روند صلح خاورمیانه محور گفت‌وگوی رهبران انگلیس و مصر

لندن – ایرنا – «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس روز سه‌شنبه در تماس تلفنی، با «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر پیرامون موضوعات مختلف روابط دوجانبه و تحولات بین‌المللی از جمله روند صلح خاورمیانه گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایرنا، دفتر نخست وزیری انگلیس با صدور بیانیه‌ای نوشت که بوریس جانسون از نقش مصر در برقراری آتش‌بس میان (رژیم) اسرائیل و حماس قدردانی کرد.

دو طرف همچنین پیرامون اهمیت پیشرفت در زمینه صلح خاورمیانه گفت‌وگو کردند.

این درحالیست که نظامیان اشغالگر صهیونیست از ۲۰ اردیبهشت حملات و تجاوزهای وحشیانه علیه باریکه غزه و فلسطینی‌ها را آغاز کردند که بر اثر آن، ۲۳۰ تن از جمله ۶۵ کودک، ۳۹ زن و ۱۷ سالمند شهید و یک هزار و ۷۱۹ تن زخمی شدند.

اقدامات رژیم صهیونیستی برای تخریب و اشغال محله شیخ جراح در بخش شرقی قدس اشغال شده، موجب آغاز دور جدیدی از درگیری‌ها در سرزمین‌های اشغالی و ادامه آن منجر به اعتراضات جهانی به جنایات صهیونیست‌ها شده است. مقاومت فلسطین نیز در پاسخ به تجاوزهای صهیونیست‌ها و حملات به غزه، اقدام به موشک‌ باران سرزمین‌های اشغالی کرد.

کابینه رژیم صهیونیستی پس از ۱۲ روز ناتوانی در متوقف کردن حملات موشکی گروه‌های مقاومت در غزه، ۳۰ اردیبهشت ماه در یک نشست سه ساعته به طور اجماع با آتش بس موافقت کرد؛ این آتش بس از ساعت ۲ بامداد روز جمعه ۳۱ اردیبهشت، میان گروه‌های فلسطینی و رژیم صهیونیستی برقرار شد.

بسام راضی، سخنگوی ریاست جمهوری مصر می‌گوید که در تماس تلفنی جانسون و السیسی، طرف انگلیسی از ابتکار مصر برای بازسازی نوار غزه قدردانی کرد و بر بالاترین اولویت یعنی برقراری آتش بس بین رژیم صهیونیستی و نوار غزه تاکید کرد.

در بخش دیگری از این گفت‌وگو دو طرف پیرامون همه‌گیری کرونا و تغییرات اب و هوایی گفت‌وگو کردند. جانسون بر اساس بیانیه دفتر نخست وزیری انگلیس گفت که بی صبرانه مشتاق استقبال از رئیس جمهوری مصر برای شرکت در اجلاس بین‌المللی تغییرات آب و هوایی است که قرار است چهار ماه دیگر در شهر گلاسکو برگزار شود

بسام راضی هم در این زمینه گفت؛ در مسائل آب و هوا دو طرف بر اهمیت تقویت هماهنگی مشترک برای کار درباره برگزاری جلسه بعدی کنفرانس طرفین کنوانسیون چارچوب سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوایی، که در پایان سال جاری به میزبانی انگلستان در گلاسگو برگزار خواهد شد، در رسیدن به نتایج قوی که با توجه به بحران جهانی آب و هوا، کار جامعه جهانی را افزایش می دهد، تاکید کردند.

تقویت و توسعه همکاری‌های دو جانبه در زمینه مسائل امنیتی، نظامی و اطلاعاتی، مهاجرت غیرقانونی و امنیت مرزها و همچنین بهبود همکاری اقتصادی و جذب سرمایه گذاری از دیگر مسائلی بود که طرف درباره آن بحث و تبادل نظر کردند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha