مصوبه تجمیع اجرای پیوست‌های فرهنگ در طرح‌های مهم کشور ابلاغ شد

تهران-ایرنا- اسحاق جهانگیری رییس ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور مصوبه «تجمیع و یکپارچه‌سازی اجرای پیوست‌های حوزه فرهنگ در طرح‌ها و برنامه‌های مهم و کلان» را برای اجرا به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ کرد.

به گزارش روز یک شنبه شورای عالی انقلاب فرهنگی این ماده واحده مصوب طی نامه شماره ۴۴۳۷۸ مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۶ توسط جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و رییس ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور ابلاغ شد.

متن کامل مصوبه «تجمیع و یکپارچه‌سازی اجرای پیوست‌های حوزه فرهنگ در طرح‌ها و برنامه‌های مهم و کلان» خطاب به دستگاه ها و شرح ذیل است:

وزارت کشور، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان برنامه و بودجه کشور، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد ملی زن و خانواده


مصوبه ماده واحده «تجمیع و یکپارچه‌سازی اجرای پیوست‌های حوزه فرهنگ در طرح‌ها و برنامه‌های مهم و کلان» که بنا به پیشنهاد دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه نهم ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور که در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۲ به تصویب رسیده است، به شرح پیوست برای اجرا ابلاغ می‌شود.
اجرای این مصوبه منوط به رعایت الزامات متناظر اعم از عدم اختصاص منابع مالی و تشکیلاتی جدید و عدم مغایرت با مقررات لازم الاجرای مرتبط می‌باشد.

در توضیح این مصوبه آمده است: 
در اجرای ماده ۷ مصوبه نظام‌نامه پیوست فرهنگی کشور (مصوب جلسه شماره ۷۳۲ مورخ ۱۳۹۲/۱/۲۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی)، بند ۱۰ و ۱۱ ماده ۳ آیین‌­نامه شورای اجتماعی کشور( مصوب جلسه ۷۹۳ مورخ ۱۳۹۵/۱۲/۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی) و بند ۲ ماده ۸۰ قانون برنامه ششم توسعه در زمینه پیوست اجتماعی، اقدام ملی ۴۱ راهبرد کلان ۳ نقشه مهندسی فرهنگی کشور در زمینه پیوست خانواده و ماده ۱۰۰ برنامه ششم توسعه در زمینه پیوست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با هدف استقرار نظام پیوست‌­‌نگاری فرهنگی و اجتماعی و ایجاد ساز و کار اجرایی‌­سازی آن، مصوبه «تجمیع و یکپارچه­‌سازی اجرای پیوست­‌های حوزه فرهنگ» به تصویب می‌­رسد.
ماده واحده: به منظور کاهش هزینه‌­ها و رفع هم‌پوشانی تکالیف موازی قانونی و شفاف‌­سازی وظایف دستگاه‌­ها در اجرای پیوست‌­های حوزه فرهنگ در طرح­‌ها و برنامه‌­های مهم و کلان، مشتمل بر؛ پیوست فرهنگی، پیوست اجتماعی، پیوست خانواده و پیوست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اجرایی‌­سازی پیوست‌­های مزبور تحت عنوان «پیوست فرهنگی و اجتماعی» تجمیع و یکپارچه می‌شود.
تبصره۱: آیین‌­نامه اجرایی پیوست فرهنگی و اجتماعی و شرح خدمات نمونه آن در حوزه­‌های تخصصی (صنایع، انرژی، راه و شهرسازی، دفاعی و انتظامی، پولی و مالی، ارتباطات و زیر ساخت و … ) ظرف مدت ۶ ماه به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه و با همکاری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، دبیرخانه ستاد ملی زن و خانواده، دبیرخانه شورای اجتماعی کشور، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، دستگاه‌های ذی­ربط و مراکز علمی و پژوهشی، به تصویب ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور می‌­رسد.
تبصره۲: : انتخاب و ابلاغ طرح­‌های مهم و کلان مشمول، تعیین مراکز مطالعاتی و مشاور مجاز و رتبه‌­بندی آنها برای تدوین و استقرار نظام پیوست­‌نگاری فرهنگی و اجتماعی در کشور و راهبری و نظارت بر اجرای آن به منظور دستیابی به اهداف قوانین متناظر، توسط سازمان برنامه و بودجه انجام می‌­شود و گزارش سالانه آن به ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی ارائه می­‌شود.
تبصره۳: تخصیص اعتبارات و تائید هزینه کرد طرح‌­ها و برنامه‌های مهم و کلان مصوب در سازمان برنامه و بودجه و اعطای مجوز پایان کار به بخش غیر دولتی در اجرای این نوع طرح ها و برنامه‌ها، منوط به تدوین و اجرای پیوست فرهنگی و اجتماعی در این طرح‌­ها و برنامه‌ها می‌­باشد.
تبصره۴: دستگاه‌­های مجری ملی و استانی به منظور تدوین و اجرایی­‌سازی پیوست فرهنگی و اجتماعی ساز و کار مناسب را در درون دستگاه تعیین می‌­نمایند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha