محمود دست پیش شاعر و مجسمه ساز  اردبیلی درگذشت

اردبیل- ایرنا- محمود دست پیش شاعر، نویسنده، نقاش، خطاط و مجسمه‌ساز شهیر اردبیلی پس از عمری خدمت به ساحت فرهنگ و ادب کشور چشم از جهان فرو بست.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، دست پیش متولد سال ۱۳۱۳ باکو بود اما در اردبیل روزگار گذراند و  مجموعه‌های ائل سوغاتی، داغا دونموشم، برگردان نمایشنامه مشدی عباد، ترکی سوزلوک و دیوان اشعار ترکی سلام گتیرمیشم را از خود به یادگار گذاشت.

«خلبانان، ملوانان» نیز از جمله سروده‌های معروف این شاعر فقید در وصف حماسه‌آفرینی‌های رزمندگان دوران دفاع مقدس بود.

عبدالله بحرالعلومی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل روز دوشنبه در پیامی در این زمینه اظهار کرد: خبر درگذشت ادیب فرزانه‌ مرحوم استاد محمود دست‌پیش، شاعر و چهره پیشکسوت زبان و ادبیات آذربایجان و ایران که با سروده‌های جاویدی چون سیزه سلام گتیرمیشم و بیز هامیمیز ایرانلییق منادی وحدت اقوام ایرانی در عرصه‌ شعر و ادبیات بود، موجب تالم و تاثر خاطر گردید.

وی در این پیام از مرحوم دست‌پیش با عنوان انسانی نیک‌اندیش نام برده است که با طبعی روان، عمر پر برکتش را در خدمت موثر در عرصه شعر، ادبیات و هنر آذربایجان و ایران عزیز گذراند و با کتاب «از فضولی تا شهریار» شرح‌حال‌گوی شاعران نامدار آذربایجانی گردید و مجموعه اشعار درخشانی با عناوین «ائل سوغاتی»، «داغا دؤنموشم»، «ترکی سؤزلوک» از خود به یادگار گذاشت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل در ادامه با تسلیت درگذشت این شاعر گرانقدر به جامعه فرهنگی و ادبی ایران سرافراز و جامعه ادبی و هنری آذربایجان عزیز و خانواده پر افتخار ادبیات و هنر دارالارشاد و استان اردبیل، از محضر قادر متعال برای ایشان علو درجات و برای ادب‌دوستان و هنرمندان و منسوبان آن ادیب فرزانه صبر و شکیبایی مسالت کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha