۲ کیلوگرم شیشه از یک دستگاه خودرو در پیرانشهر کشف و ضبط شد

مهاباد- ایرنا- فرمانده هنگ مرزی پیرانشهر گفت: در یک عملیات موفقیت آمیز ۲ کیلوگرم مواد مخدر از نوع شیشه از یک دستگاه خودرو در این شهرستان کشف و ضبط شد.

سرهنگ صادق رستم زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان مواد مخدر به صورت ماهرانه ای در این خودرو جاسازی شده بود که با تلاش مرزبانان کشف و ضبط شد.

وی اضافه کرد: در این ارتباط یک دستگاه خودرو توقیف و ۲ نفر قاچاقچی نیز دستگیر شدند.

فرمانده هنگ مرزی پیرانشهر اظهار داشت: این استان حلقه اتصال بین آسیا و اروپا است و با سه کشور خارجی هم مرز است و شبکه های بین المللی و قاچاقچیان  این راه را برای ترانزیت مواد مخدر انتخاب کرده اند. 

شهرستان پیرانشهر در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و با کشور عراق هم مرز است ؛ این شهرستان دارای یک مرز رسمی به نام تمرچین است.

مرز رسمی زمینی "تمرچین" در ۱۱ کیلومتری غرب شهرستان پیرانشهر در جنوب آذربایجان‌غربی و نقطه مقابل مرز حاج عمران عراق قرار دارد و یکی از نزدیکترین مسیرهای زمینی جمهوری اسلامی به دریای مدیترانه شرقی و به عنوان دروازه تجاری ۲ کشور ایران و عراق قلمداد می‌شود.

این مرز زمینی تا شهر ارومیه مرکز استان ۱۶۰ کیلومتر فاصله دارد و فاصله نزدیکترین شهرها به این مرز، پیرانشهر در ایران و "چومان" در عراق است که به ترتیب حدود ۱۱ کیلومتر و ۲۵ کیلومتر با گمرک تمرچین فاصله دارند.
مرز تمرچین پیرانشهر در سال ۱۳۸۶ به عنوان مرز مجاز رسمی زمینی فعال شد.

طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان‌غربی حدود ۹۶۷ کیلومتر است؛ این استان از طرف شمال ۱۴۹ کیلومتر مرز آبی از طریق رودخانه ارس با نخجوان، از طرف شمال و مغرب ۵۶۶ کیلومتر مرز خاکی با کشور ترکیه و از طرف غرب ۲۵۲ کیلومتر مرز خاکی با کشور عراق دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha