مبارزه با بیماری سالک در هفت روستای جنوبی دامغان در حال انجام است

سمنان- ایرنا- مسئول واحد بیابان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دامغان گفت: مبارزه با بیماری سالک و اجرای لانه کوبی در هفت روستای جنوبی دامغان، پس از شناسایی روستاهای آلوده به سالک که در مجاورت تاغزارهای شهرستان قرار گرفتند، در حال انجام است.

محبوبه راحتی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به عزم همگانی برای مبارزه با بیماری سالک، گفت: سبحان، الله آباد، صالح آباد، خورزان، صُلح آباد، عبدالله آباد و حسن آباد، از جمله روستاهای جنوبی شهرستان دامغان هستند که با توجه به قرارگرفتن در مجاورت تاغزارها، با اعلام آمادگی دهیاران این روستاها و همکاری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان، عملیات لانه کوبی و مبارزه با موش ناقل سالک در آن ها دنبال می‌شود.

وی تصریح کرد: در اجرای این امر تاکنون ۹۰ کیلوگرم طعمه آلوده به سَم فسفر ۲ رنگ آماده شد و در اختیار دهیاران متقاضی روستاهای سبحان، الله آباد و خورزان قرار گرفت که مساحت اجرای عملیات پس از اتمام آن اعلام می‌شود. 

راحتی اضافه کرد: هماهنگی های لازم در خصوص اجرای عملیات مبارزه در محدوده تاغزارهای حسن آباد با بسیج سازندگی سپاه ناحیه دامغان انجام شده است که مقرر شد با توجه به اجرای عملیات لانه کوبی توسط دهیاری روستای حسن آباد در نوبت بعدی عملیات طعمه گذاری انجام شود. 

وی با بیان اینکه به مساحت ۲۰ هکتار در ایستگاه تثبیت شن روستای حسن آباد و تاغزارهای اطراف طعمه گذاری شده است اظهار داشت: در منطقه عبدالله آباد در عرصه به میزان ۲۵ هکتار عملیات طعمه گذاری از سوی یکی از بهره برداران اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان انجام شد. 

مسئول واحد بیابان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان گفت: بنابر هماهنگی های به عمل آمده، ۴۵۰ هکتار از محدوده تاغزارها و عرصه های بیابانی اطراف روستای صالح آباد با همکاری این اداره، دهیاری و شورای اسلامی آن روستا طعمه گذاری شد.

به گزارش ایرنا، سالک یک بیماری پوستی انگلی و مشترک بین انسان و حیوان است که در اثر گزش پشه خاکی ماده و انتقال انگل سالک ایجاد و اغلب به شکل یک زخم دیده می شود.

امسال ۳۶ روستای شهرستان با حدود سه‌هزار هکتار سطح و بیش از ۱۰ هزار نفر جمعیت درگیر بیماری سالک هستند.

ماه گذشته، هیات وزیران به منظور جلوگیری از شیوع و انتشار بیماری سالک در بین ساکنان برخی مناطق شهری و روستایی شهرستان دامغان در استان سمنان، با اختصاص مبلغ ۵۰ میلیارد ریال به صورت هزینه ای موافقت کرد.‌ 

در سرشماری سال ۹۵ مشخص شد شهرستان دامغان ۹۴ هزار و ۱۹۰ نفر جمعیت دارد که ۷۲ هزار و ۹۲۵ نفر جمعیت شهری و ۲۱ هزار و ۲۶۵ نفر جمعیت روستایی است.

این شهرستان دارای ۱۲۱ روستا است که از این تعداد ۷۹ روستا بالای ۲۰ خانوار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha