عمران‌خان : تشدید بحران افغانستان به ضرر پاکستان است

اسلام‌آباد - ایرنا - نخست وزیر پاکستان در دیدار فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان ضمن تاکید بر لزوم تسریع در روند صلح این کشور، هشدار داد که تحمیل یک دولت با زور منجر به حل منازعه نشده و هرگونه تشدید بحران در افغانستان به ضرر پاکستان تمام خواهد شد.

به گزارش عصر دوشنبه ایرنا به نقل از منابع رسمی پاکستان، «زلمای خلیلزاد» امروز در اسلام‌آباد با «عمران‌خان» دیدار و طرفین پیرامون آخرین تحولات افغانستان و لزوم تسریع در روند صلح این کشور گفت وگو کردند.

این دیدار همزمان با استقبال دولت پاکستان از بیانیه مشترک در پایان مذاکرات بین الافغانی در دوحه صورت گرفت که اسلام‌آباد برگزاری نشست دو روزه مذاکراتی میان هیات کابل و گروه طالبان را یک پیشرفت مثبت عنوان کرد.

دفتر نخست وزیری پاکستان با صدور بیانیه‌ای به نقل از سخنان عمران‌خان در دیدار نماینده ویژه آمریکا اعلام کرد: نخست وزیرپاکستان تلاش‌های سازنده این کشور برای تسهیل روند صلح افغانستان جتهت دستیابی به یک توافق سیاسی فراگیر و گسترده با هدف پایان دادن به درگیری‌های طولانی مدت در این کشور همسایه را برجسته کرد.

وی گفت که تشدید درگیری و بی‌ثباتی در افغانستان به نفع پاکستان نیست زیرا این امر منجر به چالش‌های جدی برای اسلام‌آباد در زمینه‌های امنیتی و هجوم پناهندگان می‌شود این درحالی است که صلح پایدار در افغانستان روزنه‌های جدیدی به سوی ارتباطات اقتصادی در منطقه باز می‌کند.

عمران‌خان یادآور شد که بحران افغانستان هیچ راه حل نظامی ندارد. همچنین تحمیل یک دولت با زور به حل منازعه منجر نمی‌شود و تنها یک توافق با مذاکره باعث ایجاد صلح و ثبات پایدار در افغانستان خواهد شد.

وی با تاکید مجدد بر حمایت مداوم پاکستان از افغانستان صلح آمیز، با ثبات و متحد، افزود: امنیت در مرزهای غربی به نفع خود پاکستان است و ما صادقانه درپی همکاری نزدیک با ایالات متحده و سایر کشورهای مربوطه برای صلح هستیم.

نخست وزیر پاکستان بر لزوم انعطاف پذیری و تعامل معنادار همه طرف‌های افغانستانی با یکدیگر تأکید کرد.

وی با یادآوری اظهارات خود در کنفرانس آسیای میانه و جنوبی در تاشکند گفت که برای همسایگان افغانستان و کشورهای منطقه مهم است که به طور سازنده با یکدیگر برای یک حل و فصل سیاسی پایدار در افغانستان همکاری کنند.

وزارت امور خارجه پاکستان نیز ساعاتی پیش با استقبال از بیانیه پایان مذاکرات دو روزه دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه ابراز امیدواری کرد که رویکرد معنی دار تمامی ذی نفعان تا رسیدن به یک راهکار پایدار ادامه یابد و با جلوگیری از نقش عناصر خرابکار، زمینه برای برقراری صلح پایدار در افغانستاب فراهم شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha