۲ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۷:۴۲
کد خبرنگار: 2060
کد خبر: 84413441
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

مروری بر سفرهای مسوولان کشوری به خراسان‌ رضوی

مشهد- ایرنا- خراسان‌ رضوی هفته گذشته میزبان حضوری و مجازی مسوولان ملی و اساتید بین‌المللی در بخش‌های مختلف عملی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی بود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، همایش بین‌المللی گفت و گوهای بینافرهنگی با محوریت زبان و ادبیات فارسی، روز شنبه ۲۶ تیر ماه در دانشکده زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد با حضور اساتید دانشگاه‌های آسیایی آغاز شد.
۳۱ شخصیت برجسته از ایران و ۲۶ شخصیت برجسته خارجی از سریلانکا، هند، ازبکستان، افغانستان، پاکستان، قزاقستان، تاجیکستان و بنگلادش در این همایش حضور فیزیکی و مجازی داشتند و در چهار روز برگزاری این همایش در قالب پنل‌هایی با محورهای زبان و ادبیات فارسی، هنر و معماری، ادیان، عرفان و تصوف، مطالعات فرهنگی و اجتماعی در خراسان سخنرانی کردند.
پروفسور صفر عبدالله از قزاقستان با موضوع "زبان فارسی در آسیای مرکزی"، پروفسور عالن جان دولت از ازبکستان با موضوع "علیشیر نوایی و زبان فارسی"، پروفسور عبدالنبی ستارزاده از تاجیکستان با موضوع "رابطه های ادبی و زبانی خراسان و آسیای مرکزی"، دکتر عبدالغفور آرزو از افغانستان با موضوع "نقش زبان فارسی در همگرایی"، دکتر محمد ابوکلام سرکار از بنگلادش با موضوع "نگاهی به جایگاه شاعران خراسان در بنگلادش"، دکتر محمدجعفر یاحقی از ایران با موضوع "زبان و میراث مشترک ایرانی و آسیای مرکزی" از سخنرانان این همایش بودند که تا ۳۰ تیر ماه ادامه داشت.
همچنین در ۲۶ تیرماه چهارمین نشست روسای شورای هیاتهای مذهبی کل کشور در مشهد برگزار شد و معاون مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در این همایش گفت: با توجه به تجربه به دست آمده و مطابق با دستورالعمل‌های اعلامی همچون سال گذشته برنامه‌های ماه محرم سال ۱۴۰۰ با شکوه بیشتری برگزار خواهد شد.
حمید بهرامی افزود: جلسات هماهنگی بین تمام شوراهای مذهبی و نهادهای مرتبط در سطح ملی در حال تشکیل است و تاکنون ۲۷ مصوبه تهیه شده است و اکنون هر کمیته‌ای بر اساس کار مشخص شده انجام وظیفه خواهد کرد.
۲۷ تیرماه نیز نمایندگان انجمن موسیقی ایران طی آیینی از استاد حسن سمندری دوتارنواز برجسته اهل شهرستان باخرز خراسان رضوی در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی بابت درگذشت ۲ فرزند وی دلجویی کردند و بلندنظری، تلاشها و مناعت طبع بالای وی را در دوران سخت کنونی ستودند.
در این نشست دو تار فروخته شده استاد و هدیه نقدی از سوی انجمن موسیقی ایران و هدیه نقدی از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی به این استاد موسیقی هدیه شد.
رییس دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ایران نیز ۲۸ تیرماه به شهرستان تایباد سفر کرد و بازدیدی از گذرگاه زمینی دوغارون داشت.
ایوو فریسن افزود: تمامی نهاده‌ها و سازمانهای بین المللی در ایران به دنبال پایش وقایع و اتفاقات کشور افغانستان هستند و از بروز برخی از پیامدها در این کشور نگران هستیم.
وی ادامه داد: در طول حوادث و جنگهای داخلی افغانستان برخی کشورها و نهادهای بین المللی به ویژه ایران خدمات شایانی به مردم افغانستان کردند اما با این اتفاقات و حوادث ناگوار، کمکهای ارائه شده چندان مشکلات موجود را مرتفع نکرده و تحت الشعاع خود قرار داده است.
دبیر مناطق آزاد تجاری، صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی ایران نیز ۲۹ تیر ماه در نشست بررسی مسائل و مشکلات مناطق ویژه اقتصادی استان خراسان رضوی شرکت کرد.
حمیدرضا مومنی در این نشست با اشاره به این که بحث منطقه ویژه سرخس و دوغارون باید تعیین تکلیف شود گفت: پیگیر تبدیل مناطق ویژه اقتصادی سرخس و دوغارون به مناطق آزاد تجاری - صنعتی هستیم.
همچنین با حضور مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد ایران کافه‌ موزه سلامت به همت شرکت بین‌المللی گردشگری سلامت شاندیز  ۲۹ تیر ماه در خراسان رضوی افتتاح شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha