افزایش ابتلای کودکان به کرونای دلتا

تهران- ایرنا-فوق تخصص عفونی کودکان بیمارستان مفید ضمن هشدار درخصوص افزایش احتمال ابتلای کودکان به کرونای دلتا گفت: کرونا در کودکان می تواند باعث بروز عوارض متعدد و سندرم التهابی چندگانه یا میسک شود.

به گارش روز سه شنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،  دکتر عبدالله کریمی فوق تخصص عفونی کودکان و استاد دانشگاه، ویروس کووید۱۹ را نوعی  RNA ویروس عنوان کرد که از ابتدای پاندمی کرونا با  جهش های متعدد سویه های جدید بیماری را ایجاد کرده است.

به گفته این استاد دانشگاه در سویه های آفریقایی، انگلیسی و دانمارکی بیماری بیشتر یک نوع جهش رخ داده اما در کرونای نوع  دلتا بیش از سه جهش اتفاق افتاده به صورتی که ماهیت آن با سایر سویه ها متفاوت شده است.

وی با اشاره به شیوع ویروس دلتا در ۱۰۴ کشور جهان از جمله ایران گفت: متاسفانه ویروس کرونای غالب در ایران نیز از نوع دلتا است که سرعت انتقال و درگیری بیشتر از ویژگی های این نوع ویروس نسبت به سایر واریانت ها است.

کریمی همجواری با کشورهای آلوده به ویروس دلتا نظیر پاکستان و افغانستان، کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی و پیشگیرانه، میزان واکسیناسیون پایین جمعیت را از دلایل عمده شیوع این سویه بیماری در کشور عنوان کرد.

وی با اشاره به تصور اشتباه مردم درخصوص عدم ابتلای کودکان به بیماری از ابتدای پاندمی کرونا اظهارداشت: برخلاف تصور عموم، کودکان نیز به این بیماری مبتلا شده و می توانند ویروس را به سایر افراد منتقل کنند،  از سوی دیگر با توجه به عدم واکسیناسیون کودکان، این قشر سنی به راحتی در خطر ابتلا به کرونای دلتا قرار دارند که از سرعت انتقال و درگیری بیشتری برخوردار است.

کریمی یادآور شد: اگر هر بیمار مبتلا به ویروس کلاسیک ووهان بتواند ۴-۲ نفر را درگیر کند، در نوع انگلیسی ۵۰ درصد و در نوع دلتا حدود ۱۴۰ درصد میزان انتقال افزایش داشته است،  در کرونای دلتا سرعت انتقال بیشتر باعث می شود در بازه زمانی کمتر تعداد افراد بیشتری درگیر شوند.

این استاد دانشگاه واکسیناسیون روتین کودکان برای فلج اطفال و ب ث ژ  را از عوامل موثر در حفاظت کودکان در برابر کووید ۱۹ برشمرد و تاکید کرد: انجام به موقع واکسیناسیون روتین کودکان در مقابل بیماری های واگیر بسیار اهمیت دارد و  می تواند از ابتلا به ویروس کرونای معمولی نیز پیشگیری کند. اما متاسفانه در کرونای نوع دلتا درصد درگیری کودکان نیز افزایش یافته است.

کریمی دلتا پلاس را نیز تغییر دیگری در ویروس دلتای کرونا عنوان کرد که منجر به ایجاد واریانت جدید بیماری نشده است اما علاقه زیادی به بافت ریه داشته و می تواند در کودکان نیز ریه را با شدت بیشتری درگیر کند.

علایم دلتا ویروس

وی طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت علایم تمام سویه های بیماری را تقریبا شبیه همان ویروس کرونای کلاسیک ذکر کرد با این تفاوت که در نوع دلتا معمولا آبریزش بینی و گلودرد بیشتر مشاهده می شود و حتی در بزرگترها نیز نسبت به کرونای کلاسیک حس چشایی و بویایی را کمتر درگیر می کند.

به گفته کریمی در شرایط فعلی هر کودکی که با دو یا سه نشانه از میان علایمی نظیر  گلودرد، آبریزش بینی، سردرد، بدن درد،  سرفه، اسهال و استفراغ، بی اشتهایی مفرط و تنگی نفس مراجعه می کند حتما باید به کرونا مشکوک شد هرچند سایر ویروسها نیز ممکن است این علایم را ایجاد کنند اما در شرایط پاندمیک و موج پنجم بیماری حتما باید به فکر کووید ۱۹ باشیم.

عوارض ویروس کرونای دلتا

وی بیان کرد:‌ ویروس کرونا ممکن است ارگانهای مختلف بدن از پوست گرفته  تا مغز را درگیر کند، همچنین عوراضی نظیر بثورات جلدی، درگیری مغز و بروز تشنج و کاهش سطح هوشیاری، تنگی نفس و افت اکسیژن خون و درگیری قلب و کلیه و کبد و ماهیچه ها را ایجاد کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اهمیت توجه به عوارض قلبی و ریوی در کودکان گفت: در کودکان ممکن است شاهد بروز التهاب چندین ارگان و اصطلاحا سندرم التهابی چندگانه یا MIS-C باشیم  که یک بیماری نادر اما شدید است که می تواند در کودکان و نوجوانان مبتلا به عفونت کرونا ایجاد شود.

این استاد دانشگاه یادآور شد: اگر کودکی با علایم ابتلا به تب همراه با درگیری دو ارگان و افزایش التهاب مراجعه کند و سایر بیماری ها نیز رد شوند حتما به عارضه میسک مشکوک می شویم که درمانهای خاص خود را لازم دارد و کودک برای چندین هفته باید تحت نظر باشند.

 کریمی رعایت پروتکل های بهداشتی و واکسیناسیون همگانی را راهکار اصلی کنترل بیماری برشمرد و  با اشاره به این که واکسیناسیون باعث کاهش شدت و مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ می شود، از مردم خواست کرونا را جدی گرفته و با رعایت پروتکل ها زنجیره بیماری را قطع کنند تا خود و کودکان و عزیزانشان را در مقابل این بیماری محافظت کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha