نیمی از مردم خراسان شمالی پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند

بجنورد-ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: هم اکنون حدود ۴۹ درصد از مردم این استان پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند و میانگین رعایت این دستورالعمل از میانگین کشوری پایین تر است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر سیداحمد هاشمی در نشست ستاد مقابله با کرونا در خراسان شمالی اظهار داشت: کاهش سطح رعایت پروتکل های بهداشتی در این استان در آستانه عید قربان نگران کننده است و این رویه می تواند بار دیگر آمار بیماران را افزایش دهد.
وی اضافه کرد :  اگرچه میزان شیوع کرونا در استان هم اکنون روند کندی دارد، ولی همچنان هرگونه عادی انگاری در آیین عید قربان می تواند باعث افزایش آمار بیماران  بروز مشکلات در این استان شود و باید رعایت پروتکل های بهداشتی در صدر فعالیت رفتاری مردم قرار گیرد.
دبیر ستاد استاین مقابله با کرونا خراسان شمالی گفت : خوشبختانه در هفته اخیر روند ابتلا به کرونا در استان ثابت بوده است به گونه ای که از هفته گذشته رنگبندی های کرونایی شهرستان ها تغییری پیدا نکرده است و همچنان شش شهرستان استان قرمز و نارنجی و ۲ شهرستان گرمه و فاروج نیز زرد هستند.

دکتر هاشمی با ابراز نگرانی از برگزاری مراسمات عروسی و فعالیت برخی از تالارها در سطح شهرستان ها تصریح کرد: علی رغم هشدارها و محدودیت ها همچنان در برخی از شهرستان ها و روستاها شاهد برگزاری مراسمات عروسی هستیم و همچنین برخی از شهرستان در انجام فعالیت های ورزشی برخلاف دستورالعمل های بهداشتی عمل می کنند.

ورود ۸۶ هزار دوز واکسن به خراسان شمالی

دبیر ستاد استانی مقابله با کرونا گفت:  تاکنون ۸۶ هزار دوز واکسن وارد استان شده و ۵۵ هزار دوز نیز تزریق شد که  یکهزار و ۵۰۰ واکسن کوو برکت  ایرانی نیز به استان تحویل شد که به افراد واجد شرایط تزریق می شود.
هاشمی با بیان این که شواهد اولیه نشان از ابتلا ۱۰ بیمار مشکوک به گونه دلتاویروس کرونا در استان دارد، خاطرنشان کرد: در شبانه روز ۴۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شدند و هم اکنون ۲۹۳ نفر مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند.  

وی تعداد بستری های روزانه مبتلا به کووید ۱۹ در خراسان شمالی بین ۴۰ تا ۶۰ نفر اعلام کرد و اظهارداشت : در حال حاضر روزانه دو تا سه بیمار مبتلا به کووید 19 در بیمارستان های این استان جان خود را از دست می دهند که تا حدودی آمار مرگ و میر و بیماران تثبیت شد.

استان خراسان شمالی که از اواخر سال ۹۸ وارد همه گیری ویروس کرونا شد، تاکنون چهار موج از این بیماری را پشت سرگذاشت و از هفته جاری وارد موج پنجم بیماری کووید ۱۹ و سوه جدید آن ویروس کرونای دلتایی موسوم به هندی شد.
براساس آمار رسمی تا پایان موج چهارم ویروس کرونا یکهزار و ۳۰۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان خراسان شمالی جان خود را از دست دادند.

هم اکنون شهرستان های بجنورد، اسفراین و شیروان در وضعیت قرمز، شهرستان های راز و جرگلان، مانه و سملقان و جاجرم در وضعیت نارنجی و شهرستان های فاروج و گرمه در وضعیت زرد قرار دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha