۲۹ تیر ۱۴۰۰،‏ ۳:۰۷
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84409863
۰ نفر

برچسب‌ها

عکاس ایرانی برنده جایزه جشنواره اتریش شد

لندن – ایرنا – ساسان مویدی عکاس ایرانی، برنده جایزه اصلی "جشنواره جهانی عکس صلح" اتریش شد و عکس وی به عنوان عکس سال ۲۰۲۰ این جشنواره انتخاب شد.

به گزارش ایرنا، طبق خبری که در کانال اطلاع رسانی سفارت ایران در وین منتشر شده، مراسم اعلام و اعطای جوایز برندگان این جشنواره که به دلیل کرونا به تعویق افتاده بود، روز دوشنبه ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ در شهر بادن اتریش و با حضور شخصیت های برجسته فرهنگی- هنری و سیاسی این کشور از جمله رئیس پارلمان اتریش و دیوید بیزلی، مدیراجرایی برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد و برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۲۰ برگزار شد.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتریش به نمایندگی از مویدی، جایزه وی را دریافت کرد. این عکاس ایرانی با مجموعه عکس "قصه عشق" در این جشنواره شرکت کرده بود که مجموعه عکس هایی از زندگی صلاح سعیدپور و همسرش سروه امینی است.

صلاح سعیدپور در سال ۱۳۸۰ در ۱۵ سالگی دو دست و دو چشم خود را بر اثر انفجار مین از دست داد که بعدا با کمک همسرش بر مشکلات زندگی غلبه کرده و در رشته شنای معلولین مدال ها و افتخارات متعددی در سطح ملی و جهانی کسب نمود.

هر سال به ۵ عکس برتر این جشنواره، مدال صلح آلفرد فرید اعطا می شود و از بین آنها یک عکس به عنوان "تصویر صلح سال" انتخاب می شود و جایزه ای نقدی به ارزش ۱۰ هزار یورو نیز دریافت می کند. این عکس در مجموعه "هنر جاوید" پارلمان اتریش نگهداری خواهد شد.

عکاسانی از روسیه، فرانسه، آلمان، اتریش و نیجریه برندگان دیگر این جشنواره بودند.

عکاس ایرانی برنده جایزه جشنواره اتریش شد

این جایزه که از سال ۲۰۱۳ تحت عنوان جایزه عکس صلح آلفرد فرید (Alfred Fried Photography Award) اعطا می شود، هدف خود را کشف بهترین عکس از وجه بهتر حیات بشری و وجوه مثبت تغییرات جهان معرفی می کند. الهام بخش این جشنواره آلفرد هرمان فرید اتریشی، از فعالان صلح و از برندگان جایزه صلخ نوبل در سال ۱۹۱۱ است. 

ساسان مویدی، متولد ۱۳۳۸، عکاس پیشکسوت ایرانی در حوزه جنگ، مستند اجتماعی و تئاتر و سیما؛ عضو انجمن عکاسان مطبوعات و انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس و برنده جوایزه متعدد است که عمده شهرت او به خاطر عکس‌برداری از جنگ ایران و عراق و بعد از آن عکاسی مستند از سوریه و کردستان است.

او از جمله نخستین عکاسان ایرانی بود که از بمباران شیمیایی حلبچه عکس‌برداری کرد. برخی از مهم‌ترین مجموعه‌های عکس وی عبارتند از: تهران، ۵۰ روز از جنگ؛ مبادله زندانی (اُسرای جنگ)؛  عکاسان جنگ؛ حلبچه؛ ماسوله؛ فرش بیات؛ تصویر آفتاب؛ کوبانی؛ ایزدیان؛ قصه عشق؛ و نازنین.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha