صادرات کالا از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به صورت محدود از سر گرفته شد

مشهد- ایرنا- مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تایباد در خراسان رضوی گفت: صدور برخی کالاها به افغانستان از این منطقه ویژه که در پی تصرف گمرک اسلام‌ قلعه این کشور توسط طالبان متوقف شده بود با حرکت کامیونهای حامل از سر گرفته شد.

محمد رستمی روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: فعالیت منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در نقطه مرزی ایران و افغانستان از عصر ۱۷ تیر ماه امسال متوقف شده بود که با ازسرگیری محدود تبادل تجاری مرزی در دوغارون - اسلام‌قلعه و با حرکت  کامیونهای حامل کالاهای صادراتی حساس به مقصد افغانستان انتظار می‌رود با پیگیری جدی و مستمر بازرگانان افغانستانی طی چند روز آینده مبادلات مرزی به روال سابق خود بازگردد. 

وی ادامه داد: طی چهار روز گذشته ۴۰۰ دستگاه کامیون ایرانی از کشور افغانستان و از طریق معبر زمینی دوغارون وارد این منطقه ویژه اقتصادی شده اند.

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تایباد گفت: همچنین در این مدت ۲۶۵ دستگاه کامیون ایرانی حامل انواع کالا و مشتقات نفتی از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به سوی گمرک اسلام قلعه خارج شده اند.

وی به تردد ناوگان حمل و نقل کشور افغانستان در مرز زمینی دوغارون اشاره کرد و افزود: در چهار روز گذشته ۲۸۷ دستگاه کامیون افغانستانی نیز از این کشور وارد منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تایباد شده و ۲۹۷ دستگاه کامیون افغانستانی نیز از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به سوی گمرک اسلام قلعه در افغانستان خارج شده‌اند که افزون بر هفت هزار تن کالای صادراتی به همراه داشته اند.

گذرگاه اسلام‌قلعه در استان هرات افغانستان ۱۷ تیر ماه به دست نیروهای طالبان سقوط کرد.

گمرک اسلام‌قلعه در ۲۵ کیلومتری شرق شهر تایباد استان خراسان رضوی قرار دارد. 

دوغارون اصلی‌ترین گذرگاه مرزی ایران و افغانستان و شاهراه اصلی تجارت خارجی خراسان رضوی با افغانستان و کشورهای آسیای میانه و گذرگاه ۵۰ درصد از مبادلات تجاری و صادرات این استان است. 

تا پیش از درگیری های طالبان و دولت افغانستان، اسلام‌قلعه روزانه افزون بر ۵۰۰ دستگاه انواع خودروهای سنگین باربری ایرانی و افغانستانی و هزاران تن کالای صادراتی و ترانزیتی را از طرق گذرگاه و گمرک مرزی دوغارون منتقل می‌کرد. 

دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد واقع است. تایباد نیز در ۲۲۸ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد. این شهرستان از شرق و جنوب شرق با کشور افغانستان هم‌مرز است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha