۲۹ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۴۴
کد خبرنگار: 2854
کد خبر: 84410340
۰ نفر

برچسب‌ها

مقابله با آفت مگس زیتون در طارم سفلی آغاز شد

قزوین - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قزوین گفت: به‌منظور جلوگیری از خسارت احتمالی آفت مگس میوه زیتون، عملیات مبارزه با این آفت در باغ های بخش طارم سفلی به روش سم پاشی آغاز شد.

به گزارش ایرنا، سعید صالحی روز سه شنبه با اعلام این خبر اظهار کرد: در راستای کنترل و مبارزه با آفت مگس میوه زیتون، روند پایش این آفت از بهمن ماه سال گذشته با تشکیل شبکه مراقبت دولتی و خصوصی و همچنین ایجاد ایستگاه‌های پیش آگاهی در نقاط مختلف طارم سفلی انجام شده و هر پنج روز یکبار جمعیت آفت مورد پایش قرار گرفته و با توجه به بالا رفتن آمار مگس در باغات سنتی منطقه سیاهپوش، مبارزه با آن آغاز شده است.

وی اضافه کرد: پیرو هشدارهای مکرر مرکز جهاد کشاورزی طارم سفلی به زیتون‌کاران این منطقه مبنی بر بالا رفتن آمار مگس در تله‌های پیش آگاهی و الزام مبارزه جدی با این آفت، نماینده  باغداران با تدارک یک گروه،  عملیات مبارزه با این آفت مهم خسارت‌زا را به روش سمپاشی با طعمه مسموم (بیت اسپری) آغاز کردند.

صالحی با اشاره به اینکه مگس زیتون یکی از مهم‌ترین آفات میوه زیتون است که در صورت عدم کنترل می‌تواند خسارت جبران ناپذیری به این محصول وارد کند، افزود: در اجرای عملیات مبارزه به روش بیت اسپری، تجهیزات لازم از قبیل موتورهای سم پاش، سموم و پروتئین هیدرولیزات از طرف جهاد کشاورزی به طور رایگان در اختیار نماینده باغداران گذاشته شده و فقط هزینه نیروی انسانی بر عهده باغ‌داران سنتی می‌باشد.
 
 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قزوین خاطرنشان کرد: براساس توصیه‌های کارشناسان حفظ نباتات برای مقابله و کنترل این آفت، نصب کارت زرد، بیت اسپری، فرمون و سم پاشی با سموم توصیه شده از مهم‌ترین روش‌های مقابله با این آفت به شمار می‌رود که هر چهار روش در باغ‌های زیتون طارم سفلی این شهرستان در حال اجراست.

استان قزوین رتبه دوم تولید زیتون در کشور را داراست.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha