فیلترینگ جایی در طرح فضای مجازی ندارد

تهران- ایرنا- روزنامه ایران در گفت وگویی نوشت:

روزنامه ایران ۲۷ تیر به بازتاب سخنان مجتبی یوسفی عضو هیأت رییسه مجلس پرداخت و نوشت: طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای‌ مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی»   با پایان یافتن تعطیلات دو هفته‌ای مجلس، به صحن علنی می‌آید تا نمایندگان بررسی کنند که آیا این طرح  مصداق مسائل ضروری کشور هست تا در قالب اصل ۸۵ قانون اساسی درباره آن تصمیم‌گیری شود یا خیر.


طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای‌ مجازی با عنوان محدودسازی فضای مجازی در بین کاربران فضای مجازی معروف شده، پس از آنکه با انتقادات زیادی همراه شد، از دستور کار مجلس خارج شد اما نمایندگان اصرار دارند تا از شیوه‌ای دیگر آن را به جریان بیندازند. طراحان و حامیان به دنبال اجرای اصل ۸۵ قانون اساسی در این خصوص هستند. اصلی که اگرچه وظایف نمایندگی را قابل واگذاری نمی‌داند اما می‌تواند اختیار وضع برخی قوانین را در مواردی که جزو مسائل ضروری کشور هستند، به کمیسیون‌های داخلی تفویض کند و در صورت تصویب این طرح، موضوع در دستور کار صحن علنی قرار نمی‌گیرد و در کمیسیون ویژه مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورتی که  طرح در کمیسیون تصویب شود و مورد تأیید شورای نگهبان قرار گیرد، برای یک دوره مشخص در حکم قانون خواهد بود.


پیش از این مجتبی یوسفی عضو هیأت رئیسه مجلس  گفته بود: «طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های‌ اجتماعی از دستور کار مجلس خارج شده و قرار نیست در صحن بررسی شود. پیشنهاد و اصرار طراحان این طرح این است که بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی این طرح مورد بررسی قرار گیرد به این معنا که در کمیسیون ویژه درباره آن تصمیم گرفته شود.»حالا یک عضو کمیسیون فرهنگی  که طرح یاد شده در این کمیسیون آماده شده، اگرچه برخی اظهار نظرها و خبرها در باره این طرح را گمانه‌زنی می‌خواند اما معتقد است که به هر حال باید برای فضای مجازی فکری کرد. علی یزدی خواه نماینده تهران درخصوص اینکه چرا با وجود انتقادات فراوان نمایندگان همچنان این طرح را در دستور کار دارند، گفت: چیز جدیدی دراین طرح نهفته نیست. همه موارد  آن مصوبات شورای عالی فضای مجازی است.


او درخصوص اینکه آیا قرار است بنای فیلترینگ روی این شبکه‌ها گذاشته شود، گفت: نه اصلاً بحثی در مورد فیلترینگ در این طرح نیامده است. این طرح در چند نسخه تغییر کرده و الان هم در مرحله پیش‌نویس است. یعنی باز هم این پیش‌نویس باید در مجلس بحث و بررسی شود که هنوز نمایندگان در این مورد نظر نداده‌اند.


این عضو کمیسیون فرهنگی درخصوص استفاده از اصل ۸۵ قانون اساسی برای تصویب و تبدیل این طرح به قانون هم گفت: همه اینها ذهنیت رسانه‌ها است و اتفاقی رخ نداده است. هنوز معلوم نیست که مجلس تصمیم می‌گیرد که این طرح مصداق اصل ۸۵ بشود یا نشود. فعلاً هرچه گفته می‌شود، گمانه‌زنی است. برخی نمایندگان این درخواست را داده‌اند ولی اینکه در صحن مجلس پذیرفته شود یا نه بحث دیگری است. او در پاسخ این سؤال که با توجه به مشکلات معیشتی که در کشور وجود دارد چه اصراری است که این طرح که حواشی زیادی را هم به دنبال داشته به دغدغه نمایندگان برای تصویب تبدیل شود، گفت: آیا شما قبول دارید که برای فضای مجازی باید یک چارچوب و ساماندهی صورت بگیرد یا خیر؟ الان این فضایی که وجود دارد و فرزندان من و شما می‌توانند به سایت‌های مختلف بروند درست است؟ اجازه دهیم که به سایت‌های قمار و سایت‌هایی که خشن و خطرناک هستند، بروند؟ یا بروند به سایت‌هایی که افراد با هویت‌های جعلی در آن حضور دارند؟ یزدی خواه تأکید کرد که به هر حال برای فضای مجازی موجود باید فکری کرد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha