حدود هشت میلیارد ریال صرف اجرای ۲ طرح‌ آبخیزداری در سبزوار شد

سبزوار- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سبزوار گفت: با صرف هفت میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی، ۲ طرح آبخیزداری در این شهرستان خراسان رضوی به بهره‌برداری رسید.

عباسعلی کیانی‌فرد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این ۲ طرح شامل ساخت بند گابیونی حوزه شهری و اصلاح بند خاکی روستای «سدید» سبزوار است که اجرای آنها به مدیریت خشکسالی و سازگاری با کم آبی در اقلیم خشک سبزوار کمک می کند.

وی تصریح کرد: آبخیزداری از جمله فعالیت‌های چندمنظوره‌ای است که با هدف حفظ و تقویت منابع سفره آبهای زیرزمینی، جلوگیری از فرسایش و حفاظت از خاک، پایداری منابع زیستی و افزایش توان محیطی در مواجهه با مخاطرات طبیعی و خشکسالی اجرا می شود.

کیانی فرد با اشاره به شرایط حاد خشکسالی در سبزوار گفت: کاهش میزان و نوسانات بارندگی، وقوع خشکسالی‌های درازمدت، بهره برداری بیش از ظرفیت از منابع آب زیرزمینی در دهه‌های گذشته، شرایط سختی را در مسیر توسعه، استمرار تولید و حفظ توازن اکوسیستم های طبیعی ایجاد کرده است.

 وی افزود: در این شرایط رسیدن به راهبرد اصولی سازگاری با کم آبی، مستلزم توجه به طرح‌های آبخیزداری با هدف ارتقای سهم مهار نزولات جوی، جلوگیری از هدررفت منابع ناشی از بارندگی و بهره گیری حداکثری از ظرفیت بارش در کنار مدیریت مصرف آب است.

کیانی فرد با اشاره به برنامه های آبخیزداری سال جاری گفت: علاوه بر اجرای دو طرح آبخیزداری، مطالعات مرحله ۲ شهری به مساحت ۱۲ هزار هکتار و منطقه  روداب با مساحت ۱۶ هزار هکتار انجام شده است.

وی همچنین بر اجرای طرح‌های اولویت دار شهرستان شامل طرح آبخیزداری و آبخوانداری حوزه آبخیز شهری مشرف به شهر سبزوار، بخش روداب و همچنین پروژه های مشارکتی با بهره برداران در بالادست قنوات تاکید کرد.    

شهرستان سبزوار با ۹۰۰ هزار هکتار عرصه‌ منابع طبیعی، در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha