زنجیره تولید در لامرد فارس با انتقال آب دریا تکمیل می‌شود

شیراز- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین آغاز عملیات لوله‌گذاری طرح شیرین سازی و انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس گفت:‌ با اجرای گام نخست این طرح و انتقال آب به منطقه ویژه اقتصادی لامرد، زنجیره تولید در این کانون صنعتی تکمیل می‌شود.

به گزارش ایرنا، وجیه اله جعفری شنبه در سخنانی در این آیین در منطقه ویژه اقتصادی لامرد افزود: اجرای عملیات لوله‌گذاری انتقال آب خلیج فارس همچنین سبب جلب اعتماد بیشتر سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی لامرد می‌شود.
رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: در مراحل بعدی این طرح، انتقال آب به سایر مناطق استان فارس امکان پذیر خواهد بود.
جعفری اظهار داشت:‌ در راستای عمل به وظیفه ذاتی  خود برای توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال در کشور در حوزه صنعت و معدن برنامه های راهبردی زیادی به اجرا درآورده‌ایم و علاوه بر این، به منظور تامین آب و انرژی مورد نیاز صنایع بزرگ مستقر در مناطقی مانند لامرد با وزارت نیرو در تعامل هستیم.
رئیس هیات عامل ایمیدرو در خصوص ابعاد  پروژه انتقال آب خلیج فارس به مناطق صنعتی زیرمجموعه ایمیدرو گفت: از حدود ۲.۸ میلیارد مترمکعب آب مورد نیاز صنعت کشور، حدود ۴۵۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز صنایع معدنی است که بخشی از مسئولیت آن متوجه سازمان ایمیدرو است.
جعفری اضافه کرد: ظرفیت آب شیرین کن برای ۶۵۰ میلیون مترمکعب در طرح‌های انتقال آب از خلیج فارس تعریف شده است که تقریبا بخش عمده‌ای از آنها به بهره‌برداری رسیده است و تلاش می‌کنیم بخش‌های تکمیلی که  نقش بیشتری در اشتغال زایی دارند نیز به نتیجه برسند.
وی همچنین ضمن تبیین ضرورتها و اقدامات انجام شده برای تحقق این پروژه  انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس اظهار داشت:  اهمیت و حساسیت این موضوع باعث تلاش همه دست اندرکاران برای شتاب بخشی به فرایند اجرای این پروژه شده است.
 معاون وزیر صمت گفت:‌ برای مناطق ویژه اقتصادی لامرد و پارسیان سالیانه  حداقل هشت و نیم میلیون مترمکعب آب نیاز داریم که با تامین آب موردنیاز صنایع مستقر در این مناطق و با رسیدن آب به منطقه ویژه لامرد،  زمینه تکمیل زنجیره تولید در این کانون صنعتی تکمیل می‌شود.
وی همچنین به اهمیت مقوله تامین برق مورد نیاز صنایع نیز اشاره کرد و در این باره اظهار داشت: یک هزار و ۸۰۰ مگاوات برق از طریق نیروگاه‌های مجموعه صنایع ایمیدرو تولید شده است و شرکت‌های صنایع معدنی تابعه ایمیدرو برای تولید ۱۰ هزار مگاوات برق، آماده سرمایه‌گذاری هستند.
این مقام مسئول از مسئولان و صنعتگران استان فارس درخواست کرد تا به منظور شتاب بخشی طرح انتقال آب خلیج فارس به استان فارس، با سرمایه گذار قرارداد خرید تضمینی آب امضا کنند.

زنجیره تولید در لامرد فارس با انتقال آب دریا تکمیل می‌شود


عملیات لوله‌گذاری طرح انتقال آب خلیج فارس به شهرستان لامرد در جنوب استان فارس شنبه ۲۶ تیرماه ۱۴۰۰ در آیینی با حضور مسئولان کشوری و استانی آغاز شد.
در این آیین که در منطقه ویژه اقتصادی لامرد به عنوان نخستین ایستگاه انتقال آب خلیج فارس به استان فارس برگزار شد، معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایمیدرو، استاندار فارس، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای راهبردی انتقال آب خلیج فارس و دیگر مسئولان استانی و محلی حضور داشتند.
عملیات اجرایی این طرح در افق بلند مدت با هدف تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت استان فارس در اول اسفند ۹۷ با حضور وزیران صمت، نیرو و اطلاعات آغاز شده بود که تاکنون۲.۲ میلیون مترمکعب خاکبرداری از ۷.۵ میلیون مترمکعب خاکبرداری پروژه انجام شده است.
هم اینک، حدود ۳۰ کیلومتر (از سمت لامرد به پارسیان) از ۶۷ کیلومتر (کل مسیر) خط انتقال آب،  آماده اجرای کانال‌زنی برای لوله‌‎گذاری است. از امروز شنبه ۲۶ تیرماه جاری عملیات لوله‌گذاری در حدود یک کیلومتر آغاز شد که ادامه خواهد یافت.
شهرستان لامرد در فاصله ۳۶۵ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد. منطقه ویژه اقتصادی لامرد صنایع مختلفی همچون مجتمع بزرگ آلومینیوم جنوب را در خود جای داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha