۲۶ تیر ۱۴۰۰،‏ ۷:۴۵
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84405829
۰ نفر

برچسب‌ها

رزمایش زیردریایی‌های اتمی روسیه در دریای بارنتز

مسکو - ایرنا - زیردریایی های اتمی روسیه در دریای نروژ و بارنتز رزمایش برگزار کردند و در جریان آن تسلیحات و تجهیزات جدید خود را آزمایش کردند.

به گزارش شنبه ایرنا، شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه اعلام کرد: ناوهای ناتو مستقر در دریای نروژ و بارنتز، رزمایش زیردریایی های اتمی روسیه را زیرنظر داشتند و در مجموع روزانه ۱۹ فروند هواپیمای کشورهای عضو ناتو نیز بر فراز محدوده رزمایش پروازهای تجسسی کردند.  

کشتی امدادرسانی روسی «گئورگی تیتوف» و شناور «نیکلای چیکر»، امنیت زیردریایی های شرکت کننده در رزمایش را تامین کردند.   

در این رزمایش، زیردریایی های پیشرفته روسی ازجمله زیردریایی های نسل چهارم که مدرن ترین زیردریایی محسوب می شوند، شرکت کردند و   به جستجوی دشمن فرضی پرداخته و به سوی اهداف دشمن موشک و اژدر شلیک کردند.  

روابط روسیه و ناتو در هفت سال اخیر بشدت پرتنش شده و دو طرف برای قدرت نمایی برای یکدیگر هر سال چند رزمایش برگزار می کنند.

روسیه در اوایل ماه ژوئن (یک ماه پیش) نیز در دریای بارنتز رزمایش برگزار کرد و در آن بیش از ۲۰ ناو و زیردریایی با پشتیبانی ۱۰ فروند هواپیما و بالگرد شرکت داشته و دفاع از مرزهای روسیه در مناطق مجاور قطب شمال را تمرین کردند.

روز هفتم فروردین ماه سال جاری نیز سه زیردریایی هسته‌ای نیروی دریایی روسیه برای نخستین بار در تاریخ به طور همزمان در یک رزمایش واقع در قطب شمال از زیر یخ ظاهر شدند.

به گزارش ایرنا، روسیه در آبهای قطب شمال که در مجاورت این کشور قرار گرفته، رزمایشی برگزار کرد که در آن ۶۰۰ نظامی، ۲۰۰ نوع تسلیحات مدرن و سه زیردریایی اتمی بکار گرفته شد.  

«نیکلای یومنوف» فرمانده نیروی دریایی روسیه، گزارشی از این رزمایش را با نام «اومکا-۲۱» که یک هفته جریان داشت، به صورت وبیناری به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ارائه کرد.  

انتظار می‌رود با گرم شدن هوای کره زمین، رقابت بین روسیه و کشورهای همجوار قطب شمال برای حضور هر چه بیشتر در این منطقه و آب‌های اقیانوس منجمد شمالی و سرزمین‌های واقع در این منطقه تشدید شود.

قطب شمال به انتهای شمالی محوری نامیده می‌شود که زمین به دور آن می‌چرخد و در اقیانوس منجمد شمالی واقع شده‌ است. این نقطه در فاصله ۷۲۵ کیلومتری شمال جزیره بزرگ گرینلند قرار دارد.

قطب شمال اکنون تحت نظارت سازمانی بین‌المللی است و جزو قلمرو هیچ کشوری محسوب نمی‌شود.

این منطقه با سرزمین های پهناور و بستر آبی غنی از منابع انرژی از جمله نفت و گاز و منابع معدنی برای پنج کشور مجاور آن و بیش از همه روسیه و آمریکا عرصه جنگ سرد واقعی شده است که از مدت ها پیش راهبرد تسلط خود را بر این سرزمین سفید یخی عملیاتی کرده اند.

روسیه، آمریکا، کانادا، نروژ و دانمارک کشورهای همجوار قطب شمال، برای دستیابی به ذخایر قطبی و تسلط بر آب های پیرامون آن با یکدیگر رقابت می کنند و رقابت این کشورها در یک دهه اخیر افزایش یافته است.

مسکو در سال های گذشته به ویژه در دو سال اخیر برای تشدید و گسترش حضور خود در قطب شمال تلاش و برنامه ریزی کرده که مهم ترین آن تاسیس پایگاه نظامی در منطقه قطب شمال و استقرار دائمی نیروهای خود در این سرزمین است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha