۵۰ هزار دز واکسن کرونا در ایلام تزریق شد

ایلام - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام با اشاره به تداوم واکسیناسیون گروه های هدف بخصوص افراد آسیب پذیر و پرخطر، گفت: تاکنون بیش از ۵۰ هزار دز واکسن کرونا در استان تزریق شده است.

جمیل صادقی فر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اگر روند تزریق واکسن کرونا به گروه های هدف به همین شکل استمرار داشته باشد برای فصل های پاییز و زمستان سال جاری با مشکلات کمتری نسبت به سال گذشته مواجه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه در سه ماهه زمستان سال گذشته ، ۲۲ نفر در این استان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را دست داده اند، افزود: اکثر شهرستان های ایلام در مدت یاد شده در وضعیت آبی کرونا بودند و ما نگرانی زیادی برای فصل زمستان نداریم چرا که از تجربیات گذشته خود استفاده می کنیم.

معاون دانشگاه علوم پزشکی ایلام تاکید کرد: واکسن تولید داخل مشترک با کشور کوبا در کشور و استان ایلام در حال تزریق است و خیلی تفاوت زیادی با سایر واکسن های خارجی و داخلی ندارند اما خاصیت اصلی تمامی واکسن این است که مقادیر آنان کمک کند که از بستری شدن، بدحال شدن، از ابتلا با علایم زیاد و از مرگ افراد بر اثر ابتلا به کرونا جلوگیری کند.

صادقی فر تصریح کرد: واکسن خارجی برتری بر واکسن داخلی ندارد اما برخی از آنان قدرت آنتی بادی بیشتری دارند و برخی کمتر است اما همه آنان از مرگ فرد مبتلا به کرونا ممانعت می کنند.

وی در خصوص بدبینی و عدم استقبال برخی از مردم از تزریق واکسن کرونا گفت: از ابتدا شیوع کرونا تاکنون برای دارو و آمپول های کرونا نیز تبلیغات منفی ایجاد شد و مشکلاتی و آسیب هایی را هم بوجود آورد و در حال حاضر هم شاهد تبلیغات گسترده‌ای منفی برای تزریق واکسن صورت هستیم که امیدواریم با کمک اصحاب رسانه و فرهنگ سازی صحیح، این مسایل و مشکلات برطرف شود و مردم از تزریق واکسن کرونا استقبال کنند.

صادقی فر در خصوص اخذ تاییده تمامی واکسن های داخلی و خارجی توسط بهداشت جهانی نیز افزود: تمامی واکسن های داخلی و خارجی همه مراحل تاییده بهداشت جهانی در شرایط اضطرار را گذرانده و از نظر ایمنی هیچ گونه مشکلی برای سلامتی فرد ایجاد نمی کنند.

ویروس جهش یافته دلتا تاکنون در ایلام شناسایی نشده است 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام با اشاره به تردد در مرز مهران و احتمال شیوع ویروس دلتا در ایلام گفت: تاکنون ایلام جزو استان هایی است که ویروس دلتا در آن شناسایی نشده است.

وی افزود: عدم شناسایی ویروس جهش یافته دلتا در این استان تاکنون نباید منجر شود که مردم این استان در رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی سهل انگاری کنند.

صادقی فر تجمیع گروه سنی برای تزریق واکسن را شرایط فعلی به علت تجمعات و فشردگی ناممکن دانست و یادآور شد: براساس موجودی واکسن طبق سند ملی واکسیناسیون باید طبق زمانبندی مشخص برای افرادی که طبق سند اعلام می شود واکسن را تزریق کنیم.

معاون دانشگاه علوم پزشکی ایلام در خصوص حواشی های اخیر که واکسن ایرانی موجب لخته شدن خون می شود، افزود: تاکنون استقبال از واکسن ایرانی بسیار خوب بوده و برخی موارد نیز استقبال از واکسن ایرانی نسبت به واکسن خارجی بیشتر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha