شمار جانباختگان کرونا در فارس از مرز ۵ هزار نفر گذشت

شیراز - ایرنا- مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: شمار جانباختگان ناشی از کرونا در فارس از مرز پنج هزار نفر گذشت با فوت ۱۶ هم استانی دیگر در اثر کرونا طی روز گذشته تاکنون، مجموع جانباختگان ناشی از کووید ۱۹ در استان از ابتدای شیوع بیماری تاکنون، به پنج هزار و ۱۲ نفر رسیده است.

سید روح الله حسینی روز پنجشنبه با بیان اینکه کرونا در حالی در ایران در گذر از ۱۷ ماهگی است که سایه سرخ فامش، بر پیکر شهرهای عزیزمان سنگینی می کند گفت:  از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، یک میلیون و چهل هزار و ۶۴۱ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده که با بررسی نمونه های انجام شده، ۳۰۳ هزار و ۲۳ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

 همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۱۲۲ هزار و ۳۱۴ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۲۱ هزار و ۱۰۴ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۳۲۴ هزار و ۱۲۷ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

این مقام مسوول در دانشگاه همچنین از بهبودی ۲۸۷ هزار و ۲۰۳ نفر از ابتدا تاکنون خبر داد که از بیمارستان ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

حسینی مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم که هم اکنون در بیمارستان های استان بستری هستند را نیز دو هزار و ۵۷۸ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد، ۲۳۴ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به روند افزایشی موارد ابتلا به کرونا  و فوت ناشی از آن تاکید کرد: لازم است با بیشتر جدی گرفتن دستورهای بهداشتی در برابر کرونا مانند استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، شست و شوی مرتب دست ها و پرهیز از ترددهای غیرضرر و دورهمی های خانوادگی، از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنیم.

وی ادامه داد: آمارهایی که خبر از موج پنجم کرونا، سهمگین تر از موج های پیشین می دهند، اما گویا اعداد برایمان رنگ باخته اند.سرخی کرونا دیگر گویا بی رنگ شده و ماسک هایی که از چهره های بسیاری کوچ کرده، مهمانی و سفرهایی که بی سر و صدا به زندگی ها بازگشته و اجتماعاتی که گویا در روزهای پیش از کرونا برگزار می شوند؛ بی هیچگونه مراعاتی.

حسینی اضافه کرد: اگر چه آمارها نشان می دهد تاکنون بیش از ۶ میلیون دز واکسن علیه کرونا در کشور تزریق شده و این گستره به صورت روزانه در حال تسری در دیگر اقشار کشور است، اما آنچه مسلم است، به واسطه چالش هایی که به ویژه با تحریم های کشور ما مرتبط است، هنوز تا مرز ایمنی عمومی در سطح جامعه فاصله بسیاری داریم و حتی افرادی که واکسن دریافت کرده اند نیز لازم است همچون گذشته به رعایت پروتکل های بهداشتی پایبند باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha