عمده مطالبات کلزاکاران جوین در غرب خراسان رضوی پرداخت شد

سبزوار- ایرنا- مسوول تعاون روستایی جوین گفت: با پرداخت ۹۳ میلیارد و ۹۲۲ میلیون ریال، ۸۵ درصد از مطالبات کلزاکاران این شهرستان واقع در غرب استان خراسان رضوی تسویه شده است.

احمد علی‌آبادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال زراعی جاری هزار و پنج تن محصول کلزا به طور تضمینی از کشاورزان  جوینی خریداری شده است.

وی تصریح کرد: جوین از قطب‌های تولید کلزا در خراسان رضوی است و بیشترین خرید تضمینی این محصول استان در سال جاری مربوط به این شهرستان بوده است.

مسوول تعاون روستایی جوین گفت: امسال نرخ خرید تضمینی دانه روغنی کلزا با افزایش چشمگیری نسبت به پارسال با ۲ درصد ناخالصی و ۱۰ درصد رطوبت، به ازای هر کیلوگرم ۱۱۰ هزار ریال تعیین شده بود.  

مدیر جهاد کشاورزی جوین نیز گفت: در سال زراعی جاری هزار و ۲۱۰ تن کلزا از سطح ۴۱۵ هکتار کشتزار این شهرستان برداشت شد.

علی اکبر قارزی افزود: میزان تولید دانه روغنی کلزا در شهرستان جوین، پارسال هزار و ۵۰۰ تن بود که کاهش ۳۰۰ تنی برداشت امسال به علت کم آبی و گرمای زیاد هوا بوده است.

وی با تاکید بر ترویج کشت دانه‌های روغنی افزود: کشت این محصول علاوه بر ایجاد خوکفایی در تولید روغن مصرفی کشور و جلوگیری از خروج ارز، مزایای فراوانی در ایجاد تناوب زراعی و افزایش ماده آلی خاک و در نتیجه رونق کشاورزی دارد.

وسعت زمین‌های باغی و زراعی جوین ۳۵ هزار هکتار و محصولات عمده آن گندم، جو، چغندر قند، پیاز، انگور و پسته است.

این شهرستان ۱۲ هزار بهره بردار در بخش های کشاورزی، باغداری، دامپروری و طیور دارد.

جوین در ۳۲۰ کیلومتری غرب مشهد واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha