فرماندار: ساختمان کتابخانه مرکزی کرمانشاه باید هرچه سریعتر تکمیل شود
نمایی از ساختمان کتابخانه مرکزی کرمانشاه

کرمانشاه - ایرنا - فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان کرمانشاه بر تکمیل هرچه سریعتر ساختمان کتابخانه مرکزی کلانشهر کرمانشاه تاکید کرد و گفت: این کلانشهر با بیش از یک میلیون نفر جمعیت فاقد کتابخانه مرکزی است.

به گزارش ایرنا؛ «فضل‌الله رنجبر» عصر سه‌شنبه در دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان کرمانشاه که با محوریت حمایت از یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی برگزار شد به اهمیت پروژه ساختمان کتابخانه مرکزی استان اشاره کرد و افزود: کتابخانه مرکزی شناسنامه کرمانشاه است و مسوولان امر باید اعتبارات کافی برای تکمیل و ادامه پروژه را تخصیص دهند.

فرماندار کرمانشاه اضافه کرد، اجازه ندادیم کتابخانه مرکزی به بخش خصوصی واگذار شود و این واگذاری خلاف توسعه فرهنگی است.

وی در خصوص ساخت کتابخانه عمومی در شهرک کهریز پل کهنه که یکی از محله های کمتر توسعه یافته شهر است، گفت: پیگیر ساخت این کتابخانه هستم و این موضوع باید به صورت ویژه پیگیری شود.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کرمانشاه در ادامه با در تماس تلفنی با مسئولان دفتر عمرانی شهرداری کرمانشاه خواست تا در مجوز ساخت و ادامه تکمیل مجوزات ‌کتابخانه شهرک کهریز تسریع بخشند.

از جشنواره کتابخوانی رضوی حمایت می کنیم

فرماندار کرمانشاه در ادامه این جلسه در خصوص برگزاری یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: مسوولان استانی باید برای ترویج فرهنگ مطالعه نگاه ویژه ای داشته باشند.

وی برای حمایت از جشنواره کتابخوانی رضوی اعلام آمادگی کرد و افزود: نماینده اداره کل در جلسات شورای آموزش و پرورش، شورای اشتغال، شورای فرهنگی، ستاد ساماندهی امور جوانان، حاضر گردد و بخشنامه های جشنواره را در این جلسات تشریح کند.

رنجبر خاطر نشان ساخت، اگر هر مشکلی در زمینه اقتصاد در جامعه داریم باید به فرهنگ توجه کنیم،  و برای تقویت فرهنگ هم باید به کتاب و کتابخوانی توجه داشته باشیم، لذا هر مشکلی که داریم از عدم مطالعه و عدم توجه افراد به کتاب و کتابخوانی است.

او گفت: برگزاری جلسات انجمن از اهمیت ویژه ای برخوردار است لذا بخشی از مشکلات با مصوبات این جلسات حل خواهند شد.

او یادآور شد، کتابخانه های عمومی شهرستان کرمانشاه با توجه به وجود ویروس کرونا کارنامه فعال و مطلوبی در ارائه خدمات دارد و این از زحمات کتابداران و مجموعه کتابخانه های عمومی است.

پیشرفت ۶۰ درصدی کتابخانه مرکزی کرمانشاه

در ادامه این جلسه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه با اعلام اینکه کتابخانه مرکزی در شهر کرمانشاه در زمینی به مساحت ۱۱ هزار مترمربع و در پنج طبقه در دست ساخت است، گفت: تاکنون برای ساخت این کتابخانه پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه شده و برای اتمام ساختمان آن به ۲۰ میلیارد تومان دیگر نیاز است.

«معصومه حسنی خونسار» میزان پیشرفت فیزیکی ساختمان کتابخانه مرکزی را اکنون ۶۰ درصد اعلام کرد و افزود: ساخت این پروژه از سال ۱۳۸۶ آغاز و تا سال ۹۰ ادامه داشت و پس از آن به دلیل نبود اعتبار متوقف شد اما با پیگیری‌های فراوان کارهای اجرایی آن ادامه یافت.

او خواستار تامین اعتبارات مورد نیاز این پروژه شد و گفت: کلانشهر کرمانشاه نیاز جدی به یک کتابخانه مرکزی دارد.

برگزاری مسابقه جشنواره کتابخوانی رضوی در فضای مجازی

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه در ادامه این جلسه ضمن قدردانی از توجه و اهمیت ویژه فرماندار به جایگاه کتابخانه های شهرستان کرمانشاه گفت: شهرستان کرمانشاه داری ۲۷ کتابخانه عمومی است که تمام این کتابخانه ها با نیروهای متخصص کتابداری مدیریت می شود.

حسنی خونسار افزود: در ایام کرونا ارتباط کتابداران با مخاطبان کتاب و کتابخوانی قطع نشد و فعالیت ها از طریق فضای مجازی ادامه دارد.

وی در خصوص یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی خاطر نشان کرد: مسابقه جشنواره کتابخوانی رضوی کاملا در فضای مجازی قابل برگزاری است و علاقه مندان می توانند از طریق سایت www.samakpl.ir در این مسلبقه شرکت کنند و فایل های فشرده کتاب و منابع را دانلود کنند.

وی ضمن تشریح بخش هایی از جشنواره رضوی بیان کرد: جشنواره کتابخوانی رضوی با هدف توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ترویج سیره رضوی از سری برنامه های جشنواره بزرگ امام رضا (ع) می باشد که به میزبانی کتابخانه های عمومی برگزار می گردد و مهلت شرکت در مسابقه برای مردم و گروه های مختلف رده سنی تا پایان آبان ماه مصادف با هفته کتاب می باشد.

در پایان جلسه هر یک از اعضای حقیقی و حقوقی نظرات و پیشنهادات خود برای حمایت از ترویج جشنواره کتابخوانی رضوی را ارائه دادند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha