تابستان،کرونا و دغدغه‌های سفر به چهارمحال و بختیاری

شهرکرد-ایرنا- موج پنجم شیوع ویروس کرونا به گفته کارشناسان با سویه جدید دلتا همراه شده و این موج در چهارمحال و بختیاری نیز شکل گرفته است که رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان در صدر توصیه‌های پزشکی و متخصصان قرار دارد.

یکی از دغدغه های مردم و مسوولان چهارمحال و بختیاری در این روزها، سفرهایی تابستانی است که ممکن است برخی از شهروندان استانهای دیگر به این استان انجام دهند.

این سفرها  بدون شک باعث شیوع گسترده ویروس کرونا در چهارمحال و بختیاری خواهد شد از این رو مسوولان استانی تاکید دارند که شهروند سفرهای خود را به بعد از  فروکش  کرونا  ویروس کرونا موکول کنند.

استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا با سویه دلتا و اوج‌گیری موج پنجم، کنترل ورودی‌ها و مراکز تفریحی استان تشدید می‌شود.

اقبال عباسی افزود: با توجه به تعطیلات پیش‌رو و آب و هوای مساعد استان، پیش‌بینی می‌شود جمعیت قابل توجهی مسافر به استان وارد شود از همین رو اعمال محدودیت‌های مناطق قرمز و نارنجی باید با جدیت بیشتری پیگیری شود.

وی ادامه داد: فرمانداران در هریک از شهرستان‌های تابعه خود با کمک از ظرفیت رسانه‌ها، دهیاری‌ها، بخشداری‌ها و بازرسان بخش بهداشت و درمان تلاش کنند تا شیوع کرونا در استان مدیریت و کنترل شود.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز چهارمحال و بختیاری نیز با تاکید بر توجه بیش از پیش به اجرای محدودیت‌های کرونایی در استان، اظهار داشت: بارها تاکید شده است تا ورودی شهرستان‌ها کنترل شود اما این موضوع با جدیت لازم روبرو نشده است.

عبدالرضا علی‌محمدی افزود: مراسمات عروسی و عزا نیز در استان زیاد شده است و این می‌طلبد تا بازرسان و کارشناسانی مامور شوند و به افراد متخلف تذکر دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: کمبود تخت بیمارستانی به دنبال شلوغی بیمارستان‌ها مهمترین چالش برای مواجه با افزایش تعداد بیماران بستری در موج پنجم کرونا است.

مجید شیرانی در نشست ستاد استانی مقابله با کرونا افزود: هر ساله در فصل تابستان با افزایش تعداد مسافران و وجود عشایر بین ۴۰ تا ۵۰ درصد به مراجعات بیمارستان‌های استان اضافه می‌شود و امسال نیز چنین موضوعی تکرار شده است بر این اساس خالی کردن این بخش‌ها برای بیمارستان مبتلا به کرونا کار سختی است.

وی ادامه داد: عادی‌انگاری مردم و خستگی کادر بهداشت و درمان را هم باید به این چالش اضافه کرد که می‌تواند کنترل این موج را با مشکل مواجه کند.

شیرانی با بیان اینکه تعداد بیماران مبتلا به کرونا در این استان یک و نیم درصد از مجموع بیماران کشور را تشکیل داده‌اند، اظهار داشت: این در حالی است که استان یک درصد از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است و این موضوع نشان می‌دهد در مقایسه با کشور گرفتاری بیشتری داشته‌ایم.

وی، تجمعات به ویژه مراسم‌های عروسی و عزا را عامل ۸۰ درصد شیوع ویروس کرونا در استان عنوان کرد و افزود: باید برای جلوگیری از این مراسم‌ها تدبیری اندیشید چراکه تنها راه جلوگیری از انتشار بیماری، کاهش مراودات انسانی است.

به گزارش ایرنا، بر اساس جدیدترین رنگ‌بندی، شهرستان بروجن در وضعیت قرمز(خیلی پرخطر)، شهرستان‌های شهرکرد، فارسان، لردگان، کیار و اردل در وضعیت نارنجی (پرخطر) و شهرستان‌های کوهرنگ، بن، سامان و خانمیرزا در وضعیت زرد( خطر متوسط) شیوع کرونا قرار دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha