رشد مثبت بهره‌وری سرمایه و نیروی کار در سال ۹۹

تهران- ایرنا- رییس سازمان ملی بهره‌وری ایران گفت: پارسال رشد هشت‌دهم درصدی در حوزه بهره‌وری سرمایه و رشد ۳.۹ درصدی بهره‌وری نیروی کار رقم خورد، این در حالی است که در سال ۹۸ همه این شاخص‌ها منفی بودند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «فاطمه پهلوانی» امروز (دوشنبه)‌ در خاتمه مراسم نخستین دوره اعطای نشان ملی بهره‌وری ایران در جمع خبرنگاران افزود: دستاورد به دست آمده نشان می‌دهد حتی در شرایط سخت اقتصادی نیز می‌توان از قابلیت‌ها و زیرساخت‌های بهره‌وری بهره برد.

رییس سازمان ملی بهره‌وری ایران اظهار داشت: با این حال مفهوم بهره‌وری هنوز جایگاه واقعی خود را در سطوح مختلف در کشورمان پیدا نکرده است و شاید بتوان گفت پرهزینه‌ترین این سطوح، سطح مدیران ارشد کشور است.

وی ادامه‌داد: این در حالی است که امروز در جهان مدیران ارشد در سطوح روسای جمهور، وزرا و مدیران سازمان‌ها و بنگاه‌های بزرگ به‌طور کامل بر مفهوم و تکنیک‌های بهره‌وری مسلطند و این نقیصه کشورمان باید برطرف شود.

به گفته این مقام مسوول، گرچه در برنامه ششم توسعه تامین یک‌سوم رشد اقتصادی کشور از محل بهره‌وری برنامه‌ریزی شده بود، اما محقق نشد، این در حالی است که در برخی کشورها ۵۰ تا ۶۰ درصد رشد اقتصادی از این محل تامین می‌شود.

وی اضافه‌کرد:‌ در این صورت کشورها سرمایه‌گذاری جدیدی نکرده و تنها با بهینه‌سازی سرمایه‌گذاری‌های پیشتر انجام شده و بهینه‌سازی تصمیم‌گیری‌ها و استفاده از منابع به رشد اقتصادی کمک می‌کنند.

پهلوانی خاطرنشان‌کرد:‌ یکی از مهمترین شاخصه‌های بهره‌وری در جهان، افزایش بهره‌وری نیروی انسانی است و به همین دلیل نیروی انسانی کاراتر و ماهرتری را برای انجام کارها در نظر می‌گیرند، در ایران اما با توجه به اقتصاد نفت‌محور، چنین موضوعی را شاهد نیستیم.

وی بیان‌داشت: امروز مفهوم «مدیریت بهره‌وری‌محور» در مقابل «مدیریت منابع‌محور» قرار گرفته که به دنبال ارائه راهکار در زمان نبود بودجه است و همین رویکرد به عنوان یکی از شاخص‌های سنجش مدیران در کشورهای برخوردار جهان در نظر گرفته می‌شود.

رییس سازمان ملی بهره‌وری ایران اظهار داشت: اهداف مندرج در برنامه ششم توسعه در موضوع بهره‌وری به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم که مهمترین آن نظام مدیریت بهره‌وری و همچنین تحریم‌ها و اتکا به اقتصاد نفتی قابل اشاره است، محقق نشد.

وی افزود: با این حال وضعیت شاخص‌های بهره‌وری در سال ۹۹ با وجود تحریم‌های شدید بهتر از سال‌های ۹۸ و ۹۷ بود که نشان می‌دهد مدیران تلاش کردند تا از منابع موجود به صورت بهینه استفاده کنند.

پهلوانی تاکید کرد: اگر از حدود دو دهه گذشته زیرساخت‌های نظام مدیریت بهره‌وری به درستی طراحی می‌شد و سازمان ملی بهره‌وری با فراز و فرود مواجه نمی‌شد، دوره بحران ناشی از تحریم‌های یک‌جانبه از نیمه دوم سال ۹۷ را راحت‌تر سپری می‌کردیم.

این مقام مسوول تصریح‌کرد: یکی از راه‌های توسعه و مقاومت در برابر بحران‌های داخلی و خارجی، ارتقای بهره‌وری است و مدیران دولتی و بخش خصوصی باید آن را جدی بگیرند.

وی در پایان خاطرنشان‌کرد: بهره‌وری یک وظیفه همگانی است و موضوعی نیست که فقط یک سازمان بخواهد به آن بپردازد.

به گزارش ایرنا، در این مراسم با حضور «جمشید انصاری»‌ رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور  از نشان ملی بهره‌وری ایران رونمایی شد.

امروز از فعالان برتر بخش تحقیق و رسانه تقدیر شد و سازمان ملی بهره‌وری ایران در نظر دارد در هفته دولت از دستگاه‌های اجرایی برتر و در دهه مبارک فجر از پروژه‌های برتر و بنگاه‌های اقتصادی برتر تقدیر کند.

سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی امروز (دوشنبه) در مراسم نخستین دوره اعطای نشان ملی بهره‌وری ایران موفق به کسب لوح تقدیر در حوزه رسانه‌ شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha