آبدهی قنوات و چاه‌های کشاورزی استان مرکزی تا ۵۰ درصد کاهش یافت

اراک - ایرنا - مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: آبدهی قنوات و چاه‌های کشاورزی این استان در سال جاری به‌دلیل بروز خشکسالی شدید ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش یافت.

«محمدفرزاد کوهدانی» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: میزان آبدهی قنوات و چاه‌های استان مرکزی در شهرستان‌های گرمسیر از جمله ساوه و اراک به‌دلیل کاهش بارندگی‌ها کاهش بیشتری داشته‌ است.

وی، با یادآوری کاهش ۴۶ درصدی بارندگی‌ها در سال جاری نسبت به سال گذشته و کاهش ۳۲ درصدی نسبت به بلند مدت ادامه داد: افزایش بهره‌وری آب کشاورزی با اجرای طرح‌های سامانه آبیاری نوین، لوله‌گذاری و پوشش انهار، ایزوله کردن انهار خاکی، ایجاد شبکه‌ کانال‌های آبیاری زیر دست سدها مخزنی، احیا و مرمت قنوات در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی قرار دارد.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: ۲۰ کیلومتر از قنوات این استان از محل اعتبارات سال گذشته برای افزایش آبدهی این سازه‌ها در سه ماه امسال مرمت و لایروبی شده‌است.

کوهدانی افزود:  ۱۶۲ هزار هکتار اراضی مستعد اجرای طرح‌های آبیاری نوین در استان مرکزی وجود دارد که تاکنون ۷۰ هزار هکتار معادل ۴۱ درصد این اراضی به انواع سامانه‌های آییاری تحت فشار مجهز شده‌اند.

وی اظهار داشت: ۶۵۰ هکتار این اراضی در سال جاری به انواع سامانه آبیاری نوین تجهیز شده و اجرای این طرح در سه هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان مرکزی در دست اجرا بوده و پیش بینی می‌شود بهره برداری از این طرح‌ها تا یک سال آینده آغاز شود.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: هفت کیلومتر لوله‌گذاری نیز در راستای مقابله با خشکسالی و افزایش راندمان آب کشاورزی نیز امسال در اراضی کشاورزی استان انجام شد.

استان مرکزی با ۹۰ هزار بهره‌بردار  در زمره ۱۰ استان برتر کشور در فعالیت‌های کشاورزی است.
۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha