افزایش چند برابری قیمت سیمان به علت قطعی مکرر برق است

سنندج - ایرنا - مدیر عامل شرکت سیمان کردستان گفت: افزایش قیمت این کالا در بازار به علت کاهش تولید در اثر قطعی های مکرر برق واحدها و کارخانه های صنعتی است.

رضا نیک پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهاد داشت: هیچ مشکلی از نظر تامین نیاز  در شرکت سیمان کردستان وجود ندارد و تنها  موجود در راه تولید، قطعی برق است، در هفته های اخیر به دلیل بی برقی نتوانستیم ظرفیت های تولیدی خود را محقق کنیم اما این مشکل مقطعی است و با تدبیر دولت و رفع مشکل برق، تولید سیمان از سر گرفته می شود.

وی افزود: در روزهای اخیر قیمت سیمان تولیدی کردستان افزایش چشمگیری پیدا کرده است و برخی تلاش دارند این اتفاق را به حضور این شرکت سیمانی در بورس کالا گره بزنند اما این ادعا صحیح نیست.

مدیر عامل شرکت سیمان کردستان تاکید کرد: سیمان کردستان یکی از شرکت های فعال استان و کشور است که با ظرفیت تولیدی روزانه ۳۰۰۰ تن سیمان و کلینکر سهم خوبی را در رفع نیاز داخلی کشور به این محصول بازی می کند.

نیک پور با اشاره به اینکه بر هیچ کس پوشیده نیست که دولت برای تامین نیاز مشترکان خانگی خود، مجبور به قطع برق صنایع شده است و این یعنی توقف تولید اظهار داشت: هنگامی که چرخ تولید یک محصول استراتژیک خاموش گردد،  طبیعی است که محصولی وارد بازار نمی شود و سیمان نیز دپویی ندارد که بگوییم از آن دپو و از داخل انبارها تامین نیاز کنیم.

او ضمن بیان این مهم که بازی جدید برخی افراد ذی نفع از بازار سیمان به زودی نقش برآب می شود گفت: بی شک قرار نیست بی برقی صنایع به مدت طولانی ادامه پیدا کند و این بدان معنی است که به زودی سیمان کردستان با توان بالا در تولید به چرخه و بازار برخواهد گشت و قیمت ها کاهش پیدا می کند.

نیک پور ضمن اشاره به این که نرخ جهانی سیمان نسبت یک به هشت با قیمت فولاد دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر با توجه به قیمت آهن در بورس کالا، افزایش قیمت سیمان به نسبت سایر نهاده های ساختمانی دور از انتظار نیست.

افزایش چند برابری قیمت سیمان به علت قطعی مکرر برق است

وی افزود: فروش سیمان در بورس کالا به دلیل اینکه با توجه به عرضه و تقاضا قیمت گذاری می شود، باعث خروج دلالان از چرخه و سرازیر شدن سود سیمان به بنگاه های تولیدی می شود، که این موضوع می تواند به نفع مصرف کننده واقعی تمام شود.

نیک پور تاکید کرد: بسیاری از شرکت های سیمانی در طی سال های گذشته همواره زیان‌ده بودند و سود این محصول استراتژیک در جیب دلالان ریخته می شد؛ اما حالا با ورود این محصول به بورس کالا و حذف دلالان از چرخه بازار، این امید وجود دارد که شرکت های سیمانی بتوانند سود واقعی فروش محصول خود را دریافت و برای توسعه و نوسازی مجموعه های خود هزینه کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در بازار مصالح ساختمانی، قیمت هر کیسه سیمان سیاه از ۱۵۰ هزار ریال به ۸۰۰ هزار ریال افزایش یافت است.

کارخانه سیمان کردستان در شهر بیجار با تولید ۲۴ نوع سیمان، ۴۰۰ نفر نیروی فعال دارد و زمینه اشتغال غیر مستقیم بیش از چهار هزار نفر را در استان فراهم کرده است. این واحد تولیدی در کارنامه خود، صادر کننده برتر و کارفرمای برتر سال را دارد.

شهرستان ۸۹ هزار نفری بیجار در ۱۴۲ کیلومتری شرق شهر سنندج مرکز استان کردستان قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha