۲۸ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۴۳
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84409608
۰ نفر

برچسب‌ها

تظاهرات مقابل پارلمان انگلیس به خشونت کشیده شد

لندن – ایرنا – هم زمان با رفع عمده محدودیت‌های کرونایی در انگلیس، هزاران معترض مقابل پارلمان این کشور دست به تظاهرات زده و خواستار بازداشت نخست وزیر شدند. این حرکت اعتراضی با دخالت پلیس به خشونت کشید شد.

به گزارش عصر دوشنبه ایرنا، معترضانی که طی ۱۶ ماه گذشته علیه محدودیت‌های کرونایی، بدون رعایت مقررات قرنطینه در انگلیس دست به تظاهرات زدند، دوباره در خیابان‌های لندن سرازیر شده و بوریس جانسون را به جنایت علیه بشریت متهم کردند.

پیام آن‌ها البته چندان روشن نیست چراکه از امروز بیشتر محدودیت‌ها در انگلیس به رغم افزایش آمار مبتلایان به کرونا برداشته شده و در واقع رعایت اصول بهداشتی به افراد واگذار شده است.

برخی از شرکت کنندگان علیه طرح ملی واکسیناسیون شعار داده و فریاد می‌زدند: «دی‌ان‌ای ما را رها کنید» و «ما درگیر همه‌گیری نیستیم، این یک تست هوش است». برخی دیگر هم جریمه‌هایی را در دست داشتند که از سوی پلیس و دادگاه در دوران قرنطینه صادر شده و خواستار لغو آن بودند. 

معترضان خیابان‌های پرتردد مقابل پارلمان را مسدود کرده و تلاش پلیس برای متفرق کردن آن‌ها منجر به بروز درگیری شد. معترضان با شعار شرم بر تو و بوریس جانسون را دستگیر کنید به سمت پلیس یورش برده و زباله پرت کردند.

پلیس لندن با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ماموران تلاش می‌کنند تا با معترضان وارد گفت‌وگو شده و ترافیک به‌وجود آمده در منطقه را کم کنند.  گفته می‌شود حدود ۲ هزار نفر در تظاهرات امروز حضور دارند.

این حرکت اعتراضی در حالی صورت می‌گیرد که از امروز الزامی به پوشیدن ماسک، رعایت فاصله‌گذاری‌ اجتماعی در فضاهای عمومی و ضرورت دورکاری وجود ندارد. محدودیت‌ها درباره تعداد تماشاگران در سینماها، باشگاه‌ها و گردهمایی ها هم برداشته شده و دولت صرفا توصیه کرده که گواهی بهداشتی افراد برای جلوگیری از شیوع کرونا بررسی شود، اما الزامی در کار نیست.

این در حالیست که انگلیس بالاترین میزان ابتلا به ویروس کرونا را از ماه مارس سال جاری (اسفند ۱۳۹۹) تجربه می کند. هم اکنون آمار روزانه ابتلا از ۵۰ هزار نفر در روز گذشته و مرتب در حال افزایش است. آخرین باری که این رقم به ۵۵ هزار نفر رسید ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ بود که انگلیس را به رکورد دار اروپا تبدیل کرد.

شمار مرگ و میر روزانه اکنون از ۶۰ نفر بالا زده که بیشترین تلفات روزانه از ۲۶ مارس تا کنون است.  به نوشته گاردین ۴۳ درصد از تلفات ناشی از کرونادر بین افراد واکسینه گزارش شده است. این آمار مربوط به روز ۲۵ ژوئن است که در آن از بین ۱۱۷ مورد مرگ، ۵۰ مورد در بین افراد واکسینه دیده شده است.

در همین حال وزیر بهداشت انگلیس هم به کرونا مبتلا شده و به همین خاطر، نخست وزیر وزیر دارایی انگلیس هم در قرنطینه به سر می‌برند. هفته پیش بالغ بر یک هزار و ۲۰۰ دانشمند انگلیسی با امضای نامه ای خطاب به نخست وزیر، خواستار توقف تصمیم دولت در زمینه رفع محدودیت‌های کرونایی شدند.

آنها در این زمینه به افزایش تعداد مبتلایان که با شتابی نزدیک به ماه مارس در حال افزایش است اشاره می کنند. آنها همچنین می گویند حذف مقررات به معنی آن است که میلیون ها نفر را در موضع خطر بیماری های حاد و مزمن قرار دهیم.

رهبر حزب کارگر انگلیس با صدور بیانیه‌ای رفع یکباره محدودیت‌های کرونایی را اقدامی نسنجیده توصیف کرد. سازمان بهداشت جهانی هم با اعلام اینکه همه گیری کرونا هنوز پایان نیافته است، هشدار داد که نباید محدودیت ها را به سرعت کاهش داد.

تظاهرات مقابل پارلمان انگلیس به خشونت کشیده شد

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha