علایی: اجازه ندهیم دیگران برای ما قطعنامه بنویسند

تهران - ایرنا - یک کارشناس مسایل راهبردی گفت: لازم است ابتکار عمل را در مسائل حساس به دست بگیریم و اجازه ندهیم دیگران برای ما قطعنامه بنویسند و ما به ناچار بپذیریم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حسین علایی روز شنبه در مراسم رونمایی از کتاب «جنگ و صلح» خاطرنشان کرد: وقتی در طول تاریخ، تصمیم گیرندگان، مسئولان کشور و سیاستمداران با یک جنگ مواجه شده اند نگاهشان این بوده است که این جنگ را چگونه به پایان برسانند.

وی با بیان اینکه در طول تاریخ بشر، هیچ وقت جنگ ها تا ابد ادامه پیدا نکرده اند، افزود: جنگ ها معمولاً به چند شیوه خاتمه یافته اند. در یک حالت، یکی از طرفین جنگ، به لحاظ نظامی آنقدر قوی است که می‌تواند طرف مقابل را تسلیم کند و حالت های دیگر این است که طرفین زورشان به هم نمی‌رسد و از طریق مذاکره و با کمک طرف های ثالث به مصالحه می‌رسند. حالت دیگر این است که جنگ خسته کننده و فرسایشی می شود و طرفین بدون اینکه به صلح برسند، جنگ را رها می کنند.  

فرمانده پیشین نیروی دریایی سپاه در مورد چگونگی پایان یافتن جنگ ایران نیز گفت: وقتی جنگ شروع شد راهبرد ایران این بود که سرزمین هایش را آزاد کند و جنگ را خاتمه دهد. امام خمینی (ره) از روز اول دنبال این بود که رژیم بعث عراق توسط مردم این کشور ساقط شود و هرگز عبور نیروهای نظامی ایرانی از مرز را دنبال نمی کرد.  

علایی با بیان اینکه عملیات های نظامی ایران پیوست تبلیغی داشت اما پیوست دیپلماتیک نداشت، گفت: تنها راه پایان دادن به جنگ ها عملیات نظامی نیست بلکه عملیات دیپلماتیک و سیاسی در کنار عملیات نظامی می‌تواند به جنگ ها خاتمه دهد. ما از فرصت‌های بسیار بزرگی که عملیات های نظامی برای ما ایجاد کردند، استفاده نکردیم زیرا عملیات ها پیوست دیپلماتیک نداشتند.

وی با اشاره به این موضوع که مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی تنها فردی بود که به پایان دادن به جنگ فکر می کرد اما کسی وی را حمایت نکرد، گفت: شورای امنیت سازمان ملل، آمریکا و شوروی برای پایان دادن به جنگ وارد عمل شدند و ما در مذاکرات تدوین قطعنامه ۵۹۸ شرکت نکردیم. در نتیجه، این قطعنامه را به نفع عراق نوشتند و به همین خاطر هم امام(ره) فرمودند جام زهر را نوشیدم.

این فرمانده دوران دفاع مقدس به مذاکرات هسته ای برای رفع تحریم علیه ایران اشاره کرد و گفت: لازم است ابتکار عمل را در مسائل حساس به دست بگیریم و اجازه ندهیم دیگران برای ما قطعنامه بنویسند و ما به ناچار بپذیریم. باید در همه مسائل ابتکار عمل داشته باشیم و اگر بگوییم که مذاکره نمی‌کنیم و آنها هر کاری می توانند انجام دهند قطعنامه ۵۹۸ دیگری را به ما تحمیل خواهند کرد.  

مراسم رونمایی از کتاب «جنگ و صلح» نوشته سیدمحمدمهدی دزفولی با موضوع قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت به همت نشر صاد؛ امروز ساعت ۱۷:۰۰ در  سالن قصر شیرین موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد. این مراسم با حضور برخی چهره‌های سیاسی و نظامی کشور ازجمله حسین علایی فرمانده اسبق نیروی دریایی سپاه و برخی شخصیت‌های سیاسی دیگر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

کتاب «جنگ و صلح» مجموعه‌ای از مصاحبه با ۱۵ چهره و شخصیت سیاسی، نظامی و اقتصادی از جمله اسماعیل کوثری، محسن رفیق دوست، فرشاد مومنی، محمد خوش چهره، ابراهیم یزدی، محمد غرضی، احمد توکلی، ناصر نوبری، محمد عطریانفر، غلامحسین کرباسچی، کامران غضنفری، مرتضی الویری، صادق زیباکلام، حسین شیخ الاسلام، عباس ملکی و حجت‌الاسلام بهداروند است که درباره شرایط دوره جنگ و بعد از جنگ در دوره دولت سازندگی گفت‌وگو کرده‌اند. کتاب مذکور به چگونگی اتمام جنگ در تیر ۱۳۶۷ و چگونگی ورود به دوره سازندگی، نتایج و پیامدهای این دوره‌ پرداخته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha