نقاشی کودکان، ابزاری برای کشف جهان پیرامونشان

تهران- ایرنا- آثار هنری بین‌المللی کودکان و نوجوانانی که در «خانه لوسی» کاشان به نمایش درآمده است نشان می‌دهد نقاشی مهمترین ابزار کودکان برای کشف جهان پیرامون شان است که با زبانی تصویری اولین ارتباط با اطرافیان خود را برقرار می‌کنند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، نقاشی‌ زبان کودک است. کودکان برخلاف بزرگسالان هستند. آنها از طریق نقاشی کشیدن، قصه گویی، بازی کردن و … شناخته‌ می شوند. نقاشی به ما کمک می کند تا به دنیای درونی و روح کودک پی ببریم، بدانیم چه نیازهایی دارد، آیا کودک ناسازگار یا بیمار است؟ در بزرگسالی می خواهد چه کاره شود و...

نقاشی ابرازی برای بیان عواطف و احساسات کودکان است و در آن جهان رویایی خود را به تصویر می کشد. رنج ها و چیزهایی که آزارشان می دهد را روایت می کنند. درک و فهم نقاشی های کودک و چیزی که او می خواهد بیان کند، برای والدین و مربیان بسیار لازم است. زیرا شناخت آن باعث بهتر شدن روابط بین بزرگسالان و کودکان می شود.

نقاشی کودکان، ابزاری برای کشف جهان پیرامونشان

تفسیر نقاشی به معنای این است که بتوان آنچه را یک نقاشی در بردارد، به صورت جملات معمولی و قابل فهم بیان کرد. بدیهی است که جستجوی یک معنای مخفی توسط یک کلید رمز، کمک می کند تا یک نقاشی تفسیر شود. کلیدهای رمز، ابزار تفسیر نقاشی ها هستند که به کمک آنها تحلیل نقاشی یعنی روانکاوی کودک ممکن می شود.

به مناسبت پنجمین سالروز افتتاح موزه‌ مجازی بین المللی هنر کودکان، ۷۰۰ اثر از کودکان و نوجوانان در بخش اصلی نمایشگاه در کاشان به نمایش درآمده است.

آثار کودکان و نوجوانان در قالب‌های عکس، نقاشی، حجم و... در «خانه‌ لوسی» کاشان به نمایش درآمده است. این آثار با اهدافی نظیر  «ارتباط کودکان جهان با زبان مشترک هنر، برای گسترش صلح در جهان»، «ارتباط معلمان و والدین کودک»، «ایجاد فرصت برای پژوهشگران هنر کودک» و «ثبت آثار و تجربه‌های کودکان از سنین پایین»، گردآوری شده‌اند. 

در بخش جنبی این نمایشگاه، عروسک‌های «ماه پیشانی» که چندی قبل در «کتابکده‌ قصه و افسانه» به نمایش گذاشته شده بودند نیز، برای بازدیدکنندگان نمایش داده می‌شوند. علاوه براین موزه مجازی بین‌المللی هنر کودک با این هدف که موزه جایی برای ارائه آثار تمامی کودکان ایران و جهان باشد، آثاری از کودکان کار، کودکان کم برخوردار سیستان و بلوچستان و حتی کودکانی از کشورهایی چون فرانسه را نیز به نمایش گذاشته است. 

نقاشی کودکان، ابزاری برای کشف جهان پیرامونشان

نقاشی کودکان، ابزاری برای کشف جهان پیرامونشان

نقاشی کودکان، ابزاری برای کشف جهان پیرامونشان

نقاشی کودکان، ابزاری برای کشف جهان پیرامونشان

نقاشی کودکان، ابزاری برای کشف جهان پیرامونشان

این نمایشگاه از ۲۴ تیرماه آغاز شده و تا یک‌ماه ادامه دارد. تمامی علاقمندان می‌توانند از آثار به نمایش درآمده در این نمایشگاه، که متشکل از آثار منتشر شده روی وبسایت موزه مجازی هنر کودک به نشانی ir.childrenartsmuseum.com و آثار اختصاصیِ جمع آوری شده برای پنجمین سالگرد موزه، هستند، بازدید کنند. 

موزه مجازی بین المللی هنر کودکان، مجموعه‌ای از فعالیت‌های هنری کودکان است. این موزه قصد دارد تا فرصتی برای دیدار کودکان از نمونه فعالیت‌های هنری یکدیگر در سرتاسر دنیا باشد. آثار مربوط به کودکان تا سن ۱۷سالگی، در موزه ثبت خواهد شد. این آثار شامل تصویرهای نقاشی، عکس، حجم، کولاژ و… می‌تواند باشد که توسط خانواده یا مربیانی کودکان و نوجوانان در اختیار موزه قرار می‌گیرد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha