خنکای امید با بارش‌های تابستانی در برخی مناطق لارستان

لارستان- ایرنا- بارش‌های سیل آسا اگرچه این روزها بسیاری از مناطق از شمال تا جنوب کشور را فرا گرفته و موجب خسارات فراوانی نیز به تاسیسات زیربنایی و زیرساختی در برخی مناطق شده اما در شهرهای جنوبی فارس و لارستان،تا حدی عطش گرما و تنش شدید آبی این مناطق را فرونشانده است.

ترنم باران در مناطقی از شهرستان لارستان از جمله بخش های بیرم و بنارویه موجب آبگرفتگی معابر و خیابان ها، جاری شدن رودخانه های فصلی و خشکیده این مناطق شده است.

بارش باران و تگرگ طی شبانه روز گذشته در بخش بیرم از شدت بیشتری برخوردار بود و این شهر و برخی روستاها را صفا و لطافت بخشید؛ البته باران نیز در برخی مناطق که با باد شدید و طوفان نیز همراه بوده موجب خسارت جزئی در این شهر شده است.

یکی از اهالی شهر بیرم گفت: مردم و شهروندان این بخش برای نزول باران رحمت الهی در این روزهای عطشناک و گرمای طاقت فرسا بسیار خوشحال هستند.

امیر صداقتی بیان کرد: مردم همچنین جاری شدن رودخانه ها و ترنم باران تابستانی را مرهمی بر زخم های بی آبی در منطقه می دانند و از سخاوت آسمان و نزول رحمتش سجده شکر به جا آوردند.

شدت گرمای گاه بالای ۴۸ تا ۵۰ درجه و تنش های آبی این روزها زندگی را بر مردم و ساکنان لارستان و برخی شهرهای جنوبی بسیار سخت و طاقت فرسا کرده و آنها به شدت و بیش از هر جای ایران منتظر نزول رحمت الهی و بارش  های پربرکت هستند.

خشکسالی کم سابقه و گرمای سوزان همچنین این روزها زیست حیات وحش منطقه لارستان را نیز به شدت به خطر انداخته و پرندگان تشنه و گونه‌های جانوری در بیابان‌ها و صحراهای خشک و بی‌آب آواره کرده و به کام مرگ می‌برد.

مدیر هواشناسی لارستان گفت:‌کاهش بارندگی و همچنین پراکنش نامناسب بارش‌ها در سال زراعی جاری ظرف ۵۰ سال گذشته در منطقه و شهرهای جنوبی استان فارس بی سابقه است و میزان بارش سال زراعی جاری در منطقه حدود ۱۷ میلی متر گزارش شده است.

یوسف عباسی در مصاحبه با ایرنا همچنین میانگین بارش سالانه در لارستان را حدود ۲۲۰ میلی متر اعلام کرد و افزود:گفت: میانگین بارندگی در سال زراعی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۹۰ درصد کاهش  نشان می دهد.

شهرستان لارستان با جمعیتی حدود ۲۳۰ هزار نفر، دارای هشت شهر و ۱۷۹ روستای دارای سکنه است و  ۵۵ درصد جمعیت این شهرستان در بخش مرکزی ساکن هستند.

لارستان دارای ۵۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که از این میزان ۳۲ هزار هکتار دیم و ۲۳ هزار هکتار نیز آبی است.

این شهرستان به مرکزیت لار در فاصله ۳۷۸ کیلومتری جنوب شیراز واقع شده است.

مدیر کل هواشناسی استان فارس نیز اعلام کرده که احتمال جاری شدن روان آب به صورت محلی و نقطه ای، برخورد صاعقه، رعد و برق، احتمال تگرگ، وزش باد شدید، احتمال بروز خسارت به تاسیسات سبک، آسیب به سازه‌های موقت، گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و خسارت به محصولات کشاورزی پیش‌بینی می‌شود.

مهرداد قطره سامانی با اشاره به پیش بینی هواشناسی مبنی بر وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در فارس به احتمال بروز خسارت به تاسیسات سبک، آسیب به سازه‌های موقت و گلخانه‌ها اشاره و بر لزوم استحکام‌بخشی این سازه‌ها و برداشت محصولات کشاورزی تاکید کرد.

این وضعیت تا دوشنبه هفته جاری در مناطقی از جنوب فارس ادامه دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha