۱۶ هزار هکتار از طرح های آب و خاک در کردستان به بهره‌برداری می‌رسد

سنندج -ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: ۱۶ هزار هکتار از طرح های آب و خاک کشور فردا دوشنبه با حضور معاون وزیر جهادکشاورزی از طریق ویدئو کنفرانس توسط رییس جمهوری در کردستان افتتاح می شود.

محمد فرید سپری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۶۶ هزار هکتارطرح های آب و خاک کشور شامل ۲۵هزار هکتارطرح شبکه های فرعی آبیاری وزهکشی غرب و شمال غرب کشور، ۲۵ هزارهکتارطرح سامانه های نوین آبیاری و ۱۶هزارهکتارسایر طرح های آب و خاک با حضور معاون وزیر جهادکشاورزی  و مسوولان استانی در شهرستان کامیاران به بهره برداری می رسد. 

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه بیشترین سطح طرح های آب و خاک کشور مربوط به کردستان است افتتاح این طرح ها با محوریت این استان انجام می شود. 

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: میزان سرمایه گذاری انجام شده در این طرح‌ها ۲ هزار و ۶۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی آنها هم ۱۳ هزار نفر است. 

سپری یادآور شد: بیش از ۱۶ هزار هکتار از طرح های آب و خاک که در سراسر کشور به بهره برداری می رسد مربوط به استان کردستان است.

کردستان یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل ۸۹۶ هزار و ۲۳۵ هکتار اراضی دیم معادل ۸۸ درصد و ۱۲۱ هزار اراضی آبی معادل ۱۲ درصد دارد.

کردستان سه میلیون و ۱۹۹ هزار راس دام سبک و سنگین، ۱۳ میلیون قطعه انواع طیور و ۲۵۷ هزار کندوی زنبور عسل دارد و جمعیت بهره بردار کشاورزی آن ۱۱۵ هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود سه میلیون تُن محصولات کشاورزی تولید می کنند که ۳۲۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی مربوط به بخش زراعت است.

عمده محصول زراعی این استان گندم است و عمده محصول تولیدی باغی نیز توت فرنگی با حدود ۶۰ هزار تُن است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha