جدال پلوسی و رهبر جمهوری خواه کنگره بر سر اعضای کمیته تحقیق ۶ ژانویه

نیویورک – ایرنا – اقدام نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا مبنی بر حذف نام دو نماینده جمهوریخواه از کمیته تحقیق درباره حمله به کنگره آمریکا در ششم ژانویه ۲۰۲۱ موجب اعتراض رهبر اقلیت جمهوری خواهان در این مجلس شد.

نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا عضویت دو نماینده جمهوری خواه جیم جوردن و جیم بانکس در کمیته تحقیق درباره حمله به کنگره در  ششم ژانویه ۲۰۲۱ علیه را رد کرد.
بر اساس تصمیم کنگره آمریکا، قرار بود حزب جمهوریخواه  پنج عضو در  این کمیته داشته باشد و تصمیم‌گیری درباره صلاحیت این افراد برعهده نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان است.
کووین مک‌کارتی رهبر اقلیت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان پنج نماینده از این حزب را برای عضویت در این کارگروه معرفی کرد اما پلوسی با عضویت دو نامزد حزب جمهوریخواه در این کارگروه مخالفت کرده است.
دو نماینده ای که پلوسی با عضویت آنها مخالفت کرده است جیم جوردن و جیم بانکس هستند.
رهبر اقلیت جمهوریخواه مجلس نمایندگان در واکنش به تصمیم پلوسی او را به سوء استفاده از قدرت متهم کرد و گفت تا زمانی که پلوسی مسیر خود را تغییر ندهد و هر پنج نامزد جمهوریخواه را در این کمیته نپذیرد، جمهوریخواهان در این  روند ساختگی مشارکت نخواهند داشت.
وی در عین حال گفت که جمهوری خواهان تحقیقات خود را در مورد واقعیت ها دنبال می کنند.

در پی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا و بروز ناآرامی ها در این کشور و حمله ساختمان کنگره آمریکا در ششم ژانویه ۲۰۲۱ در پی شکست دونالد ترامپ در این انتخابات، مجلس نمایندگان این کشور به تشکیل کمیته ای منتخب برای تحقیق در مورد حمله طرفداران ترامپ به کنگره آمریکا در ماه ژانویه با ۲۲۲ رای موافق و ۱۹۰ رای مخالف رأی داد.
آدام کینزینگر و لیز چنی تنها جمهوری خواهانی بودند که به تشکیل این کمیته رای مثبت دادند.
لیز چنی نفر سوم جمهوری‌خواهان در این مجلس است که به دلیل انتقادهایش از ترامپ در ماه مه از این حزب اخراج شد.
این کمیته، که از اعضای هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در آن حضور دارند، می‌تواند تحقیقات خود را با احضار شهود پیگیری کند.

 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha