هدف تحقیق و تفحص از سازمان سنجش، شفاف‌سازی عملکرد مدیران است

تهران - ایرنا - نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هدف از تحقیق و تفحص از سازمان سنجش و آموزش کشور را شفاف سازی عملکرد مدیران به ویژه دفتر آزمون سازی و روانسنجی عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «احمد نادری» عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات از نمایندگان متقاضی تحقیق و تفحص  از عملکرد سازمان سنجش و آموزش در سخنانی گفت: سازمان سنجش و آموزش کشور یکی از دستگاه‌هایی است که تاکنون هیچ گزارش شفافی از عملکرد خود به نهادهای نظارتی و مجلس شورای اسلامی ارائه نداده و ایرادات و ابهامات زیادی درباره آن مطرح بوده و روز به روز این ابهامات و سئوالات بیشتر می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: باتوجه به مدیریت طولانی مدت ابراهیم خدایی بر این سازمان و عدم پاسخگویی شفاف به نمایندگان مجلس، و اعتراضات فراوان پیرامون عملکرد ایشان، لازم است تحقیق و تفحص همه جانبه، زوایای پنهان مدیریت وی و تیم مستقر در آن سازمان برای مجلس و مردم شفاف سازی و تخلفات احتمالی آن مورد بررسی قرار گیرد.

وی گفت: حوزه معاونت فنی و آماری که شامل دفتر فناوری اطلاعات، دفتر ارتباطات نوین، دفتر طرح و آمار، حوزه صدور مجوزهای آزمونهای زبان بین المللی و همه حوزه های مربوطه و حوزه معاونت امور آزمون‌ها، که مسئولیت ساخت آزمون، طراحی سؤال و برگزاری میدانی آزمون‌ها را برعهده دارد و بطور خاص دفتر آزمون سازی و روانسنجی  از جمله محورهای تحقیق و تفحص است.

عضو هیات رئییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: حوزه معاونت پشتیبانی و مدیریت منابع، که شامل امور مالی و اداری  است و شرکت تعاونی خدمات آموزشی، که متعلق به کارکنان سازمان سنجش است در سالهای اخیر تبدیل به حیات خلوت مدیران سازمان شده است که باید مورد تحقیق و تفحص قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه این سازمان نزدیک به ۹ سال است که به رغم عدم شفافیت و گزارش‌های متعدد، تغییر مدیریتی نداشته است، گفت: بررسی اولیه نشان می‌دهد با اطلاعات افرادی که در آزمون شرکت می‌کنند در اختیار موسسات کنکور قرار می‌گیرد. آیا اطلاعات مردم محرمانه نیست؟ اینکه بیشتر پست‌ها در سازمان سنجش بر اساس شایسته سالاری نیست و اینکه رییس سازمان مدیریت یکی از بزرگترین موسسه غیر انتفاعی دارد که بیش از ۵ هزار دانشجو در آن مشغول هستند،موضوعی است که باید درباره آن تحقیق و تفحص شود.

نادری درباره مسائل مالی سازمان سنجش عنوان کرد: در دفتر برگزاری آزمون‌ها آمارسازی‌هایی صورت می‌گیرد و کتاب‌هایی به عنوان مرجع در آزمون‌های ارشد و دکتری و آزمون‌های استخدامی معرفی می‌شوند که صلاحیت کافی ندارد بلکه هدف امتیاز گرفتن از صاحب اثر و کتاب است.

نماینده متقاضیان تحقیق و تفحص از سازمان سنجش با اشاره به رابطه مالی سازمان با شرکت‌ تعاونی خدمات آموزشی عنوان کرد: مسوولان سازمان سنجش مدعی هستند که ارتباط با این شرکت و فعالیت‌های آن مطابق ضوابط موسسات خصوصی انجام می‌شود، در حالی که معلوم نیست سود حاصل از فعالیت این شرکت تعاونی کجا می‌رود و فقط در یک فقره، صدها میلیون تومان به حساب رییس سازمان سنجش واریز شده است.

وی ادامه داد: در موردی دیگر ماشین‌های لاکچری در اختیار مدیران وزارت علوم قرار گرفته و مأموریت‌های غیرضروری از جمله سفر به آمریکا همراه با بستگان تدارک دیده شده است که باید چرایی انجام این سفرها و هزینه‌های آن معلوم شود.

نماینده مردم تهران با اشاره به غیرشفاف بودن سازوکار اعطای مجوز برای برگزاری آزمون‌های بین المللی از سوی سازمان سنجش گفت: در مواردی برخی از مسوولان یک شبه در سمنان شرکت ثبت می‌کنند و مجوز می‌گیرد. همچنین خانه‌ای هم در خیابان فرشته تهران است که فعالیت آن هم مشکوک است و به برخی دیگر از مسوولان مدرک دکتری از دانشگاه شهید بهشتی اعطا می‌شود که باید همه این مسائل تحقیق و تفحص شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha