درخواست خبرنگاران بدون مرز از اسرائیل برای توقف صادرات جاسوس‌افزار

تهران-ایرنا- درمیان انتشار گزارش‌های مختلف در خصوص جاسوسی از صدها خبرنگار در سرتاسر جهان با استفاده از نرم‌افزار جاسوسی ساخت رژیم صهیونیستی، سازمان خبرنگاران بدون مرز از این رژیم درخواست کرد صادرات جاسوس‌افزار به جهان را متوقف کند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از "الجزیره"، کریستوفر دلویر دبیرکل سازمان خبرنگاران بدون مرز در بیانیه‌ای گفت: ما از نفتالی بنت نخست وزیر رژیم صهیونیستی می‌خواهیم تا صادرات تکنولوژی نظارتی و جاسوسی را تا زمانی که یک چارچوب قانونی برای آن تعیین نشده است، متوقف کند.  
نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه در یک کنفرانس سایبری ضمن دفاع از اقدامات این رژیم در تولید ابزار نظارتی و دفاعی سایبری و فروش آن‌ها به کشورهای مختلف مدعی شد که اسرائیل باید از خود دفاع کند.  
مقامات رژیم صهیونیستی مدعی شده‌اند که نرم‌افزارهای تولید شده توسط آن‌ها صرفا برای مقابله با حملات سایبری و تروریسم مورد استفاده قرار می‌گیرد، ادعایی که از سوی بسیاری کارشناسان رد شده است.  
جنجال نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس از هفته جاری و پس از انتشار گزارشی از سوی چندین رسانه جهانی در مورد نفوذ این نرم‌افزار جاسوسی به گوشی‌های همراه چندین فعال سیاسی، خبرنگار و مقام سیاسی در جهان آغاز شد.  
تحقیقات جامع بیش از ۱۷ سازمان خبری نشان داد که از نرم‌افزار جاسوسی موسوم به "پگاسوس" ساخت شرکت فناوری صهیونیستی "ان اس او" برای جاسوسی از گوشی‌های همراه صدها خبرنگار، فعال سیاسی و اجتماعی وهمچنین سیاستمدار در سرتاسر جهان استفاده شده است.  
طبق گزارش "سی ان بی‌سی" یک از شخصیت‌های مهم که گوشی او توسط این نرم‌افزار جاسوسی هک شده است، نامزد جمال خاشقچی است که توسط عاملان حکومت سعودی در سال ۲۰۱۸ به قتل رسید.  
کشورهایی که بیشترین استفاده را از این نرم‌افزار انجام داده‌اند شامل آذربایجان، بحرین، مجارستان، هند، قزاقستان، مکزیک، مراکش، رواندا، عربستان سعودی و امارات می‌شوند.  
محققان توانستند بیش از هزار نفر را از طریق تحقیق و مصاحبه در چهار قاره شناسایی کنند: چندین نفر از اعضای خانواده سلطنتی عرب، حداقل ۶۵ مدیر بازرگانی، ۸۵ فعال حقوق بشر، ۱۸۹ روزنامه نگار و بیش از ۶۰۰ سیاستمدار و مقام دولتی، درمیان افرادی بودند که گوشی آن‌ها با نرم‌افزار پگاسوس هک شده بود.  
اولین بار برنامه جاسوسی اسرائیلی "پگاسوس" در سال ۲۰۱۶ فاش شد؛ هنگامی که از سوی یک سری برنامه‌های جاسوسی بسیار پیشرفته، تلفن همراه «احمد منصور» فعال اماراتی هک شد که در پی آن منصور بازداشت و تاکنون زندانی شده است.  
بارزترین ویژگی این برنامه، فناوری "ZERO click" یا هک گوشی بدون تماس کاربر با لینک مشکوک است و پیشرفته‌ترین تکنیک برای هک گوشی و جاسوسی از کاربران آن بدون آگاهی آن‌ها است، زیرا بسیار گران است و قیمت آن بیش از سه میلیون دلار می‌باشد.  
این شرکت صهیونیستی اعلام کرده است که هدف اصلی این برنامه مبارزه با آنچه تروریسم نامیده می‌شود، است، اما قربانیان هدف قرار گرفته - به گفته جیک مور کارشناس امنیتی انگلیس- فعالان حقوق بشر، روزنامه نگاران، سیاستمداران و برخی افراد ثروتمند بودند، بنابراین هر کسی که پشت این برنامه قرار گیرد، افراد مشخص و خاصی را هدف قرار می‌دهد.  
خطر این برنامه همچنین در توانایی نفوذ در دقیق‌ترین حریم خصوصی است، زیرا فیس بوک صریحاً این شرکت اسرائیلی را به سرقت و هک کردن برنامه معروف خود، واتساپ و جاسوسی از صدها کاربر مشخص متهم کرد.  
 در سال ۲۰۱۹، نفوذ این نرم‌افزار به رسانه اجتماعی واتس آپ و جاسوسی آن از میلون‌ها کاربر این برنامه، در رسانه‌ها خبرساز شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha