رییس منابع طبیعی مهریز: آتش‌سوزی مراتع کنجکوه این شهرستان مهار شد

یزد- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهریز از مهار آتش‌سوزی مراتع روستای فیض‌آباد منطقه کنجکوه بخش ‌مرکزی این شهرستان خبر داد.

سید علی باقری روزجمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه این حادثه شامگاه دیروز (پنجشنبه) اتفاق افتاد، افزود: با اقدام سریع و به موقع یگان حفاظت منابع طبیعی و همکاری مردم آتش‌سوزی مهار شد.

وی ادامه داد: بر اثر وقوع آتش‌سوزی که علت دقیق آن هنوز مشخص نیست و در حال بررسی است ، حدود ۱۵ هزار مترمربع از سطح مراتع، گونه‌های گیاهی منطقه شامل گون، درمنه کوهی چوبک و «استیپا» در آتش سوخت .

این مسوول خاطرنشان کرد: همکاری مردم و مسافران که به مناطق روستایی و ییلاقی بخش مرکزی و به برخی رویشگاه های مرتعی شهرستان  سفر می‌کنند، نقش مهمی در پیشگیری از وقوع اینگونه حوادث و کاهش خسارت‌ها دارد .

باقری به کاهش بارش در سال زراعی جاری و بروز خشکسالی در مراتع اشاره کرد و گفت: با توجه به خشک شدن علوفه‌های مرتعی، مردم باید از روشن کردن آتش در مراتع خودداری کنند تا شاهد بروز اینگونه حوادث نباشیم.

وی تصریح کرد: مردم و مسافران باید در صورت مشاهده آتش‌سوزی در مراتع موضوع را بلافاصله به شماره تلفن رایگان ۱۵۰۴ اطلاع دهند تا بتوان با اقدام‌های به موقع نسبت به کاهش خسارت و آسیب رسیدن به آنها شد.

همچنین رییس آتش‌نشانی مهریز ۳۰ تیرماه امسال به ایرنا گفته بود: با حضور به موقع نیروهای زیرپوشش، روز چهارشنبه آتش‌سوزی یک واحد دامداری در حومه شهر مهار و از سرایت به سایر بخش‌ها پیشگیری شد.

سید محمد حسینی با اشاره به اینکه آتش‌نشانان با حضور به موقع و سرعت عمل بالا توانستند پس از چندین ساعت عملیات طاقت‌فرسا، شعله‌های آتش در حال سرایت را مهار و کاملا خاموش کنند، افزود: علت وقوع حادثه از سوی کارشناسان آتش‌نشانی شهرستان در دست بررسی است و به دلیل اقدام به موقع به دام‌های موجود در این محل صدمه‌ای نرسید ولی مقدار زیادی علوفه در میان آتش از بین رفت.

روستای فیض‌آباد کنجکوه در ۱۵ کیلومتری شهر مهریز قرار دارد.

عرصه‌های منابع طبیعی مهریز ۶۰۰ هزار هکتار وسعت دارد و بخش مرکزی شامل دهستان‌های میانکوه، ارنان، تنگچنار، بهادران و خورمیزات است و از جمعیت ۵۵ هزار نفری این شهرستان حدود ۳۰ درصد در روستاها زندگی می‌کنند.

با توجه به بیابانی بودن یزد بیشتر مراتع استان از نوع فقیر و خیلی فقیر است و وسعت مراتع درجه یک آن خیلی کم است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha