دلتا کرونا در کمین جوانان و نوجوانان فارس

شیراز - ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز روند افزایشی تعداد موارد بستری روزانه بیماران مبتلا به کرونا دراستان فارس را نگران کننده دانست و تاکید کرد: جوانان و نوجوانان، با مشاهده کوچکترین علائم بیماری لازم است به پزشک خانواده یا مراکز ۱۶ ساعته مراجعه کنند.

مهرزاد لطفی روز شنبه در نشست ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی شیراز از مردم خواست در صورت وجود علائم بیماری کووید۱۹، در سریع ترین زمان ممکن به پزشک خانواده یا مراکز ۱۶ ساعته سطح استان، مراجعه کنند و افزود: طی ۲۴ ساعت گذشته، ۳۴۶ بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان فارس بستری شده اند و هم اکنون ۲۲۴ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های مراقبت ویژه بستری هستند.

لطفی همچنین با اشاره به اینکه روند واکسیناسیون کرونا در فارس از آغاز واکسیناسیون در کشور، به خوبی انجام شده و همچنان بر اساس گروه های هدف اعلام شده از سوی ستاد ملی مدیریت کرونا و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه دارد، افزود: در صورت تامین به موقع واکسن می توانیم درصد قابل توجهی از مردم استان را واکسینه کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری انتخابات نظام پزشکی در روز جمعه ۲۵ تیرماه، از معاونت درمان دانشگاه، هیات نظارت بر انتخابات و تمام عوامل اجرایی این رویداد تقدیر کرد و گفت: این انتخابات به خوبی و در سلامت کامل انجام شد و امیدواریم نتایج آن در پیشبرد اهداف سلامت استان، موثر و مفید باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز تمام جامعه پزشکی را همانند یک پیکره دانست که یک هدف را دنبال می کنند و افزود: جامعه پزشکی جامعه ای گسترده است و انجام مناسب تمام امور، نیازمند یک خرد جمعی و نشان دهنده اهمیت حضور تمام اعضای این جامعه است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز با اعلام آخرین وضعیت کرونا در استان فارس، وضعیت ۲۲۴ بیمار بستری در بخش های ICU بیمارستان های استان را وخیم اعلام کرد.

عبدالرسول همتی بیان کرد: در طول بحران بیماری کووید۱۹، در مجموع یک میلیون و ۱۴۱ هزار تست تشخیصی شامل تست مولکولی یا PCR و تست سریع در فارس انجام شده است که از این تعداد، یک میلیون و ۲۱ هزار و ۱۶۹ مورد تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان بوده و با بررسی نمونه های انجام شده، ۲۹۵ هزار و ۲۲۳ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

 همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون، ۱۲۰ هزار و ۸۲ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۲۰ هزار و ۲۸۱ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۳۱۵ هزار ۵۰۴ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

معاون بهداشت دانشگاه در ادامه از بهبودی ۲۸۰ هزار و ۶۲۰ نفر از ابتدای شیوع بیماری تاکنون خبر داد که از بیمارستان ­ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

همتی با ابراز تاسف از جان باختن پنج هم استانی دیگر در ۲۴ ساعت گذشته بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹، تعداد جانباختگان کرونا در فارس را از ابتدا تا بیست و ششم تیر، چهار هزار و ۹۴۸ نفر اعلام کرد.

او مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم که هم اکنون در بیمارستان های استان بستری هستند را ۲ هزار و ۱۲۶ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد، ۲۲۴ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

همتی با اعلام اینکه تاکنون ۵۲۶ هزار و ۸۱۲ دُز واکسن به گروه های سنی هدف در استان تزریق شده است و واکسیناسیون گروه سنی بالای ۶۰ سال نیز در حال انجام است، تاکید کرد: تنها افرادی که در سامانه salamat.gov.ir نام نویسی کرده و پس از آن پیامک حضور در پایگاه های واکسیناسیون که نشانی آنها در سایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز درج شده است، می توانند برای دریافت واکسن مراجعه کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: افرادی که پیامک دریافت کرده اند، بر اساس زمان و مکان اعلام شده در پیامک و با رعایت پروتکل های بهداشتی، می توانند واکسن خود را در این پایگاه ها دریافت کنند.

او از شهروندان خواست تا با رعایت پروتکل های بهداشتی مانند استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، شست و شوی مرتب دست ها و دوری از دورهمی های خانوادگی، از ابتلا به کرونا پیشگیری کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha