود.

«مجتبی یوسفی» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به طرح ساماندهی ساخت و ساز در محدوده حریم روستاها و مقابله با زمین‌خواری گفت: در حوزه شهر و روستا قوانین مرتبط با دهیاری‌ها و شهرداری‌ها دچار خلاءهای جدی هستیم و دوگانگی در تصمیم گیری نهادهای مختلف، نابسامانی‌هایی را در این حوزه در پی داشته است.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نزدیک به ۴۰ هزار روستای ثبت شده و دارای دهیاری در کشور داریم، اظهار کرد: با احتساب روستاهای با خانوار کم نزدیک به ۵۰ تا ۶۰ هزار روستا در کشور وجود دارد که برخی از این روستاها آنقدر توسعه پیدا کرده اند که قابلیت شهر شدن دارند. از سوی دیگر برخی از روستاها از امکانات ابتدایی بهسازی، جدول کشی، طرح هادی و حریم مشخص محروم هستند.

نماینده مردم اهواز با بیان اینکه ساماندهی روستاها نیازمند اقدام عاجل و فوری است، گفت: در مورد ساخت و ساز و ساماندهی شهری و روستاهای نزدیک به حریم شهری نوعی تعارض و تداخل اختیارات را داریم که باید این موضوع حل شود.

یوسفی با اشاره به طرح دوفوریتی مجلس در زمینه ساماندهی طرح ساخت و ساز در محدوده حریم روستاها گفت: با توجه به حساسیت‌هایی که وجود داشت طرح دوفوریتی ساماندهی حریم روستاها ارائه شد که مجلس با یک فوریت آن موافقت کرد.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این طرح اختیارات نهادهای مختلف تغییر می کند، گفت: در حال حاضر وضعیت دهیاری‌ها در کشور بلاتکلیف است. اعتبارات و زیرساخت‌های روستایی از جمله آب و فاضلاب دچار مشکل جدی هستند و مشکلات حوزه آب بخصوص در استان‌های خوزستان ، سیستان و بلوچستان وچهار محال و بختیاری جدی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه طرح ساماندهی حریم روستاها درکمیسیون‌های عمران و شوراهای مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود، گفت: یکی از موضوعات مهم درحریم روستاها تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی به مسکونی است که نیاز به بررسی بیشتر دارد. باید مشکل روستاییان در این زمینه حل شود درعین حال این موضوع نباید منجر به رانت در این مناطق شود.

یوسفی گفت: در برخی روستاهای کشور به دلیل نزدیک بودن به محدوده شهری، قیمت زمین افزایش پیدا کرده و این مسئله به زمین‌های کشاورزی آسیب رسانده است. در حالی که این اراضی منابع ملی هستند که نباید دچار تعرض شوند و باید قاعده و چارچوب خاص در این بخش وجود داشته باشد.

به گزارش ایرنا نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه ۲۸ تیرماه با تقاضای یک فوریت طرح ساماندهی ساخت و ساز در محدوده حریم روستاها و مقابله با زمین‌خواری موافقت کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha