برگزاری حضوری کلاس‌های درس در مدارس ضروری است

اراک - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: برگزاری حضوری کلاس‌های درس با توجه به اهمیت تعلیم و تربیت در سال تحصیلی جدید امری ضروری است چرا که فضای مجازی برای ارائه آموزش کافی نیست.

"آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی" عصر دوشنبه در نشست شورای آموزش و پرورش استان مرکزی افزود: آموزش حضوری در مدارس حتی به صورت شیفتی در نوبت صبح و عصر در بازه زمانی ۲ و سه ساعته ضروری است.
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه زمان ریشه کنی ویروس کرونا حتی با وجود تزریق واکسن مشخص نیست بنابراین با ارائه آموزش در فضای مجازی خانواده‌ها دچار آسیب می‌شوند.
امام جمعه اراک ضمن تاکید بر اینکه اجرای سیاست آموزش حضوری دانش آموزان در کل کشور باید تعمیم یابد گفت: بهره گیری از ظرفیت فضای مجازی در امر آموزش لازم است اما کافی نیست و باید اذعان داشت که آموزش و پرورش حضوری قابل قیاس با فضای مجازی نیست.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی اظهار داشت: قابل اغماض نیست که دانش آموزان زیر ۱۰ سال، آموزش‌های لازم را فرا نگیرند.
آیت الله دری نجف آبادی با بیان اینکه اعتلای تعلیم و تربیت موجب اعتلای نظام اسلامی است، گفت: تعلیم و تزکیه توامان  از وظایف ذاتی معلمان است و با وجود تمام سختی‌ها نباید از آموزش، رشد علمی و استعدادیابی آینده سازان کشور غافل شویم.
وی خاطرنشان کرد: ضرورت ارائه آموزش حضوری در مهرماه سال جاری در شورای آموزش و پرورش استان مصوب و به مسئولان امر در وزارت متبوع و ستاد ملی کرونا، منتقل شود و این سیاست در سطح ملی باید اجرایی شود چرا که اگر تنها در استان عملی شود متحمل آسیب می شویم .
استاندار مرکزی نیز در این نشست اظهار داشت: بر اساس ارائه گزارش نگران کننده ای متاسفانه ۲۵ میلیون دانش آموز در سراسر جهان ترک تحصیل کرده که با این روند باید نسبت به بازگشایی مدارس در اسرع وقت، اقدامات لازم انجام شود چرا که با استمرار این وضعیت بازگشت این جامعه هدف در امر تحصیل به ویژه در کشورهای در حال توسعه، آسیبی جبران ناپذیر است.

" سید علی آقازاده " تاکید کرد: با شیوع ویروس کرونا در ایران نیز حدود سه تا ۵ درصد دانش آموزان ترک تحصیل کرده اند، و به طور قطع این آسیب‌ها، سرنوشت آینده سازان کشور را تحت تاثیر قرار می دهد که می طلبد در راستای رفع این مشکلات، زمینه برگزاری کلاس‌ها به صورت حضوری فراهم شود.

وی ادامه داد: اکنون پرسنل و کارکنان مجموعه آموزش و پرورش استان ۱۶ هزار نفر است که باید  ۱۵ تا ۳۰ هزار دوز  واکسن با اولویت معلمان در مردادماه تامین کرد تا نگرانی به لحاظ بازگشایی مدارس وجود نداشته باشد.
وی گفت: استان مرکزی جز نخستین استان‌هایی بود که سال گذشته توانست در مناطق بدون پوشش اینترنت کلاس ها را به صورت حضوری برگزار کند و برای سال تحصیل جدید هم می‌توان به عنوان طرح ابتکاری در برخی شهرستان‌ها این طرح را اجرایی کرد.
آقازاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پویش ملی حفظ جزء سی ام قرآن کریم نیز گفت: در این طرح حدود ۴۰ درصد جمعیت دانش آموزی استان شرکت کرده اند که با توجه به این استقبال نیاز است دستگاه های اجرایی ذیربط مبالغی را برای ترغیب و تشویق دانش آموزان در این طرح اختصاص دهند که در این راستا استانداری و نماینده ولی فقیه اعتباراتی را لحاظ می‌کنند.
استاندار مرکزی در خصوص پرداخت بهای انتخاب رشته تحصیلی دانش اموزان در مراکز مشاوره تحصیلی نیز بیان کرد: هزینه مشاوره تحصیلی در مناطق برخوردار بیشتر دریافت شود و در مناطق حاشیه نشین، مراکز مشاوره تحت پوشش آموزش و پرورش، تخفیف ویژه ای لحاظ کنند.

مدیر کل آموزش و پرورش استان مرکزی در این نشست گفت: ۳۵۰ نفر از فرهنگیان شهرستان اراک در طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کردند که امادگی واریز وجه را دارند.
"بهرام حسین آبادی" افزود: در شهرستان‌ها به غیر از شهر اراک، نیز مشکلی به لحاظ تامین زمین وجود ندارد که انتظار می رود مساعدت لازم صورت گیرد تا این جامعه هدف بتوانند از ظرفیت طرح اقدام ملی مسکن در شهر خودشان بهره گیری کنند.
وی با اشاره به طرح سنجش دانش آموزان نیز گفت: ۳۰ هزار دانش آموز پیش دبستانی و کلاس اولی در سطح استان داریم که تاکنون یک سوم معادل ۱۰ هزار نفر با رعایت پروتکل های بهداشتی در این طرح سنجش ثبت نام کردند.
مدیر کل آموزش و پرورش استان مرکزی بیان کرد: دهم مرداد ماه زمین چمن و خوابگاه پردیس فرهنگیان با تعامل و همکاری خیرین مدرسه ساز بهره برداری می‌شود.
حسین آبادی ادامه داد: با توجه به اینکه جمع آوری مدارس نمونه متوسط اول دو سالی است که در دستور کار وزارت متبوع قرار گرفته که انتظار می رود در شورای آموزش و پرورش استان مجوز استمرار این مدارس ارائه شود چرا که ۵۰ درصد از دانش آموزان این پایه از مناطق محروم و کم برخودار پذیرش می‌شوند.
وی با اشاره به ضرورت آموزش‌های حضوری در مدارس نیز گفت: امید است با اجرای طرح واکسیناسیون فرهنگیان در مردادماه سال جاری، شاهد بازگشایی مدارس و ارائه می آموزش به صورت حضوری باشیم .
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان مرکزی نیز در این نشست گفت: تقریبا همه کشورهای دنیا به عنوان اقدام مهارکننده برای محدود کردن شیوع ویروس کرونا مداس را تعطیل کردند که این اقدام منجر به کاهش کیفیت آموزش و مشکلات مربوط به آموزش از راه دور شد.
"مهدی دمنه " افزود: پیش بینی می‌شود ۲۴ میلیون کودک با تعطیلی مدارس در سراسر دنیا تحصیلات را رها کنند و ۳۷۰ میلیون کودک دچار مشکلات تغذیه‌ای شوند.
وی تاکید کرد : با ادامه این روند ممکن است ۸۰ میلیون کودک در زمینه ایمن سازی و مقابله و پیشگیری از بیماری ها دچار مشکل شده و ۱۰ میلیون کودک با سوتغذیه روبرو شوند، و بنابر گزارشات واصله در این بازه زمانی ۹۶ درصد کودکان دچار احساسات منفی ناشی از تعطیلی شده اند.
وی اضافه کرد: تعطیلی مدارس می‌تواند به کاهش خطر انتشار کرونا کمک کند اما آموزش و اشتغال را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب افزایش خشونت های خانگی و در نهایت کمرنگ شدن آموزش در سبد خانوار می شود و باید اذعان داشت که اکنون همگان نگران دوران پسا کرونا و جبران کاستی ها روزهای کرونایی هستند.

استان مرکزی ۲۰۸ هزار دانش آموز و هشت هزار و ۲۷۸ کلاس درس دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha