۲۶ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۳۵
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 84406087
۳ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

آخرین تحولات افغانستان؛ دولت چهار شهرستان را از طالبان پس گرفت

کابل - ایرنا -نیروهای دولتی افغانستان در ۲۴ ساعت گذشته، ضمن پس گرفتن گذرگاه مهم تجارتی" اسپین بولدک" با پاکستان ، شهرستانهای "شیخ علی" در استان پروان و "سیغان" و "کهمرد" در استان بامیان را از طالبان پس گرفتند.

به گزارش ایرنا، "فواد امان "سخنگوی وزارت دفاع افغانستان امروز شنبه اعلام کرد که در عملیات بازپس گیری شهرستان "شیخ علی" استان پروان تلفات سنگین به طالبان وارد شده امادر باره تلفات نیروهای دولتی اظهار نظری نکرد.

براساس گزارش های منتشر شده ، افراد گروه طالبان با پیشروی در شهرستان "ناهور" استان غزنی ، منطقه سرآسیاب را تصرف کردند اما در استان "دایکندی" حملات طالبان برشهرستان «سنگ تخت« و «بندر» عقب زده شده است.

مرکز استان غزنی طی ۲۴ ساعت گذشته نیز شاهد حملات طالبان بود اما در این مدت افراد این گروه نتوانستند پیشروی کنند و دولت نیروهای تازه نفس را برای دفاع از شهر غزنی به این استان اعزام کرده است.

شهر قندهار نیز طی هفته گذشته شاهد نبرد سنگین بین افراد طالبان و نیروهای دولتی بود و فشار طالبان بر حوزه هفتم شهر و تلاش برای رسیدن به زندان مرکزی قندهار باعث شده است که دولت ۲۴۰ تن از زندانیان مهم طالبان را به کابل انتقال دهد.

دولت افغانستان گفته است که مسئولیت تأمین امنیت زندان قندهار به نیروی ویژه پلیس و کماندو سپرده شده است که این موضوع بیانگر وضعیت وخیم جنگی در قندهار است.

طالبان طی هفته گذشته شش حمله شدید را بر این شهر انجام داده اند اما تاکنون موفق به ورود به شهر نشده است.

در استان جوزجان در شمال افغانستان نیز گروه طالبان دیروز حملاتی را برای تصرف شهر شبرغان انجام دادند که با مقاومت مواجه شده و به گفته وزارت دفاع افغانستان در این حمله ۸۱ تن از افراد طالبان از جمله ۶ فرمانده این گروه کشته شده اند.

سفر تازه هیأت بلند پایه افغانستان به دوحه برای مذاکرات صلح با طالبان به ریاست عبدالله عبدالله امید تازه ای ایجاد کرده است.

در این سفر که قرار بود حامد کرزی رئیس جمهوری سابق افغانستان نیز حضور داشته باشد، اما وی تا فرودگاه کابل رفت اما از فرودگاه برگشت و هیأت را به قطر همراهی نکرد و تنها حمایت خود را از این هیأت اعلام کرد.

برخی منابع نوشته اند که حامد کرزی پس از آنکه اطلاع یافته است که هیأت طالبان در سطح بسیار پایین  در این نشست شرکت می کنند از این سفر منصرف شد.

اما محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان هشدار داده است که اگر گفت وگوی صلح ناکام شود، جنگ قومی داخلی شعله ور خواهد شد که همه چیز مردم را می سوزاند.

برخی گزارش‌ها هم حاکی از آن است که گروه طالبان  اعلام کرده در صورتی که دولت هفت هزار زندانی این گروه را آزاد کند با آتش بس سه ماهه موافقت خواهد کرد اما دولت افغانستان تاکنون در این باره اعلام موضع نکرده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha