بازیگر سریال «زندگی زیباست»: کاش این سریال سه سال پیش پخش می شد

تهران- ایرنا- بازیگر زن سریال «زندگی زیباست» با انتقاد از ممیزی های صورت گرفته در این سریال، از برخی رفتارها در این زمینه انتقاد کرد و گفت که اگر سریال در موعد مقرر و همان سه سال قبل پخش می‌شد، بسیار تاثیرگذارتر بود و بیشتر دیده می شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سریال زندگی زیباست ساخته قاسم جعفری این شب‌ها از شبکه دو در حال پخش است. تولید این سریال در سال ۱۳۹۸ به پایان رسیده و در دو سال گذشته وضعیت بلاتکلیفی داشته است. از ابتدای پخش سریال زمزمه‌هایی مبنی بر ممیزی گسترده اثر توسط صداوسیما به گوش می‌رسید. شهرزاد جعفری (بازیگر نقش شوکا) در این سریال به واسطه نسبت خانوادگی که با کارگردان دارد (دختر قاسم جعفری) یکی از گزینه‌هایی است که می‌تواند درباره ممیزی‌های سریال و نحوه ساخت و تولید و پخش آن توضیح دهد. تلاش ما برای مصاحبه با کارگردان سریال بی‌نتیجه ماند. او اعلام کرد فعلا روزه سکوت گرفته و بعد از پایان پخش سریال حرف‌هایش را می‌زند.

شهرزاد جعفری سابقه بازی در چند فیلم سینمایی را دارد و نویسنده کتاب تئاتر دیجیتال، همچنین یکی از مدرسان دانشگاه آزاد اسلامی در رشته‌های گرافیک و نمایش است.

این بازیگر در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، گلایه‌هایش را با این جملات آغاز می‌کند: سریال ما مثل گوشت قربانی شده و اصلاحیه های بسیاری به آن خورده است.

بخش هایی از این مصاحبه را پیش رو دارید:

احتمالا شما به خاطر این که دختر قاسم جعفری هستید، به عنوان اولین بازیگر برای سریال «زندگی زیباست» انتخاب شده‌اید؟

نه. اتفاقا من آخرین بازیگری بودم که به سریال اضافه شدم. این متن را پدرم برای یک فیلم سینمایی آماده کرد و برایش پروانه ساخت گرفته بود . من از ابتدا در جریان فیلمنامه بودم. پدرم به من گفت شبکه دو پیشنهاد ساخت سریال داده و بعد از چند سال می خواهم دوباره به تلویزیون برگردم. به او گفتم این کار اشتباه را نکن. تلویزیون به کارگردان‌های خوب خودش وفادار نبوده است. این انرژی را برای ساخت یک  فیلم سینمایی صرف کن. پدرم نسبت به این سریال حس خوبی داشت و من هم با کار کردن او در تلویزیون موافقت کردم.

به دلیل فضای جوان پسندانه سریال دستیار پدرم آقای احمد ریگی دنبال بازیگران جوان وکمتر شناخته‌شده می‌گشت. من از دوستان تئاتری‌ام خواستم اگر بازیگری را می‌شناسند معرفی کنند. مثلا بین بازیگران جوان، ستایش رجایی‌نیا ازبازیگران خوب تئاتر مشهد یا سارا مقربی از بین بازیگرجوان تئاتر رشت انتخاب شدند و دایره انتخاب ها محدود به تهران نبود. حدود دو ماه تست و روخوانی طول کشید. همزمان فیلمنامه سریال تحت نظر پدرم نوشته می شد. برای نقش شوکا دنبال بازیگر می‌گشتند. من اصلا فکر نمی‌کردم بتوانم بازی کنم. چون خودم مدیریت پردیس تئاتر شهرزاد را بر عهده داشتم  و همزمان در دانشگاه مشغول تدریس بودم و آن زمان فرصت بازی در سریال را نداشتم.

علی حجازی مهر تهیه کننده کار درخواست دادند من هم تست گریم بدهم. اکثر کارهای من سینمایی بوده و تا آن زمان سریالی بازی نکرده بودم. می‌دانستم زمان فیلمبرداری سریال به نسبت فیلم سینمایی طولانی است و خیلی انرژی می‌گیرد. با برخی بازیگران سریال به واسطه حضورم در فضای تئاتر از قبل آشنایی داشتم. آنها گفتند شهرزاد تو هم باش و بیا بازی کن. آن زمان فقط نقش شوکا و سعید در فیلمنامه کامل نشده بود و قصه ناقص بود. من گفتم اصلاً نمی‌دانم سرنوشت شوکا چه می‌شود. اصلا شاید سرطان بگیرد و بمیرد. اتفاقا سعیدزارعی (بازیگر نقش سعید) و من آخرین انتخاب شده‌ها برای بازی بودیم.

خودتان چه برداشتی از شخصیت «شوکا» داشتید و او را چگونه آدمی می‌دیدید؟

او به عنوان یک دختر قدرتمند مدیر گروه است. شخصیت جدی دارد و همه از او حساب می برند. همچنین هنرمند و نقاش است و روحیه حساسی دارد. یکی از پسران گروه را دوست دارد؛ ولی به خاطر حجب و حیایی که دارد جایی مطرح نمی‌کند. شوکا تردید دارد آن پسر هم به او فکر می کند یا نه. این دو نفر با هم بارها حرف زده‌اند و دعوا کرده اند. اما درباره مسائل احساسی صحبتی نداشته اند.

چرا قاسم جعفری دنبال بازیگران کمتر شناخته شده می‌گشت و سراغ چهره‌ها نرفت؟

معرفی چهره های جدید جزو علایق پدرم است. در سریال‌های همسفر، خط قرمز، مسافری ازهند، کمکم کن نیز بازیگران جدیدی به تلویزیون و سینما معرفی کرد. او همیشه دنبال بازیگران کم حاشیه‌تر می گردد. وقتی کسی سلبریتی نباشد کم حاشیه‌تر است. بازیگران تازه کار با گروه بهتر هماهنگ می شوند. در قصه ما  گروهی جوان هستند که از بچگی با هم بزرگ شده‌اند. این گروه به واسطه عروسی یکی از دوستان‌شان دور هم جمع می شوند و آن عروسی آشنایی‌ها و ازدواج های دیگر را شکل می‌دهد. حدود قسمت بیستم سریال همه ازدواج کرده‌اند و تازه مشکلات بعد از ازدواج‌شان را می‌بینیم.

۱۰ قسمت از سریال حذف شد/ از تعجب شاخ درمی‌آوریم

ممیزی‌های صداوسیما تا چه اندازه به کار شما لطمه زد؟

یک هفته  قبل از پخش سریال همه بچه ها به یک کافه رفتیم. یکی از بازیگران سریال کافه‌ای دارد که ما همیشه آنجا دور هم جمع می شویم. پدرم گفت درحال اصلاحات نهایی سریال برای پخش است و احتمال ضعیفی دارد سریال روی آنتن برود. از این رو تاکید کرد فیلمنامه‌ای را که بازی کرده‌اید فراموش کنید چون اگر به آن فیلمنامه و سریالی که ساخته ایم فکر کنید ناراحت می شوید. به چیزی که دارد پخش می شود به عنوان یک بیننده نگاه کنید. من به عنوان دختر کارگردان نیم ساعت قبل از پخش قسمت اول سریال متوجه شدم طلسم توقیف این کارشکسته شده است.

 البته، سریال با اصلاحات زیادی پخش می شود،مثلاً در قسمتی که چند شب پیش پخش شد، یکی از بازیگران که در سریال نقش پسرخاله من را بازی می کند از شوکا در یک قبرستان خواستگاری کرد. این سکانس به کل سانسور شد. بعدتر من در سکانسی به او گفتم یک بار هم سر خاک مامانی خواستگاری کردی و به تو جواب رد دادم. این پسر چند بارخواستگاری می‌کند. شوکا مستاصل می‌شود و سراغ دایی (با بازی ثریا قاسمی) رفته و ماجرا را می‌گوید. این دختر، پسر دیگری را دوست دارد. ولی الان چون تعدادی سکانس های مهم حذف شده ذهن مخاطب که از روند اصلی داستان سریال خبرندارد، دچار پرش شده و می‌گوید شوکا چقدر عجله دارد و شوهر می‌خواهد.

چه تغییرات دیگری در قصه داشتید؟

قصه ما بسیار تغییر کرد. قرار بود یک به یک مسیر عاشقی این جوان‌ها را در طول سریال ببینیم؛ ولی به دلیل حساسیت های صداوسیما در ابتدای هر قسمت، آخرین سکانس و فینال قسمت پنجاهم نمایش داده می‌شود که یکی از دختران قصه باردار است و همه زوج‌ها دو به دو در کنار هم دیده می شوند. 

به نظر شما نسبت به دهه‌های گذشته، ممیزی‌های تلویزیون چه فرقی کرده است؟

به نظر من، ممیزی تلویزیون نسبت به زمان پخش سریال خط قرمز بیشتر شده است. الان سریالی شبیه به خط قرمز و مسافری از هند قابل تولید و ساخت نیست. سریال خط قرمز درباره سرگشتگی یک نسل از جوانان دردهه هشتاد، ایدز و مهاجرت می‌گفت. الان این چیزها تابو هستند. شما نمی‌توانید به من سریالی شبیه این دو سریال را نشان بدهید که امروزه در حال پخش باشند.

متاسفانه همه سریال‌های تلویزیون شبیه هم شده اند و کلا بازیگران تکراری دارند. در بیشتر سریال ها زن مظلومی را داریم که با مشکلاتش همراه می‌شویم. در سریال‌هایی مثل پس از باران، کیمیا و ستایش این طور زن‌ها را می‌بینیم. انگار عده ای دوست ندارند فضای واقعی جامعه را نشان دهند. در حالی که الان مردم تمام سریال های روز دنیا را از طریق اینترنت تماشا می‌کنند و سلیقه شان تغییر کرده است. 

۱۰ قسمت از سریال حذف شد/ از تعجب شاخ درمی‌آوریم

حذف شدن برخی سکانس‌ها چه تاثیری بر روحیه شما به عنوان بازیگر گذاشته است؟

بازیگران و بقیه عوامل گروه سه سال از عمرشان را صرف این سریال کرده‌اند. آخر کار اینطوری خستگی در بدن‌شان می‌ماند. من بودم که به پدرم اصرار می‌کردم تلاش کند سریال پخش شود چون ما از خودمان که سریال نساخته بودیم. سریال‌سازی ما زیر نظر و به سفارش شبکه ۲ بود. زمان تصویربرداری هم هماهنگی های لازم را انجام می دادیم. اگر پدرم می‌دانست این قدر اذیت می شود، همین زمان را برای ساخت سریالی در شبکه نمایش خانگی می گذاشت. او با گفت‌وگو و مصاحبه من در مورد این سریال مخالف بود و گفت بهتر است همه بازیگران و عوامل درمورد سریال سکوت کنیم. ولی باتوجه به مصاحبه دیگر عوامل سریال، خواستم با این گفت‌وگو حداقل کمی از شرایطی را که بر سریالمان رفت بازگو کنم. 

به نظرم ما به مدیران توانمندی نیاز داریم که پشت کاری که خودشان سفارش ساختش را داده اند، بایستند. احساس می کنم الان از این نوع مدیرها کم داریم و به همین دلیل، سطح سریال‌ها بسیار افت کرده است. الان بیشتر کارگردان های خوب در شبکه نمایش خانگی کار می‌کنند چون آنجا در کارشان دخالت نمی‌شود. 

حرف و نکته پایانی ...

این حرف‌ها درد دل من به عنوان یک بازیگر است و با نگاه پدرم در مقام خالق این سریال بسیار متفاوت است. چون می‌دانم اهل مصاحبه نیست و در این مورد به‌خصوص روزه سکوت گرفته است. او دوست نداشت حاصل زحمات یکساله یک گروه پرتلاش تحت هر عنوان در آرشیوهای تلویزیون خاک بخورد اما من به عنوان یک جوان که خودم مخاطب این نوع سریال هستم، باور داشته و دارم اگر سریال در موعد مقرر و همان ۳ سال قبل پخش می‌شد، بسیار تاثیرگذارتر بود و بیشتر دیده می شد و اگر نگرانی‌های برخی مدیران نبود و ممیزی های کمتری انجام می شد، این سریال بسیار جذاب تر و خوش ریتم‌تر روی آنتن می‌رفت. 

به گزارش ایرنا، قاسم جعفری کارگردانی سریال‌های همچون خط قرمز، کمکم کن و مسافری از هند را در کارنامه دارد.

عوامل سازنده این سریال عبارتند از نویسند: پریساشمس؛ مدیران تصویربرداری: افشین علیزاده و مصطفی احمدیان

بازیگران: ثریا قاسمی، نیمارئیسی، رسول نجفیان، مهتاج نجومی، امیدروحانی، بیژن بنفشه خواه، اردلان شجاع کاوه و ...

ایرنا تلاش می کند پاسخ مسئولان ذیربط در سازمان صداوسیما را نیز در باره سریال زندگی زیباست و اصلاحات صورت گرفته در آن دریافت کند و به اطلاع مخاطبان علاقه مند برساند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha